بسم الله الرحمن الرحیم

آش

یکی از اوقات(غذاهای) اصلی و سنتی تاجیکستان آش است. آشی که هیچ شباهتی با هیچ یک از انواع آشی که در ایران مرسوم است ندارد. این آش ترکیبی است از برنج ، سبزی(هویج فرنگی) ، گوشت و پیاز که دستور طبخ آن در ادامه مطلب خواهد آمد. اما در اینجا می خواهم از اردوی روز یک شنبه 10/11/89 انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در تاجیکستان بگویم که فرصتی شد برای خوردن دوباره آش رشته بامزه ایرانی در تاجیکستان.

 

اردوی فوق از ساعت 10 صبح با حضور بیش از 60 نفر از دانشجویان و خانواده های محترمشان برگزار و افراد پس از دوساعت پیاده روی،


با آش رشته ایرانی که به همت چند کدبانوی ایرانی تهیه شده بود پذیرایی شده و پس از لختی استراحت و گپ و گفتی صمیمانه و شنیدن آخرین اخبار در زمینه تغییرات مقررات آموزشی و ارزشیابی مدارک تحصیلی، راه رفته را برگشتند.

با تشکر از همه دست اندرکاران برگزاری این اردو به ویژه جناب آقای دکترمحمدنژاد رئیس انجمن و دکتر بیات مسئول کمیته ورزش انجمن .

 اما دستور طبخ آش تاجیکی:

کدبانوهای تاجیک در کوخنی یا آشخانه (آشپزخانه)مقداری پیاز میده (ریزو خرد) شده را در روغن داغ پرتافته (ریخته) آن را تفت داده و پس از سیاه شدن پیاز آنها را از روغن گرفته و در پرتافه ها (زباله ها) می ریزند آنگاه در این روغن که اصطلاحاً شیرین شده است مقداری دیگر پیاز میده (ریزو خرد) شده همراه با تکه های گوشت انداخته و آنها را بریان می کنند.بعد سبزی (هویج فرنگی) میده (ریزو خرد) شده را اضافه می کنند و پس از چند دقیقه به میزان دو برابر حجم برنج مورد نظر آب به روغن و گوشت وسبزی بریان شده اضافه کرده می گذارند آب به جوش آید . پس از جوش آمدن آب و اضافه کردن نمک برنجهای خیسانده شده را در دیگ پرتافته، می گذارند تا آب آن جمع شود، آنگاه آتش یا حرارت را پست(کم) می کنند چند حبه سیر پاک شده را در درون برنج ها کرده و درب دیگ را بسته و اجازه می دهند که برای دقایقی دم بکشد. به همین سادگی آش تاجیکی آماده شده و آماده خوردن است . در هنگام ظرف کردن برنجها را از گوشت و سبزی جدا کرده برنج را در ظرف ریخته سبزی را در بالای آن ریخته و تکه ای گوشت را هم روی آن . این غذای چرب و چیلی که روغن از آن می چکد آماده خوردن است . نوش جان .