بسم الله الرحمن الرحیم

ولایت خودمختار کوهستان بدخشان

ولایت خودمختار کوهستان بدخشان استانی است در جنوب شرق تاجیکستان.این ولایت با مرکزیت شهر خاروغ و با مساحت ۶۳۷۱۰از جنوب با افغانستان، از شرق با چین و از شمال با قرقیزستان همجوار است. بلندترین کوه‌های رشته‌کوه پامیر و سه قله از پنج قله ۷۰۰۰ متری منطقه آسیای میانه شوروی پیشین در این ولایت قرار گرفته است. ( قلّهٔ ۷۴۹۵ متری اسماعیل سامانی، قلّهٔ ۷۱۳۴ متری استقلال  و قلّهٔ ۷۱۰۵ متری کورژنیوسکی).

ولایت خودمختار کوهستان بدخشان که  ۴۴,۵ درصد از مساحت کشور تاجیکستان را در بر می‌گیرد. رسماً در ۲ ژانویه ۱۹۲۵ تشکیل شد و پس از تأسیس جمهوری تاجیکستان در سال ۱۹۲۴، جزئی از این جمهوری گشت. طی دهه ۱۹۵۰ بسیاری از مردم بومی کوهستان بدخشان که به پامیری‌ها معروفند به اجبار به مناطق جنوب غربی تاجیکستان کوچانده شدند. پس از استقلال تاجیکستان از شوروی، نام منطقه خودمختار کوهستان بدخشان به ولایت (استان) خودمختار کوهستان بدخشان تغییر کرد.

در جریان جنگ داخلی تاجیکستان که از ۱۹۹۲ آغاز شد، حکومت محلی ولایت خودمختار کوهستان بدخشان اعلام استقلال کرد. در جریان  این جنگ ، بسیاری از پامیری‌ها هدف حملات کشندهٔ گروه‌های رقیب قرار گرفتند و بدخشان یکی از دژهای گروه‌های مخالف دولت شد. مدتی بعد ولایت خودمختار کوهستان بدخشان اعلام استقلال خود را ملغی کرد.