بسم الله الرحمن الرحیم

چند نکته درباره دوشنبه پایتخت تاجیکستان

از آنجا که دو شهر بزرگ تاجیکان یعنی سمرقند و بخارا، طبق تقسیم های سیاسی جزو خاک تاجیکستان قرار نمی­گیرند، روستایی آبادکه روزهای دوشنبه در آن بازاری محلی بر پا می‌شده مورد توجه واقع می شود . شهردوشنبه در سال 1924 میلادی در نتیجه متحد شدن سه روستای: سرآسیا و شاه منصور و دوشنبه به وجود می­آید. وپس از آنکه در 15 مارس 1925 کشور تاجیکستان به وجود می آید پایتخت آن می شود . شهری تازه پایتخت کشوری کهن با بیش از پنج هزار سال تاریخ. دوشنبه پایتخت تاجیکستان در وادی سرسبز حصار با    750-930 مترارتفاع از سطح دریا قرارگرفته  است. وشهری زیبا و سرسبز و خوش آب و هوا است.

دوشنبه بزرگ‌ترین شهر تاجیکستان است، شهری نسبتاً مدرن که از یادمان‌های تاریخی کهن در آن نشانی نیست، خیابان‌های دوشنبه براساس پیش‌بینی‌های دوران جنگ سرد بسیار عریض ساخته شده است. ظاهرا روس‌ها منطقی در این ‌کار داشته‌اند که اگر جنگی رخ دهد، هواپیما بتواند در هر خیابانی به زمین بنشیند. دولت کنونی تاجیکستان به پایتخت ارزش ویژه‌ای می‌نهد. و با اینکه زیبایی های طبیعی شهر باستانی خجند بیش از دوشنبه است ولی سیاست بر آن است که دوشنبه بزرگتر و بزرگتر و آبادتر شود.در ادامه چند مطلب کوتاه و خواندنی در باره دوشنبه تقدیم حضور می شود .

 

 


1-

خیابان اصلی شهر دوشنبه رودکی نام دارد . بسیاری از ساختمانهای دولتی و میدان های اصلی شهر در این خیابان واقع شده است. کاخ ریاست جمهوری، وزارت فرهنگ، موزه ملی تاجیکستان، ساختمان هیات وزیران، پارلمان، اپرا ، بانک ملی، میدان امیر اسماعیل سامانی و ساختمان‌های مهم دولتی وآموزشی دیگرو همچنین شیک‌ترین فروشگاه‌ها در آن قرار دارد. درختان چنار سر به فلک کشیده در دو طرف این خیابان و در بلوار پیاده رو وسط خیابان به چشم می خورند که فضای زیبا و مناسبی را به وجود آورده است.

2-

مردم دوشنبه بسیار آرام و با حوصله هستند و هیچ کس عجله ندارد . شاید قناعت بیش از حد علت آرامش عجیب آنان باشد. در دوشنبه بامردمانی شاد و سرزنده مواجه هستیم مردمی که علاوه بر سرزندگی صبور و مهربانند و کمتر اهل عجله اند. اتومبیل ها با سرعتی متعارف در شهر در حرکتند و رانندگان به شدت به قوانین راهنمایی احترام می گذارند. عابران نیز موظف به رعایت قوانین هستند و از جایی که خط کشی عابر پیاده نباشد عبور نمی کنند و در غیر این صورت در هنگام تصادف مقصر عابر است نه راننده. حتی در نیمه شب نیز رانندگان به قوانین به ویژه چراغ قرمز احترام می گذارند.

3-

پوشش مردم دوشنبه بسیار متنوع است. رنگ لباسها اغلب شاد و شیک می باشد. پوشش رسمی مردها کت و شلوار، پیراهن و کراوات است. حتی دانش آموزان نیز لباس رسمی شان کت و شلوار است. زنان نیز از دو نوع پوشش محلی(لباس رسمی زنان تاجیک) و یوروپ(اروپایی) استفاده می کنند. برخی زنان به ویژه پا به سن گذاشته ها نیزدستار با کلاهی مخصوص بر سر می گذارند. زن‌های سنتی لباس گشاد و بلند و یکسره‌ای می‌پوشند که معمولاً از ابریشم است و طرحی رنگارنگ و راه‌راه دارد. این لباس اطلس نامیده می‌شود. گاهی به ویژه به هنگام سرما، روی آن لباسی دیگر می‌پوشند که به کت‌حوله می‌ماند. در دوشنبه روسها نیزعموماً لباس اروپایی می پوشند. مردان تاجیک اغلب کلاه بر سر می گذارند. کلاه گرد و سوزن دوزی شده ای که بسیار زیباست.

4-

در شهر دوشنبه تقریباً تمام تابلوهای تبلیغاتی و سردر مغازه ها به خط سرلیک و دیدن یک تابلوبه خط فارسی و یا لاتین جلب توجه می کند.

5-

در شهر دوشنبه چهار بازار اصلی وجود دارد که خرید عمده مردم از این بازارها انجام می شود. بازار «شاه منصور» در مرکز شهر، بازار «سخاوت» کمی دورتر از مرکز شهر و بازار «کاروان» در این بازارها مایحتاج زندگی و به اصطلاح از شیر مرغ تا جان آدمیزاد یافت می شود.

6-

نان غالب، نان گرد ی است که در خانه ها پخته می شود و نانوایی اصلاً وجود ندارد. هر نان در دوشنبه حدود 1 سامانی است. اغلب نان مصرفی گرم می باشد که توسط زنان با چرخ دستی عرضه و مغازه ها آورده می شود.

7-

نظافت و تمیزی خیابانهای دوشنبه فوق العاده است. نظافت شهر به عهده زنان رفتگر است. نظافت شهری نیز به یک فرهنگ تبدیل شده است.

8-

بهترین محل جهت سکونت ایرانیان هم مرکز شهر دوشنبه یعنی در حدود میدان سامانی ، چهارراه دامپیچت و در اطراف سفارت جمهوری اسلامی ایران در خیابان تهران که از خیابان رودکی منشعب می­گردد می باشد.

9-

بیمارستان ها و در مانگاههای شهر دوشنبه دارای امکانات بسیار بالایی نیستند . البته به تازگی بیمارستان قلب ابن سینا که مجهز به دستگاهها و تجهیزات مدرن پزشکی است به همت ایرانیان عزیر در این شهر تأسیس گردیده است . مکان های زیر مهمترین مراکزی هستند که در صورت بیماری می توان به آنها در دوشنبه مراجعه کرد :

1- درمانگاه هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در خیابان تورسون زاده

2- بیمارستان قره بالا در خیابان هشتاد و دو

3- درمانگاه «شفا» نزدیک  بازار سبز

4- درمانگاه کمیتۀ امداد حضرت امام خمینی -  خیابان رودکی جنب پارک رودکی .

5- بیمارستان میت گرداک

6- بیمارستان زَرَزنی

7- بیمارستان مچی تان مخصوص بیماریهای واگیردار .

8- بیمارستان اطفال جنب سفارت هندوستان چهارراه دامپیچت .

10-

در داخل شهردوشنبه رودخانه دوشنبه جریان دارد که بر زیبایی شهر افزوده است.

11-

در دوشنبه میدانی است که در آن  مجسمه دیویرسکی, اولین پلیس شوروی  و عینی ادیب بزرگ تاجیک در آن نصب شده است.  

12-

بازدید از پارک وطنی ، دریاچه زیبای مرکز شهر، سنتر اسماعیلیان ، چایخانه راحت و باغ وحش  مورد تاکید است.

13-

در سال 1992 در مرکز شهر دوشنبه فروشگاه کتاب الهدی افتتاح شدکه این امر واقعة بسیار نادری در حیات فرهنگی کشور تاجیکستان به حساب می‌آید.

14-

در شهر دوشنبه بعنوان مرکز جمهوری تاجیکستان بغیر از روزنامه های تخصصی که مربوط به مراکز مختلف حرفه أی و وزارتخانه های تخصصی می باشد 19 روزنامه به چاپ می رسد .

15-

در کل در تاجیکستان و دوشنبه به نسبت مسافران و مهمانان و توریستش شاید هتل و مهمانخانه های زیادی وجود داشته باشد. ( هتل هایات ، هتل تاجیکستان ، هتل پایتخت، هتل اوستا ، هتل تاج پلاس ، گراند هتل ، هتل مرکوری و ...)

16-

غالب فروشنده ها در دوشنبه زنان تاجیک هستند. حتی غالب رفتگرها نیز خانمند.

17-

ساختمان روبروی میدان سامانی مجلس نمایندگان تاجیکستان است.

18-

فرودگاه شهر دوشنبه تقریبا در مرکز شهر دوشنبه قرار گرفته و تا خیابان اصلی شهر حدوداً 7 کیلومتر فاصله دارد.

19-

کتابخانهٔ ملی تاجیکستان یا کتابخانهٔ ابوالقاسم فردوسی بزرگترین کتابخانهٔ کشور تاجیکستان است. این کتابخانه در شهر دوشنبه واقع شده است این کتابخانه حدود ۳ میلیون جلد کتاب دارد و دستنویس‌های زیادی در آن نگهداری می‌شود. بیشتر کتابهای آن هم به خط روسی است.

20-

کتابخانة رایزنی فرهنگی با بیش از هشت هزار جلد کتاب در علوم مختلف قرآن و معارف اسلامی، ایران‌شناسی، هنر، شعر، زبان و ادبیات فارسی و و مجلات و روزنامه‌های مختلف، همه‌روزه به جز روزهای شنبه و یکشنبه و روزهای تعطیل رسمی، از ساعت 8 صبح تا 13 و از 30/14 تا 15/17 بعد از ظهر خدمات به مراجعین ارائه می‌کند.علاقه‌مندان می‌توانند با مطالعه درسالن کتابخانه و یا امانت گرفتن کتب، از کتابخانه استفاده کنند. مسئول کتابخانه و کتابدار: قهار رسولیان

21-

مجسمه‌های عظیم و آدمهایی با لباسهای شاد و بیشتر محلی، اولین تابلوهای دوشنبه است.

22-

امکان اجاره خانه یا آپارتمان مبله بصورت روزانه در تاجیکستان نیز وجود دارد که تقریبا روزی 30 دلار یا 35 دلار برای آپارتمانها می شود خانه نیز به نسبت وسایل و زیر بنا 50 دلار یا بیشتر می باشد.

23-

قیمت و کیفیت بنزین در دوشنبه متغیر است و در اردیبهشت ماه سال جاری حدود980 تومان بود. با اینحال تعداد پمپ بنزینها زیاد بوده و معمولاً درهر بار سوخت گیری ماشینها بین 5تا 20 لیتر بنزین    می زنند البته برخی از خودروها نیز دوگانه سورز هستند. نرخ گاز هم تقریباً یک دوم قیمت بنزین است. از این رو  شهر اصلاً ترافیک نداشته و قیمت خودرو در تاجیکستان بسیار کم است .

24-

تفاوت ساعت دوشنبه با تهران حدود یک ساعت و سی دقیقه می باشد .

25-

دانشگاه آموزگاری در خیابان رودکی (رودکی 160 ) واقع شده است. مسئول شعبه­ی اسپرانتورهای این دانشگاه هم خانم عدالت است که تحصیل کرده ادبیات فارسی است .

26-

مدت پروازاز ایران تا تاجیکستان حدود 2 ساعت و 40 دقیقه می باشد.

27-

پروازهای داخلی بین دوشنبه با شهرهای ؛ خجند، خاروق، کولاب، فرخار، ونج، جرگتال، روشان، پنجکنت، عینی، رشت، خاولینگ، اشکاشم صورت می گیرد.

28-

برخی ازمکان های دیدنی شهر دوشنبه و اطراف آن :

1-میدان دوستی ( مجسمۀ اسماعیل سامانی ) یا هیکل سامانی :

این میدان روبروی مجلس شورای ملی تاجیکستان واقع شده است که طاقی به ارتفاع پنجاه متر و مجسمه ای از اسماعیل سامانی به ارتفاع بیست و پنج متر در این میدان قرار دارد . بیشتر مراسم ملی مهم در کنار این میدان برگزار می شود . همه روزه افراد زیادی از این میدان بازدید می کنند . این میدان که در واقع سمبل ملی کشور تاجیکستان محسوب می شود ، دارای کتابخانه و موزه ای است که در زیر طاق بزرگ در ضلع غربی این بنا قرار دارد.

2- پارک غلبه ،(میدان غلبه):

در این پارک یادمان برخی از کشته های جنگ جهانی دوم واقع است.

3- میدان عینی :

این میدان در نزدیکی موزۀ ملی تاجیکستان ، بازار صد برگ و هتل بزرگ پایتخت قرار دارد . صدرالدین عینی و پیکره هایی از رمان های او زینت بخش این میدان می باشد.

4- میدان تانک (تنکه) :

در این میدان یک دستگاه تانک قرار دارد که در جنگ جهانی دوم با رانندگی یک نفر تاجیکستان تا شهر برلین آلمان رفته و بدون هیچ آسیبی برگشته است .

5-پارک رودکی :

این پارک در خیابان رودکی در مجاورت میدان اسماعیل سامانی قرار دارد و به بنا به دستور امام علی رحمان رئیس جمهور، نام این پارک از لنین به رودکی تغییر یافته و مجسمۀ رودکی به جای مجسمۀ لنین نصب شده است .

6-میدان ابوعبدالله رودکی

7-میدان ابوعلی سینا :

در خیابان هشتاد و دو (از خیابان های مهم شهر دوشنبه)

8- میدان فردوسی

9-مقبرۀ میرزا تورسون زاده .

10-ساختمان اتفاق نویسندگان :

بر روی دیوارهای این ساختمان پیکره های بسیار زیبایی از شعرای ایرانی ازجمله :

فردوسی، سعدی، رودکی، خیام، حافظ که ابعاد هر کدام بیش از سه متر است نصب گردیده است.
11-چایخانۀ راحت :

این چایخانه در دو طبقه با ساختمانی بسیار زیبا در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری واقع است.

12-کاخ پرزیدنت :

این کاخ که محل کار دولت جمهوری تاجیکستان و همچنین رئیس جمهور این کشور می باشد ، در خیابان رودکی ( مهمترین خیابان شهر دوشنبه ) واقع است .

13- چایخانۀ سعادت

14- گوز غرف :

این پارک و تفرجگاه در روستایی به همین نام در 25 کیلومتری شهر دوشنبه (به طرف ورزاب) واقع است که جهت تفرج و تفریح جای مناسبی است .

15- خواجه آب گرم :

این جای دیدنی در 35 کیلومتری شهر دوشنبه ( به طرف ورزاب ) واقع است که دارای تأسیسات و آب گرم طبیعی بسیار مناسبی بوده و محل مناسبی جهت درمان برخی از بیماری های پوستی و مفصلی      می باشد .

16- آب گرم «رامیت»:

این آب گرم نیز در حدود 40 کیلومتری شهر دوشنبه واقع است که از امکانات خوبی برخوردار است .
لازم به ذکر است که کشور تاجیکستان ار آب گرم های بسیاری برخوردار است که جهت درمان برخی بیماری های مؤثرند.

29-

بازارها و برخی از فروشگاههای بزرگ واصلی شهر دوشنبه:

1- زیلیونی بازار ( بازار سبزی) :

این بازار که به بازار شاه منصور نیز مشهور است ، محل خرید و فروش تره بار به صورت عمده و خرده می باشد . در این بازار برخی از وسایل منزل ، نان ، مواد پروتئینی ، پارچه و.......... نیز به فروش        می رسد.

2- بازار سلطان کبیر :

در این بازار بیشتر لوازم ساختمانی ، لوازم یدکی خودرو ، فرش ، وسایل منزل و ........ نیز داد و ستد می رسد.

3- بازار کاروان :

در بازار کاروان بیشتر فروشگاه های پوشاک ، کفش ، فرش و انواع لباس های ساخت ترکیه ، روسیه ، چین ، و......... به صورت کلی فروشی و خرده فروشی دیده می شود . در این بازار نرخ اجناس مناسب تر از جاهای دیگر می باشد .

4- بازار سخاوت :

در بازار سخاوت بیشتر فروشگاه های پوشاک و لوازم خانگی و ......فعالند.

5- بازار دوستی :

این بازار بیشتر محلی است و به اهمیت بازارهای یاد شده نیست .

6- بازار راه آهن :

که عمده فروشی و خرده فروشی مواد لبنی و پروتئنی است.

7- بازار صد برگ:

( عمده فروشی و خرده فروشی مواد بهداشتی و پوشاک در کنار میدان عینی)

8- بازار صوم : ( دراین بازار بیشتر فروشگاه های لوازم خانگی ، کامپیوتری و صنایع دستی تاجیکستان موجود می باشد . این بازار در خیابان رودکی نزدیک کاخ پریزیدنت واقع است.)
9- بازار برکت : ( این بازار در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری واقع شده و کاربری آن بیشتر تره بار و خشکبار است .)

10- فروشگاه کرژنمیر : ( فروشگاه لوازم التحریر بوده و در کنار میدان عینی قرار دارد )

11- فروشگاه های اوریما : ( این فروشگاهها از بزرگ ترین سوپر مارکت های شهر دوشنبه است )

12- بازار ورزاب : ( محل فروش تره بار )

13- بازار جَل جَم : ( محل فروش آهن آلات )

14- بازار بلخ در بیرون از شهر دوشنبه : ( شامل تره بار و خشکبار می باشد )

30-

در دوشنبه برخی بر این نظرند که رستم، پسر رییس جمهور، به هر کاری که دلش می خواهد دست   می زند. هر دختری که در کوچه و خیابان های شهر به نظر این "شاهزاده" افتاد، می تواند گرفتارش شود. و یکی از دختران رییس جمهور هم مالک یک مجموعه فروشگاه و سوپرمارکت زنجیره ای است .