بسم الله الرحمن الرحیم

ضرورت امتحان زبان فارسی تاجیکی برای کارمندان دولتی

مجلس ملی تاجیکستان روز پنج‌شنبه (‌۹ ژوئن 2011-19/3/1390) برخی از قوانین تاجیکستان را اصلاح کرد که بر اساس این اصلاحات، کارمندان دولتی یا داوطلبان کار در نهادهای دولتی چاره‌ای جز آموزش زبان دولتی، یعنی زبان فارسی تاجیکی، نخواهند داشت.

محمدشاه هلال اف، عضو مجلس ملی و رئیس فرهنگستان علوم تاجیکستان، ضمن معرفی مقررات جدید گفت که قانون اساسی دانستن زبان دولتی، یعنی تاجیکی را برای همه حتمی ساخته است.

از سوی دیگر، مجلس ملی پارلمان تاجیکستان در جلسه روز پنج‌شنبه‌ قانون این کشور در باره (استفاده زبان در) قوانین کشور را که سال ۲۰۰۴ تصویب شده بود، نیز اصلاح کرد.

طبق این مقررات، قانون‌گذاران در جریان تهیه قوانین و اسناد دیگر حقوقی در تاجیکستان می‌توانند از زبان روسی که زبان معاشرت بین اقوام مختلف در این کشور اعلام شده است، بسادگی استفاده کنند.

جزئیاتی در باره ضرورت تصویب این مقررات هنوز ارائه نشده است، ولی برخی از کارشناسان بر این نظرند که اعضای پارلمان تاجیکستان ضمن تهیه قوانین و اسناد دیگر حقوقی معمولاً از نسخه‌های قوانین روسیه استفاده می‌کنند و اجازه استفاده از زبان روسی کار آنها را ساده می‌سازد.

در همین حال، به گفته محمدشاه هلال اف، طبق اصلاحات تازه در تاجیکستان استفاده از زبان فارسی تاجیکی مکالمه و ارتباطات میان نهادهای دولتی حتمی شده است. یعنی اگر تا حال برخی از نهادها یا سازمانها به نهادهای دولتی با زبان روسی نامه ارسال می‌کردند، هم اکنون موظف خواهند بود که این کار را تنها با استفاده از زبان دولتی، یعنی فارسی تاجیکی، انجام دهند.

رحمان اولمس اف، معاون رئیس دانشگاه مشترَک اسلاوی روسیه و تاجیکستان، می‌گوید که اجرای این مقررات چندان دشوار نخواهد بود. به گفته وی، تعداد آن عده از اتباع تاجیکستان که زبان دولتی را بلد نیستند، کم مانده است و تا ۴-۵ سال دیگر این مشکل کاملاً از بین خواهد رفت.

نخستین قانونی که زبان فارسی تاجیکی را در تاجیکستان رسمی کرد، در سال ۱۹۸۹ پس از آغاز جنبشهای استقلال‌طلبی و درخواستهای مکرر فرهنگیان تصویب شده بود. اما تنها در ماه اکتبر سال گذشته دولت تاجیکستان قانون جدیدی را در باره زبان دولتی تصویب کرد که طبق آن همه گونه کارگزاری رسمی باید به زبان دولتی صورت بگیرد.

در آغاز دهه ۱۹۹۰ بسیاری از فرهنگیان تاجیک خواستار بازگشت به خط پارسی بودند و قانون تصویب شده در آن زمان هم پیش‌بینی کرده بود که تاجیکستان باید مرحله به مرحله خط پارسی را رسمی کند، ولی این مقررات هرگز اجرا نشد. هم اکنون بحثها بر سر بازگشت به خط پارسی در رسانه‌های چاپی و اینترنتی ادامه‌دارند، ولی مقامات تاجیکستان همواره گفته‌اند که این کشور برای بازگشت به "خط نیاکان" آماده نیست.

برگرفته از سایت بی بی سی فارسی