بسم الله الرحمن الرحیم

پیام آیت‌الله صافی گلپایگانی

به امت اسلامی و مومنین روزه‌دار در کشور دوست و همزبان و هم‌فرهنگ تاجیکستان عزیز

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان پیام مهمی خاص امت اسلامی و مومنین روزه‌دار در کشور دوست و همزبان و هم‌فرهنگ تاجیکستان عزیزصادر نمودند از آنجا که این پیام از جنبه های مختلف قابل تامل و بررسی است ابتدا متن کامل این پیام را به نقل از سایت خبری تابناک آورده و آنگاه در ادامه مطلب در این باره چند نکته را متذکر خواهم شد.

 بسم الله الرحمن الرحیم

 « الاسلام یعلوا و لایعلی علیه »

حلول ماه مبارک رمضان، شهر الله الاکبر، ماه برکت و رحمت الهی را به امت اسلامی و مومنین روزه‌دار در کشور دوست و همزبان و هم‌فرهنگ تاجیکستان عزیز تبریک و تهنیت می‌گویم.

در شرایطی که بیداری و خیزش مسلمانان جهان با قوت و توان برای باز‌پس‌گرفتن حقوق غصب شده، روز به روز فراگیرتر می‌شود و دولت‌های وابسته به غرب و به ظاهر نیرومند، ساقط شده‌اند یا در آستانه‌ی سقوط می‌باشند و بازگشت به مجد و عظمت اسلامی رو به جلو است، جای تعجّب است که در قلب عالم اسلام و در منطقه‌ای که سوابق امجاد و مفاخر اسلامی آن از کهن‌ترین سوابق می‌باشد، علی‌رغم اراده و خواست مردم، تعداد محدودی از سردمداران بازمانده از دوران شوروی، به صورتی بسیار زشت - که در همه ملل و امم و نظامات و قوانین محکوم است- با اسلام‌ستیزی و استعمارپذیری، استقلال و شرف و عزت دیرین ملت خود را هدف قرار داده‌اند.

ملّت دلیر و سربلند تاجیکستان که در این منطقه‌ی کوچک از وطن بزرگ اسلامی و عضو فرهنگی و دینی یک ‌میلیارد و نیمی مسلمانان می‌باشند نیز پس از فروپاشی استضعاف‌گری شوروی سابق به استقلال و هویت اسلامی خود بازگشته و به تجدید سنّت‌های افتخارآمیز دیرین خود همّت گماشته و اعلام وجود نموده‌اند.

متأسفانه زمامداران ضعیف و بازمانده از دوره‌ی شوروی، با توطئه، مانع از پیشرفت ملّت و استقلال کامل می‌باشند. این عدّه‌ی معدود در این قطعه‌ی به ظاهر کوچک اسلامی و در واقع دربردارنده‌ی افتخارات کهن فرهنگی، بساط اسلام‌زدایی گسترده‌اند و مسلمانان کشور را که نود و شش درصد جمعیت آن می‌باشند زیر فشارها قرار داده، با وضع قانون منع حجاب در مدارس و دانشگاه‌ها و عجیب‌تر از همه منع نام‌گذاری فرزندان به نام‌های دینی محمد و عبدالله که بهترین نام‌های اسلامی می‌باشند، سلب هویت اسلامی در آن کشور عزیز و پاره‌ی تن جوامع اسلامی را تعقیب می‌نمایند و نیز از جمله‌ اقداماتشان در استقبال از ماه مبارک رمضان، ممنوع نمودن جوانان از حضور در مساجد است. این اقدامات نه فقط اهانت به ملّت عزیز و برادر تاجیکستان است، بلکه اهانت به همه‌ی مسلمانان در سراسر جهان است.

اینجانب به هیئت مسلّط بر تاجیکستان اعلام خطر می‌نمایم؛ بدانند راهی که پیش گرفته‌اند به شکست منتهی می‌شود؛ باید از این جسارت‌ها از ملّت غیور تاجیکستان و از همه‌ی مسلمانان جهان رسماً عذرخواهی نمایند. انتظار از دولت‌های اسلامی و سازمان کنفرانس اسلامی این است که این برنامه‌ی ضد اسلامی را محکوم نموده و نسبت به برنامه‌های ضد اسلامی در کشور تاجیکستان به حاکمان آن کشور هشدار دهند.

و السّلام على عبادالله الصّالحین

اول ماه مبارک رمضان 1432

لطف‌الله صافی


حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی در این پیام به عنوان یک مرجع تقلید و عالم دینی با اشاره به فراگیر شدن بیداری و خیزش مسلمانان جهان برای باز‌پس‌گرفتن حقوق غصب شده، و سقوط دولت‌های وابسته به غرب و به ظاهر نیرومند ، از اینکه در قلب عالم اسلام اراده و خواست ملّت دلیر و سربلند تاجیکستان که در این منطقه‌ی کوچک از وطن بزرگ اسلامی و عضو فرهنگی و دینی یک ‌میلیارد و نیمی مسلمانان، در نظر گرفته نشده و با وضع قوانینی همچون منع حجاب در مدارس و دانشگاه‌ها، منع نام‌گذاری فرزندان به نام‌های دینی محمد و عبدالله و ممنوع نمودن حضور جوانان در مساجد ،در صدد سلب هویت اسلامی و فشار بر مسلمانان که نود و شش درصد جمعیت این کشور می‌باشند، اظهار تعجب و تاسف کرده وبه هیئت مسلّط بر تاجیکستان اعلام خطر نموده و توصیه نموده اند تا از ملّت غیور تاجیکستان و از همه‌ی مسلمانان جهان رسماً عذرخواهی نمایند. و همچنین از دولت‌های اسلامی و سازمان کنفرانس اسلامی خواسته اند که این برنامه‌ی ضد اسلامی را محکوم نموده و نسبت به برنامه‌های ضد اسلامی در کشور تاجیکستان به حاکمان آن کشور هشدار دهند.

1- در بررسی ها ی اولیه اطلاعی از قانون منع نام گذاری فرزندان به نام‌های دینی محمد و عبدالله کسب نشد ضمن اینکه فراوانی نام های دینی در این کشور اگر از ایران اسلامی بیشتر نباشد کمتر نخواهد بود .در این زمینه برادر بزرگوارم جناب آقای جعفر یعقوبی در قالب تدوین رساله دکترای خود مبانی فلسفی نام گذاری در تاجیکستان را در دست بررسی دارند.

2- در مورد قانون منع حضور جوانان در مساجد هم چنین نیست بلکه قانون به منع حضور کودکان و نوجوانان ( زیر 18 سال ) اشاره دارد و بررسی مساجد دوشنبه که نسبت به سایر نواحی و مناطق تاجیکستان به ظاهر غیر مذهبی تر است حکایت از این دارد حضور جوانان در مساجد و به ویژه نمازهای جمعه چشمگیر تر از ایران اسلامی است.

3- اگر مسئولین دفتر حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی گزارشی از حضور فرهنگی ایران اسلامی در تاجیکستان را خدمت معظم اله ارائه می فرمودند به احتمال بسیار ایشان به جای درخواست عذرخواهی از هیات حاکمه تاجیکستان از مسئولین فرهنگی و سیاسی کشورمان که متوجه جایگاه والای تاجیکستان نبوده  در ارتباط با کوتاهیها و ندانم کاریها صورت گرفته طلب عذرخواهی می کردند.....

4- صدور چنین پیامی از جانب یک مرجع و عالم دینی بزرگوار در این ایام که تاجیکستان با تمام توان در تدارک برگزاری جشن های بیستمین سالگرد استقلال خود می باشد جای تامل دارد که قطعاً مسئولین دفتر این بزرگوار باید پاسخگو باشند چرا که قوانین مورد اشاره مصوبه سنوات گذشته می باشند.