بسم الله الرحمن الرحیم

تراویح

تراویح به نمازهایی اطلاق می‌شود که مسلمانان سنی مذهب پس از نماز عشاء در شب‌های ماه رمضان می خوانند. در بین اهل سنت رسم است که هر شب یک جزء قرآن را در این نمازها تلاوت کنند تا در پایان ماه رمضان، قرآن ختم شود.نماز تراویح بیست رکعت است اما پس از هر دو رکعت سلام داده می‌شود، که پس از هر چهار رکعت استراحت (ترویحه) انجام می‌شود و از این رو آنرا نماز تراویح مینامند. ترویحه، وقفه کوتاهی است که از آن برای خواندن دعا یا اذکار استفاده می شود. نماز تراویح در مساجد اهل سنت در کشورهای مختلف برگزار می‌شود.هر ساله در ماه رمضان جمعیت بسیاری برای شرکت در نماز تراویح مسجدالحرام در مکه و مسجد نبوی در مدینه جمع می‌شوند.

اهل سنت عقیده دارند که نماز تراویح، سنت محمد رسول ا... ( ص )است. از نظر اهل سنت نخستین کسی که نماز تراویح خواند، پیامبر اسلام ( ص ) بوده‌است و مسلمانان به او اقتدا می‌کرده‌اند. از نظر اهل سنت، نماز تراویح مستحب است و به همین دلیل قطع طواف و سعی برای تراویح جایز نیست. در فقه سنی نماز تراویح را می‌توان فرادا و یا به جماعت خواند و ختم قرآن در آن هم واجب نیست.

از نظر شیعیان نماز تراویح، همان نماز وتر و یا نماز تجهد است (در کل نافله)که در ماه رمضان و غیر از آن مستحب و سنت است. شیعیان اعتقاد دارند که خواندن نمار مستحب به جماعت صحیح نیست. بر اساس بحارالانوار، نخستین کسی که دستور به جماعت در تراویح داد عمر بن خطاب بود. شیعیان معتقدند که جماعت در تراویح بدعت است. در حالی که اهل سنت گفته‌اند علی بن ابی طالب ( ع )خود امام جماعت در تراویح بوده است، شیعیان اعتقاد دارند که علی بن ابی طالب( ع ) همواره یاران و پیروانش را از این نماز باز می‌داشته است.

در بسیاری از منابع اهل سنت این موضوع که عمر بن خطاب بنیانگذار تراویح جماعت است اشاره شده است.

مساجد در جمهوری تاجیکستان هم در ماه مبارک رمضان برای برکزاری این نماز گشوده بوده و فضای بسیاری از مساجد کفایت نکرده و صفوف نماز به خیابان  همجوار مسجد هم کشیده می شود و بنا به مشاهده نسبت جوانان در این نماز چشمگیر است .