بسم الله الرحمن الرحیم

آشنایی با انستیتوت فلسفه ، سیاست شناسی و حقوق آکادمی علوم تاجیکستان

آکادمی علوم تاجیکستان عمده‌ترین مرکز و عالی­ترین مرجع علمی، پژوهشی جمهوری تاجیکستان محسوب می‌گردد و مشهورترین و معتبرترین دانشمندان و اساتیدجمهوری تاجیکستان عضو پیوسته یا وابسته به آن می­باشند.آکادمی علوم مستقیماً تابع هیئت وزیران جمهوری تاجیکستان بوده و رئیس آن دارای بالاترین عنوان در تاجیکستان(پرزیدنت) بعد از رئیس جمهور می­باشد. انستیتوت فلسفه ، سیاست شناسی و حقوق  آکادمی علوم تاجیکستان یکی ازاصلی­ترین و فعال­ترین انستیتوت­های آکادمی،  فعالیت علمی و تحقیقاتی و ارتباط تنگاتنگی با دانشگاه­های آموزشی و تعلیمی تاجیکستان از جمله دانشگاه ملی، آموزگاری و مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری دارد. ازجمله اهداف و برنامه­های این انستیتوت ، تهیه و اجرای طرح­ها و پروژه­های علمی تحقیقاتی کشور جمهوری تاجیکستان، تربیت خادمان علم(اساتید و کارشناسان) برای مراکز آموزشی و تعلیمی تاجیکستان و تهیه و چاپ کتابهای تعلیمی است.

انستیتوت فلسفه ، سیاست شناسی و حقوق آکادمی علوم تاجیکستان درسال2011 با 145 نفر عضو که 106نفر از آنها دارای رتبه های علمی هستند(چهارنفر عضو آکادمی، 28 نفر فوق دکترا، 41 نفر دکترا ) تحت ریاست پرفسورعبدالواحد شمال­اف در 15گروه آموزشی و یک مرکز  تابعه، هدایت و راهبری  رساله بیش از 80 نفر اسپرانت* ،200 نفر عنوان­جو(دانشجوی مقطع p.h.d) و سه نفر دانشجوی فوق دکترا را بر عهده دارد. علاوه بر این در راستای مراودات علمی با مراکز علمی، پژوهشی و دانشگاه­های سایر کشورها، همه ساله پذیرای تعدادی کارآموز مقطع دکترا نیزمی­باشد .


این انستیتوت با شعبه­های آموزشی؛ تاریخ فلسفه­، فلسفه­اجتماعی، تاریخ و فلسفه­دین، جامعه­شناسی، هستی و معرفت­شناسی ، فلسفه علم و منطق ، سیاست­شناسی، مسائل سیاسی مناسبت های بین المللی، مسائل نظری دولت و حقوق معاصر، تاریخ دولت وحقوق، حقوق اسلامی، حقوق بین المللی ، حقوق دولتی، حقوق تطبیقی و مرکز گردآوری و آموزش میراث ابن سینا؛ درچهار حوزه :

الف- فلسفه شامل اختصاص­های ؛

1-    هستی­شناسی و معرفت­شناسی

2-    تاریخ فلسفه

3-    زیبایی شناسی

4-    اخلاق

5-    منطق

6-    فلسفه علم و تکنیک

7-    فلسفه اجتماعی

8-    فلسفه انسان شناسی

9-     فلسفه فرهنگ

10- فلسفه دین و دین شناسی

ب- جامعه­شناسی شامل اختصاص­های ؛

1. نظریه­ها ، تاریخ و متدولوژی جامعه شناسی

2. جامعه­شناسی اقتصادی و دموگرافی

3. ساخت اجتماعی ، ساختارها و جریان­های اجتماعی

4. جامعه­شناسی سیاسی

5. جامعه­شناسی فرهنگ

6. جامعه­شناسی اداری

ج- سیاست­شناسی شامل اختصاص­های ؛

1. نظریه­ها و فلسفه سیاست، تاریخ و متدولوژی علوم سیاسی

2. ساختارهای سیاسی ، جریان­ها و تکنولوژی

3. فرهنگ و ایدئولوژی سیاسی

4. مسائل سیاسی و مناسبت­های بین المللی کلی و رشد منطقه­ای

5. سیاست منطقه­ای و سیاست قومی

د- حقوق شامل اختصاص­های ؛

1. نظریه­و تاریخ دولت و حقوق

2. تاریخ افکار حقوق و دولت

3. حقوق اساسی( سرقانون)

4. حقوق شهروندی

5. حقوق صاحبکاری(تجارت)

6. حقوق خانواده

7. حقوق خصوصی بین الملل

شورای دفاع از رساله p.h.d  و مجوز اعطای دانشنامه p.h.d از سوی آکادمی علوم تاجیکستان و وک روسیه را داشته و دانشجو می­پذیرد.

روند پذیرش دانشجو :

پس از پذیرش درخواست دانشجو توسط رئیس انستیتوت، باید نسبت به پیشنهاد چند موضوع اقدام  شود که درصورت پذیرش اولیه موضوع رساله و معرفی استاد راهبر، دستور     ثبت نام صادر خواهد شد. پس از پرداخت شهریه سال اول ارائه مدارک مورد نیاز، نسبت به عقد قرارداد اقدام شده و گواهی اشتغال به تحصیل وکارت دانشجویی صادر می­گردد.

( از آنجا که انستیتوت متن قرارداد، گواهی و نظام­نامه و فرمان را به خط کرلیک تنظیم کرده و یک نسخه از آن را به دانشجو ارائه می­نماید پیشنهاد می­شود بلافاصله نسبت به ترجمه رسمی این مدارک اقدام و با دقت آنها را مطالعه و اشکالات احتمالی را برطرف سازید.)

مدارک مورد نیاز:

1. درخواست - داوطلب برای عنوان جویی و سازمانی برای اسپرانتی

2. رزومه و ترجمه آن به خط کرلیک

3. ترجمه رسمی و تایید شده دانشنامه وریز نمرات  لیسانس و فوق لیسانس

  1. 4.             کپی پاسپورت)
  2. 5.             گذراندن موفق آزمون­های سه گانه و قبولی در مصاحبه برای اسپرانتی

زمان پذیرش :

عنوان جو (تمام سال) اسپرانت (ماه­های آگوست و سپتامبر)

(شایان ذکر است که در سال جاری به علت تکمیل ظرفیت امکان پذیرش دانشجو در حوزه های حقوق ، جامعه شناسی و سیاست شناسی وجود ندارد.)

هزینه تحصیل:

 2000 دلار امریکا برای هر سال تحصیلی

روند تحصیل دانشجویان عنوان جوی  p.h.d درانستیتوت فلسفه آکادمی علوم تاجیکستان

1- تهیه پرپوزال 2- تایید پرپوزال توسط استاد راهبر و شورای دفاع انستیتوت 3- گذران موفق امتحان دروس زبان، تاریخ فلسفه علم در دوسال اول و درس اختصاص  ( دروس مبانی و پایه در رشته) قبل از دفاع از رساله 4- تهیه و چاپ حداقل 3مقاله در نشریات معتبر علمی 5- شرکت در سمینارهاو کنفرانس های علمی مرتبط6- تهیه و ارائه گزارش فعالیتهای علمی سالانه  7- انجام امور وک 8- شرکت در جلسات محاکمه رساله   9- شرکت در جلسه حمایه ودفاع از رساله 10- اخذ مدرک

قالب و قواره تهیه رساله و مقالات درانستیتوت  فلسفه ، سیاست شناسی و حقوق آکادمی علوم تاجیکستان

1- مقاله :

دانشجویان مقطع دکترا اعم از حضوری ، نیمه حضوری وغیر حضوری باید حداقل سه مقاله مرتبط با موضوع رساله خود را قبل از به پایان رساندن رساله و دفاع، در نشریات معتبر علمی تاجیکستان به چاپ برساند. لذا پیشنهاد می شود بلافاصله پس از تصویب عنوان رساله اقدام به تهیه مقالات نمائید چرا که برای چاپ باید در نوبت مانده ضمن اینکه بعضی از نشریات در سال بیش از یک مقاله از هر نفر را چاپ نمی نمایند.قواره مرسوم تهیه مقاله برای نشریات علمی تاجیکستان به شرح زیر می باشد.

1-1) متن مقاله باید بخط کرلیک و ادبیات تاجیکی باشد

2-1 ) پیوستگی مطلب حفظ شده و  در نگارش مقاله پس از ذکر عنوان مقاله ، از دسته بندی و بخش بخش کردن مطلب خودداری گردیده و مطالب موضوعی همه به صورت پیوسته در یک پاراگراف بیاید حتی اگر پاراگراف بیش از یک صفحه شود. متن مقاله باید بین 4 تا 15 صفحه تایپی با فونت 14 و 21 سطر در صفحه و فاصله سطور 1.5 سانت باشد.

3-1) در انتهای مقاله کلید واژه های اصلی،  فهرست منابع، چکیده به دوزبان انگلیسی و روسی ( هرچکیده حداکثر در پنج سطر)آورده شود.

2- رساله :

پس از تعیین عنوان رساله و تبادل نظر با استاد راهبر باید اقدام به نوشتن پرپوزال کرده و ضمن تشریح موضوع، اهمیت و ضرورت آن هدف و نتایج و دست­آوردهای پیش­بینی شده را تبیین نمائید. این پرپوزال را باید پس از اخذ موافقت استاد راهبر به خط کرلیک تایپ کرده و پس از تایید استاد راهبر تحویل دفتر رئیس انستیتوت دهید تا سیر تصویب درانستیتوت را طی نماید.

هرچند که قواره نگارش رساله با توجه به رشته و موضوع رساله و نظر استاد راهنما تعیین می شود اما قالب رایج و معمول تنظیم محتوا در دو یا حداکثر سه باب می باشد.در ابتدا تحت عنوان پیش­سخن یا پیش­گفتار، کلیات رساله شامل تشریح موضوع، پیشینه بحث، هدف از پژوهش، فرضیه یا فرضیات، سوال یا سوال­های پژوهش،  روش تحقیق و... حداکثر در پنج صفحه آورده می­شود. آنگاه در باب اول که می­تواند تا سه فصل داشته باشد، به مبانی نظری موضوع پرداخته شده و باید تلاش شود ضمن ذکر و نقل بررسی­های انجام شده پیشین و ادبیات فراهم شده، این ادبیات تشریح و نقد شده و نظر جدید ارائه شود اگر مطلب در قالب فصول دسته­بندی می­شود برای هر فصل یک مقدمه در ابتدا و یک چکیده و جمع­بندی در انتها آورده شود و جمع­بندی مطالب فصول به عنوان چکیده و جمع­بندی باب در انتهای باب هم آورده شود. در باب دوم هم گزارش بررسی انجام داده خود را در باب موضوع باید تدوین و تنظیم نمائید. و پس از باب­ها جمع­بندی نهایی و پیشنهادات را ارائه می­نمایند. شایان ذکر است از نظر معماری مطالب و محتوا هم باید قواره مقاله را رعایت کرده و از خرد کردن مطلب و شماره­گذاری و... خودداری کرد.در نظر داشته باشید که رساله باید حداکثر در 150 صفحه تنظیم گردد . و مملو از ارجاعات باشد. و به طور متوسط برای هر صفحه یک رفرنس و ارجاع لازم است و در فهرست منابع و ماخذ باید حداقل 150 منبع و ماخذ معرفی شود.

*اسپرانت دانشجویان مقطع تحصیلی p.h.d هستند که از سوی حکومت تاجیکستان و یا کشور متبوع خود بورس تحصیلی شده و عنوان جویان دانشجویانی هستند که با درخواست و هزینه شخصی مشغول به تحصیل  می­باشند. مدرک صادره برای هر دوگروه از دانشجویان (اسپرانت و عنوان­جو ) در صورت به پایان رساندن موفق دوره تحصیلی یکسان بوده و برای آنها دانشنامه p.h.d  صادر خواهد شد.