بسم الله الرحمن الرحیم

سود

شب عید غدیر خم مراسمی  در حسینیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان برگزار و حضار ضمن دیدار یکدیگر و تبریک این مناسبت ، شاهد تقدیر سفارت و رایزنی فرهنگی از یک زوج رکابزن بودند که از ایران تا تاجیکستان  را با دوچرخه طی مسافت نموده بودند.

پس از اینکه جمعیت با صبر و حوصله شنونده چند قطعه موسیقی زنده تاجیکی شدند  تا سفیر محترم به مجلس برسند و در این بین تنی چند از حضار به خاطر عدم تناسب برخی از قطعات موسیقی با مناسبت و مخاطبین حسینیه را ترک کردند. سفیر محترم در پیشانی سخن از گروه نوازنده و خواننده تاجیک تجلیل کرده و در ادامه به رکابزنان اشاره کرده و از عظمت و اهمیت کار آنان و اینکه پیگیر خط سیرشان بوده و به خاطر بدی آب و هوا  تاخیری که داشته اند  نگران شده و با سفرای ایران در کشورهای همجوار تماس گرفته اند و... گفتند.

 

اما در این جلسه  در راه مانده هایی  هم حضور داشتند که بیش از شش ماه در کامیون خود به سر برده و سرگرمیشان حضور مستمر در سود(دادگاه) تاجیکستان  بوده و گویا مقامات رسمی کشورمان از پیگیری کارشان سودی را برای خود پیش بینی نکرده اند و...

در کنار این مساله چند روزی است در تاجیکستان با این خبر مواجه هستیم که با سودی شدن یک خلبان روس و خلبانی دیگر از کشور استونی تمامی مقامات سیاسی روسیه وارد مساله شده و با اعمال همه گونه فشار در حال حل این مشکل هستند .

....پس از اعتراضهای مکرر مقامات و نهادهای روسیه و بحثهای داغ در رسانه‌های روسیه در مورد حکم دادگاه نسبت به این خلبانها تعدادی از مهاجران کاری تاجیک از آن کشور اخراج شده‌اند.

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، ضمن شرح زندانی شدن ولادیمیر سداونیچیی، خلبان روس،


گفته است که حکم دادگاه در قبال دو خلبان تا اندازه‌ای "شبهه انگیز" است و حلّ این مسئله را خواستار شده است.رئیس جمهوری روسیه گفته است پس از دریافت پاسخ رسمی مقامات تاجیکستان، این کشور در مورد قضیه خلبان روس که در تاجیکستان محکوم به زندان شده است واکنش نشان خواهد داد.دمیتری مدودف که بعد از ظهر روز چهاشنبه (۹ نوامبر) صحبت می کرد گفت به نهادهای مربوطه روسیه دستور داده است تا قضیه دادگاهی ولادیمیر سداونچی، خلبان زندانی روس در تاجیکستان را همه جانبه بررسی کنند.

در همین حال یک سازمان جمعیتی روسیه خواستار جاری کردن مقررات ویزا با تاجیکستان و کاهش مدت حضور اتباع تاجیک در روسیه شده است.همچنین، طبق اطلاع خبرگزاریهای روسیه، سازمانهای غیردولتی روسیه از دولت این کشور خواسته‌اند، تا در پاسخ به “اقدام غیردوستانه تاجیکستان" در قبال این کشور تحریم اقتصادی را راه‌اندازی کند. از جمله، پیشنهاد شده است، حرکت قطار مسیر مسکو-دوشنبه متوقف شده و برای کاهش تعداد مهاجران کاری تاجیک در حدود روسیه تدابیر لازم اتخاذ شود.

در همین حال، موضوع اخراج مهاجران کاری تاجیک از روسیه به وطن موجب واکنشهای مختلف برخی از احزاب سیاسی در این کشور شده است. از جمله رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان بروز بحران سیاسی فعلی را کوتاهی در فعالیت "تیم" رئیس جمهوری خواند. محی الدین کبیری رهبر این حزب روز دوشنبه، ۱۴ نوامبر در یک نشست خبری در شهر دوشنبه گفت: "عملکردهای منفی تیم رئیس جمهوری تاجیکستان به ملت اثر جدی گذاشته است و در آینده در راه و روش دولت و جامعه باید تجدید نظر صورت بگیرد."

به گفته آقای کبیری مقامات دولت تاجیکستان سرگرم بنیاد بلندترین پایه پرچم در جهان یا بلندترین نشان دولتی شده و فراموش کردند که دولت این کشور تاب یک بحران کوچک را ندارد و این بحران می تواند منجر به بی ثباتی در داخل کشور شود.او گفت در پارلمان تاجیکستان نیز بیشتر نمایندگان تا حال ماهیت مشکل میان تاجیکستان و روسیه را درک نکرده اند و نمی دانند که این وضع روی سرنوشت مهاجران تاجیک در روسیه و در مجموع روی وضعیت عمومی در تاجیکستان چه اثری خواهد گزاشت.همچنین آقای کبیری گفت از وضعیت بحرانی مهاجران تاجیک در روسیه، که از نقاط فشار روسیه به تاجیکستان محسوب می شود، دولت تاجیکستان باید درس بگیرد و در داخل کشور برای اتباع خود اشتغال ایجاد کند. او پیشنهاد کرد که در عوض بنیاد بزرگترین مسجد در آسیای میانه با سرمایه دولت قطر در شهر دوشنبه بهتر است ۱۰۰ کارخانه کوچک تولیدی فعال شود و بدین وسیله مشکل بیکاری در کشور تا اندازه ای حل شود.

همجنین مسعود صابراو، رئیس حزب دموکرات تاجیکستان، ضمن پخش بیانیه ای، گفته است که قضیه دادگاهی خلبانهای روس و به وضعیت هزاران مهاجر تاجیک در روسیه تأثیرات ناگواری خواهد گذاشت.

از سوی دیگر، طبق اطلاع دفتر مطبوعاتی پارلمان تاجیکستان، شکورجان ظهوراف، رئیس مجلس نمایندگان، دستور داده است که به منظور تحقیق وضع مهاجران تاجیک در روسیه، چند گروه اعضای پارلمان به روسیه اعزام شوند. در همین حال، رئیس مجلس علیای پارلمان روسیه گفته است که با همتای تاجیک خود موضوع خلبان روس را مطرح خواهد کرد.

ولادیمیر سداونیچیی، خلبان روس و الکسی رودنکو، خلبان دیگر از استونی روز سه‌شنبه‌۸ نوامبر از سوی دادگاه شهر قُرغان‌تپه تاجیکستان به اتهام عبور غیرقانونی از مرز، قاچاق و رعایت نکردن موازن بین‌المللی هوانوردی به مدت ۸.۵ سال روانه زندان شدند.

منبع بخش تنش بین روسیه و تاجیکستان : سایت بی بی سی فارسی