کشور آبهای مصفا

تاجیکستان را کشور آبهای مصفا می خوانند چرا که این کشور با وجود اینکه بیش از93% آن کوهستانی بوده و یک درصد از خاکش را برکه ها و دریاچه های محلی در برگرفته است ، بدون دسترسی به آبهای آزاد به تنهایی دارای 10% آب شیرین جهان و نزدیک به 50% آبهای منطقه آسیابی مرکزی می باشد.


با این حال یکی از مشکلات اساسی مردم در دوشنبه پایتخت این کشور و علی الظاهر در سایر شهرهای این کشور دسترسی به آب سالم است. در دوشنبه آب لوله کشی جیره بندی بوده و به صورت نوبتی قطع آب اتفاق می افتد. البته مشکل تنها قطعی آب نیست بلکه کیفت آن نیز مطرح است. آبی که از سیستم لوله کشی آب شهری به خانه ها می رسد دارای مقدار زیادی خاک و املاح دیگر است و از همین روی برای نوشیدن مناسب نبوده وچاره ای جز ابتیاع آب بسته بندی نمی ماند.آب بسته بندی هم در این کشور از ایران گران تر بوده و در حدود لیتری 1.5 سامان (360 تومان) است که در دو نوع گازدار و بی گاز عرضه می شود و مردم خود تاجیکستان نوع گازدار آن را می پسندند.

قطعی آب به صورت نوبتی ، ذخیره سازی آب را ضروری می سازد و از آنجا که آب ذخیره شده پس از گذشت 24 ساعت قابل استفاده نیست دورریخته شده و افزایش مصرف را در پی دارد. مشکل دیگر این قطعی آب باز ماندن شیرهای آب درهنگام قطع آب و هدر رفتن آن درزمان وصل آب است . البته اگر سیستم فاضلاب جوابگو نباشد که معمولاً هم نیست باید جوابگوی همسایه آشیانه (طبقه) زیرین بود چرا که ظاهراً در اکثر ساختمانهای دوشنبه عایق بندی و ایزوگام کف هم وجود ندارد. و نکته آخر اینکه در هر واحد آپارتمانی یا خانه یک کنتور آب وجود دارد که مامور آب هر ماه آن را کنترل و آب بها را نقداً دریافت نموده و رسید می دهد . البته گویا در گذشته تمام شهر دارای آب گرم متمرکز هم بوده است که الان این امکان تنها در بعضی از مناطق وجود دارد.

شایان ذکر است که مردم و مسئولین این کشور برای رفع مشکل آب و برق امید زیادی به دو پروژه بزرگ سنگ توده یک و دو دارند که با مشارکت ایران در حال انجام است که بر اساس اطلاعات اعلامی با در مدار قرار گرفتن سدو نیروگاههای این دوپروژه نه تنها مشکل آب و برق در تاجیکستان حل خواهد شد بلکه تاجیکستان به جمع صادر کنندگان آب و برق خواهد پیوست.