بسم الله الرحمن الرحیم

دکتر داوری‌ اردکانی به عضویت دائم آکادمی علوم تاجیکستان منصوب شد

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، به مناسب جشن شصتمین سال تأسیس آکادمی علوم تاجیکستان که روزهای ۲۶ تا ۲۸ آبان در شهر دوشنبه با حضور مقامات بلندپایه سیاسی و دانشمندان آن کشور تشکیل شد، از رضا داوری اردکانی عضو پیوسته و رئیس فرهنگستان علوم ایران نیز برای حضور و شرکت در مراسم دعوت شده بود

یک روز قبل از آغاز مراسم در جلسه‌ای با حضور اعضای آکادمی یک نسخه کتاب «درباره علم»‌ اثر داوری اردکانی که به خط سیریلیک چاپ شده بود، به اعضا اهدا شد و 2 دانشمند عضو آکادمی گزارشی از کارهای علمی نویسنده آن ایراد کردند و رئیس آکادمی پیشنهاد کرد که استاد داوری اردکانی به عضویت دائم آکادمی علوم تاجیکستان درآید. این پیشنهاد در این مجلس به اتفاق آرا مورد تصویب قرار گرفت و سپس حکم عضویت را اعطا کرده و لباس رسمی اعضای آکادمی بر تن وی پوشانده شد. داوری در مقام تشکر سخنانی در مورد تاریخ مشترک و سابقه پیوندهای یگانگی 2 کشور گفت که مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

روز بعد مراسم شصتمین سال در فرهنگستان علوم جمهوری تاجیکستان تشکیل شد که در آن علاوه بر اعضاء، رؤسای آکادمی‌های علوم روسیه، لتونی، قزاقستان، قرقیزستان، افغانستان و ... و جمعی از وزیران و رؤسای دانشگاه‌های تاجیکستان حضور داشتند. در این مراسم رؤسای آکادمی‌های میهمان و همچنین مقامات سیاسی، شصتمین سال تأسیس آکادمی را تبریک گفتند و هدایایی تقدیم کردند.

روز جمعه نیز مجلس باشکوهی با حضور رئیس‌جمهوری تاجیکستان تشکیل شد که در آن امام علی رحمان‌اف رئیس‌جمهوری، سخنان مفصلی در خصوص لزوم همکاری‌های میان دولت و آکادمی و دانشگاه‌ها گفت و مسائلی را به صورت مثال برای پژوهش عنوان و پیشنهاد کرد. سپس رؤسای آکادمی‌های میهمان هر یک در حدود پنج دقیقه سخنرانی کردند. رئیس فرهنگستان علوم ایران سخن پنج دقیقه‌ای خود را در لزوم هماهنگ ساختن پژوهش و طرح‌های توسعه و پیشرفت ایراد کرد.