بسم الله الرّحمن الرّحیم

شانزده آذر و وظیفه دانشجویان خارج از کشور

با گرامیداشت 16 آذر و تاکید بر مسئولیت دانشجویان خارج از کشور ضمن توصیه همه عزیزان به مطالعه متن کامل  بیانیه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا به مناسبت 16 آذرماه سال جاری، بخش هایی از این بیانیه باز نشر می گردد. 

  ..... سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران ....به عنوان نماینده ملّت قهرمان ایران، باید هزینه های عظیم مادی و معنوی صرف شده ملّت را تبدیل به سرمایه مادی و معنوی در آن کشور نماید. به عبارت دیگر، سفارتی موفق است که بهترین تولید کننده سرمایه «مادی» و «معنوی» برای «انقلاب اسلامی» باشد؛ از فرصتها استفاده نموده و تهدیدها را به فرصت تبدیل نماید.

 ..... نارضایتی از وضع سفارتخانه ها و لزوم تحول آنها، از دغدغه های اصلی امام راحل (ره) بود، آنجا که در وصیت نامه خود می فرمایند:«اینجانب‌ از ابتدای‌ پیروزی‌ به‌ وزرای‌ خارجه‌ راجع‌ به‌ طاغوتزدگی‌ سفارتخانه‌ها و تحول‌ آنها به‌ سفارتخانه‌های‌ مناسب‌ با جمهوری‌ اسلامی‌ توصیه‌هایی‌ نمودم‌، لکن‌ بعض‌ آنان‌ یا نخواستند یا نتوانستند عمل‌ مثبتی‌ انجام‌ دهند.»

 .... در صدد نفی زحمات افراد دلسوز و انقلابی که فعالانه در برخی سفارتها، سفیرانی حقیقی برای «انقلاب اسلامی» هستند، نیستیم؛ امّا سالهاست که وزارت خارجه و سفارتخانه های تحت مدیریت آن در بسیاری از موارد نقشی مینیمالیستی ایفا می نمایند. تعریف «سفارت ایران»، به عنوان «نماینده بروکراسی داخل برای هموطنان خارج»(!). یا تعریف مأموریت فرهنگی سفارت در حدّ آشنا نمودن مردم کشور میزبان با سه تار، فلزکاری، قورمه سبزی، حرکات موزون و چند فیلم کذایی...اگر چه کسی بنا ندارد درصدد نفی نقش سه تار و قورمه سبزی برآید (!)، اما آیا آنچه ملّت ما را در این چند دهه اخیر در دنیا بی نظیر کرده اینهاست؟ چه بسا کشور دیگری از سه تاری خوشنوا تر و خورشتی خوشمزه تر از کشور ما برخوردار باشد.

 ....در یک مدل کلّی سفارت های آمریکا، انگلستان و ایران را در حال حاضر می توان اینگونه تعریف نمود:
سفارت آمریکا: «سعی بر مداخله گری» و موفق در «مداخله گری»

سفارت انگلستان: «سعی بر توطئه چینی» و موفق در «توطئه چینی»

سفارت ایران: «سعی بر خنثی بودن» و موفق در «خنثی بودن»
که البته در این «خنثی بودن» هم برخی از صاحب نظران تشکیک می کنند(!). چه بسا سفارت و یا کنسولگری ما در یک کشور که نقش منفی قابل توجهی در ایجاد ناراحتی و نارضایتی در میان ایرانیان مقیم و یا دوستداران ایران – اعم از مسلمان و غیر مسلمان – ایفا می نماید.

.....دیپلمات مسلمان و سفیر حقیقی «جعفر ابن ابیطالب» - سلام الله علیه - بود. همان شخصیتی که به شایستگی نمایندگی طرز فکر، گفتمان و عملکرد جامعه خود را در کشور میزبان بر عهده داشت. در کشور میزبان نه تنها تحت تأثیر قرار نگرفت، بلکه تأثیر گذار بود. دانشمندی مجاهد بود که پس از اتمام مأموریت سیاسی خود، عاشقانه در راه آرمانهای مکتب اسلام جنگید و دو دست و جانش را تقدیم کرد. براستی چه تعداد از دیپلماتهای وزارت خارجه و کادر سفارتها از روحیات اسلامی – انقلابی این چنینی برخوردار هستند؟ ماشین های لوکس، ریزادنس گرانقیمت و تجملات ریز و درشت کجا و انتظار نمایندگی طرز فکر علوی و رساندن پیام حسینی کجا؟ روحیات محافظه کارانه و خنثی کجا و اتخاذ مواضع فعال و رویکردهای نو و تأثیرگذار کجا؟

......حقیقتا آنچه که اکنون در بسیاری از سفارتخانه هایمان داریم، از کارایی شایسته ای جهت دفاع و تأمین منافع عالیه «انقلاب اسلامی» ملّت ایران، هزاران هزار شهید عظیم الشأن آن و منافع سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آن در این مقطع، برخوردار نمی باشد و نیاز به بازنگری جدی دارد.