بسم الله الرحمن الرحیم

بهترین سفیر خارجی در تاجیکستان

نمی دانم نظر ایرانیانی که در تاجیکستان هستند چیست؟ امکان نظر سنجی هم ندارم ولی خواندن این مطلب که ایراس: (http://www.iras.ir/fa/pages/?cid=9184)  منتشرکرده است خالی از لظف نیست.

طبق نظر‌سنجی هفته نامه کریر تاجیکستان که در آن تمام سردبیران روزنامه و مجله‌های شناخته تاجیکستان شرکت داشتند، دکتر علی اصغر شعردوست سفیر فوق العاده جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان به عنوان بهترین سفیر سال 2009 انتخاب شد. به گزارش بخش رسانه‌ای سفارت ایران در تاجیکستان؛ مناسبت‌های فرهنگی و دیپلماسی کشورهای تاجیکستان و ج.ا.ایران در پانصد سال اخیر رشد و گسترش فزاینده دارند پس از فروپاشی شوروی ایران از نخستین کشورهایی بود که تاجیکستان را به رسمیت شناخت و سفارت خود را در پایتخت آن تأسیس کرد. اهل قلم این دو کشور همزبان حتی در روزگار رژیم ناکام شوروی نسبت به سرنوشت تاریخ و فرهنگ مشترک دو ملت بی تفاوت نبوده‌اند. از اینجاست که آغاز مناسبات دیپلماسی کشورها در مدت کوتاه ثمره‌های نیک به بار آورد. و به حق مبلغ بزرگ فرهنگ و ادب تاجیکها سفیر کبیر ج.ا.ا دکتر علی اصغر شعردوست در حفظ، شکوه و جلال میراث مشترک نیاکان تاجیک خدمت صادقانه به خرج داده است.
این محقق والا مقام و شناخته در سال 1961 میلادی در شهر عرفانی مولانا – تبریز - چشم به جهان هستی گشاد  از سال 1990 میلادی در ارتباط با جمهوری تاجیکستان فعالیتهای گسترده در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی داشته است. از جمله می‌توان گشادن دفتر نمایندگی انتشارات بین المللی الهدی در شهر دوشنبه در سال 1991 را نام گرفت که طول فعالیت بیش از 17 ساله خویش 140 عنوان کتاب – آثار بی‌نظیر و درخشان تاجیکستان را به حروف سیریلیک و نیاکان که اکثریت با سر سخن دکتر علی اصغر شعردوست آغاز می‌شوند، به نشر رسانیده است. کتاب تاجیکان باباجان غفوراف و آلبوم آشنایی با تاجیکستان ترجمه کتاب مقدس قرآن مجید برگزیده‌ترین نمونه‌های فعالیت این انتشارات می‌باشند.
اشتراک از اول تا به امروز در جشنها و همایشها به مثل انجمن تاجیکان و فارسی زبانان جهان به عنوان نماینده ج.ا.ا، عضویت در صدارت جمعیت پیوند، طرح‌های مسابقه بهترین شعر و موسیقی برای انتخاب سرود دوستی ایران و تاجیکستان در سال 1993، ریاست هیئت ایرانی شرکت کننده در جشنهای استقلال تاجیکستان، زادروز میرسیدعلی همدانی در سال 1994، برگزاری جشن کمال خجندی، جشن 1100 سالگی اسماعیل سامانی، گرامیداشت محمدحسین شهریار و مولانا در تاجیکستان و ایران نیز نشان دهنده مهر و محبت این مرد نیکو به تاجیکستان است.
دکتر علی اصغر شعردوست دریافت‌گر عنوان شهروند افتخاری جمهوری تاجیکستان، از جانب سردار دولت امام علی رحمان در سال 1994 به عنوان خادم نمونه فرهنگ تاجیکستان، عضو اتحادیه نویسندگان تاجیکستان بوده به همت دکتر شعردوست انتشار نشریه پیوند در ایران و تاجیکستان چاپ شده حالا 48 نمونه کتابهای مختلف در حوزه فرهنگی آماده نشر هستند.
دکتر شعردوست در صلح تاجیکستان نیز خدمت بی انداز دارند. محض با کوششهای او هیئت‌های آن زمانه دو جانب پیوسته در ایران مشارکت نمودند و در مورد روند صلح تاجیکستان دکتر شعردوست مقاله‌های زیادی در مطبوعات ایران چاپ کرده است وی همچنین در طرح‌های جدید که در سفر آخر رئیس جمهور ایران به تاجیکستان ارائه شد نقش فعالی و موثری دارد از جمله تلاش در جهت ایجاد و تأسیس تلویزیون مشترک فارسی زبانان، ایجاد نقش اساسی در اجرای طرح‌های مشترک آبادانی دو کشور از قبیل تونل استقلال، نیروگاه سنگ توده 2و غیره و فعال کردن رابطه‌های پارلمانی دو کشور. امروز هم سفیر کبیر ج.ا.ا دکتر علی اصغر شعردوست برای باز هم بیشتر تحکیم دادن مناسبات فرهنگی دو کشور دوست همزبان، هم تاریخ سهم ارزنده‌ای می‌گذارد.