بسم الله الرحمن الرحیم

"خانه ایران"

علی‌اصغر شعردوست، سفیر ایران در تاجیکستان  که در ایران بسر می برد در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد که امسال با آمادگی بسیار وسیعی تاجیک‌ها درصدد برگزاری مراسم نوروز هستند و رییس‌جمهور کشورمان نیز در راس هیاتی از مسئولان اجرایی،‌ ادبا، اندیشمندان، شعرا و هنرمندان کشورمان در این مراسم حضور خواهند یافت. وی اضافه کرده است که  در کنار شرکت در برنامه‌هایی که تاجیک‌ها تدارک دید‌ه‌اند و عموم آنها در محل بزرگی که به نام نوروزگاه برگزار خواهد شد رییس‌جمهور اسلامی ایران برخی پروژه‌هایی که به نهادها و ارگان‌های ایرانی تعلق دارد را افتتاح و بهره‌برداری می‌کند.
وی افتتاح "خانه ایران" را یکی از پروژه‌هایی دانست که در سفر رییس‌جمهور انجام خواهد شد و گفت: خانه ایران در دوشنبه در زمینی به مساحت بیش از 20 هزار متر مربع در جایی بسیار مناسب و مرغوب احداث شده است که در آن جلوه‌های مختلف فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.
شعردوست افزود: در بخش نمایشگاهی خانه ایران برخی از آثار فرهنگ اسلام و ایران به صورت نمایشگاهی و فروشگاهی عرضه می‌شود. همچنین سازمان‌های صنایع دستی و میراث فرهنگی جلوه‌هایی از هنر استان‌های کشورمان و آداب و رسوم، البسه، سنت‌های مربوط به اغذیه و سایر وجوه معیشت و زندگی مردم را عرضه خواهند کرد.
سفیر ایران در دوشنبه گفت: در محل خانه ایران رستوران‌های متنوعی که انواع غذاهای ایرانی را که از شمال تا جنوب کشور مورد استفاده مردمان کشورمان است عرضه می‌کنند. محل‌هایی برای آشنایی کودکان با بازی‌های مرسوم در ایران با عنوان پارک‌بازی کودکان ایجاد شده در این مجموعه اساسا ایران کوچک!!! در معرض دید علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. وی تصریح کرد: افتتاح مرکز جدید هلال‌احمر در جمهوری تاجیکستان و برخی پروژه‌های دیگر نیز در برنامه این سفر قرار دارد.
سفیر ایران در تاجیکستان با اعلام این خبر که علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان قبل از نوروز به دوشنبه سفر می‌کند، گفت: قرار است صالحی بهمن ماه در راس هیاتی به تاجیکستان سفر کند. وی به صورت رسمی از جانب وزیر خارجه تاجیکستان برای انجام این سفر دعوت شده است. در این سفر دو طرف در مورد روابط دوجانبه بحث و تبال نظر می‌کنند.