بسم الله الرحمن الرحیم

پژوهشگاه فلسفه آکادمی علوم تاجیکستان

یکی از مراکز علمی معتبر در تاجیکستان که پذیرای دانشجویان ایران بوده و مدارک صادره آن در ایران ارزشیابی می­شود آکادمی علوم تاجیکستان است.

پژوهشگاه فلسفه این آکادمی که از پژوهشگاه­های اصلی و بسیار فعال این آکادمی می­باشد علاوه بر حوزه فلسفه برای دو حوزه علمی جامعه­ شناسی و علوم سیاسی  نیز دانشجو می­پذیرد و بزودی حوزه حقوق را هم تحت پوشش قرار خواهد داد.


در این نوشتار که با همکاری بسیار ارزنده  پرفسور شمال­او و معاون علمی و جانشین این پژوهشگاه سرکار خانم نسیبه،  خادم ارشد پژوهشگاه جناب آقای دکتر رهنما و آقایان محمود و عبدالغفار از مسئولین این  پژوهشگاه  تهیه شده است، تلاش گردیده تا ضمن معرفی اجمالی آکادمی، پژوهشگاه معرفی شده و روند ثبت نام و تحصیل نیز تشریح گردد.

در سال 1951 به دستور شورای وزیران تاجیکستان برمبنای شعبه آکادمی علوم اتحاد جماهیر شوروی، که از سال 1933 در تاجیکستان فعالیت داشته است،آکادمی علوم تاجیکستان به منظور تلاش در راستای توسعه علم و رونق فرهنگ، تکنولوژی و اقتصاد و... جمهوری تاجیکستان ایجاد می­گردد.این آکادمی هم اکنون   عمده­ترین مرکز و عالی­ترین مرجع علمی، پژوهشی جمهوری تاجیکستان محسوب می‌گردد و مشهورترین و معتبرترین دانشمندان و اساتیدجمهوری تاجیکستان عضو پیوسته یا وابسته به آن                 می­باشند.آکادمی علوم مستقیماً تابع هیئت وزیران جمهوری تاجیکستان بوده و رئیس آن دارای بالاترین عنوان در تاجیکستان(پرزیدنت) بعد از رئیس جمهور می­باشد. بعد از استقلال تاجیکستان این آکادمی همه­ساله پذیرای پژوهشگران از کشورهای مختلف بوده و تعداد زیادی در این پژوهشگاه فعالیت پژوهشی خود را انجام داده و مفتخر به دریافت رتبه علمی دکترای ((p.h.d و بالاتر گردیده­اند .

پژوهشگاه فلسفه آکادمی علوم تاجیکستان به عنوان یکی از اصلی­ترین و فعال­ترین پژوهشگاه­های­ آکادمی،که از ابتدای فعالیت آکادمی علوم تاجیکستان(سال 1951) با عنوان شعبه فلسفه فعال بوده است، از سال1991 باعنوان پژوهشگاه فلسفه و حقوق و از سال 2005 با عنوان پژوهشگاه فلسفه ، فعالیت علمی و تحقیقاتی خود را ادامه داده و ارتباط تنگاتنگی با دانشگاه­های آموزشی و تعلیمی تاجیکستان از جمله دانشگاه ملی، آموزگاری و مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری دارد. ازجمله اهداف و برنامه­های این پژوهشگاه، تهیه و اجرای طرح­ها و پروژه­های علمی و تحقیقاتی کشور جمهوری تاجیکستان، تربیت خادمان علم(اساتید و کارشناسان) برای مراکز آموزشی و تعلیمی تاجیکستان و تهیه و چاپ کتابهای علمی و تعلیمی است.

پژوهشگاه فلسفه آکادمی علوم تاجیکستان درسال2010 با 85 نفر عضو که 69 نفر از آنها دارای رتبه های علمی هستند(5نفر عضو آکادمی، 19 نفر فوق دکترا، 26 نفر دکترا ) تحت ریاست پرفسورعبدالواحد شمال­او در 7 گروه آموزشی و یک مرکز  تابعه، هدایت و راهبری  رساله 26 نفر اسپرانت* و90 نفر  عنوان­جو(دانشجوی مقطع p.h.d)را بر عهده دارد که از این تعداد26نفر تاجیک، 80 نفر ایرانی و10نفر اتباع سایر کشورها می­باشند. علاوه بر این در راستای مراودات علمی با مراکز علمی، پژوهشی و دانشگاه­های سایر کشورها، همه ساله پذیرای تعدادی کارآموز مقطع دکترا نیزمی­باشد .

این پژوهشگاه با گروه­های آموزشی؛ تاریخ فلسفه­شرق، تاریخ فلسفه غرب، فلسفه­اجتماعی، تاریخ فلسفه­دین، سیاست­شناسی، جامعه­شناسی، هستی و معرفت­شناسی و مرکز گردآوری و آموزش میراث ابن سینا؛ در سه حوزه زیر شورای دفاع** از رساله p.h.d  و مجوز اعطای دانشنامه p.h.d از سوی آکادمی علوم تاجیکستان و وک روسیه را داشته و دانشجو می­پذیرد. و مدارک صادره توسط این پژوهشگاه توسط وزارت علوم، تحقیقات و فن­آوری جمهوری اسلامی ایران معتبر بوده و ارزشیابی می­گردد.

الف- فلسفه شامل رشته­های ؛

1-   هستی­شناسی و معرفت­شناسی

2-   تاریخ فلسفه

3-   زیبایی شناسی

4-   اخلاق

5-   منطق

6-   فلسفه علم و تکنیک

7-   فلسفه اجتماعی

8-   فلسفه انسان شناسی

9-    فلسفه فرهنگ

10-   فلسفه دین و دین شناسی

ب- جامعه­شناسی شامل رشته­های ؛

1.نظریه­ها ، تاریخ و متدولوژی جامعه شناسی

2.جامعه­شناسی اقتصادی و دموگرافی

3.ساخت اجتماعی، ساختارها و جریان­های اجتماعی

4.جامعه­شناسی سیاسی

5.جامعه­شناسی فرهنگ

6.جامعه­شناسی اداری

ج- علوم سیاسی شامل رشته­های ؛

1.نظریه­ها و فلسفه سیاست، تاریخ و متدولوژی علوم سیاسی

2.ساختارهای سیاسی ، جریان­ها و تکنولوژی

3.فرهنگ و ایدئولوژی سیاسی

4.مسائل سیاسی و مناسبت­های بین المللی کلی و رشد منطقه­ای

5.سیاست منطقه­ای و سیاست قومی

روند پذیرش عنوان­جو(دانشجویp.h.d):

پس از پذیرش درخواست دانشجو توسط رئیس پژوهشگاه، باید نسبت به پیشنهاد چند موضوع رساله اقدام  شود که درصورت پذیرش اولیه موضوع رساله و معرفی استاد راهبر، دستور ثبت نام صادر خواهد شد. پس از پرداخت شهریه سال اول و ارائه مدارک مورد نیاز، نسبت به عقد قرارداد اقدام شده و گواهی اشتغال به تحصیل وکارت دانشجویی صادر می­گردد.

( از آنجا که پژوهشگاه متن قرارداد، گواهی ، نظام­نامه و فرمان را به خط کرلیک تنظیم کرده و یک نسخه از آن را به دانشجو ارائه می­نماید پیشنهاد می­شود بلافاصله نسبت به ترجمه این مدارک اقدام و با دقت آنها را مطالعه و اشکالات احتمالی را برطرف سازید.)

مدارک مورد نیازبرای پذیرش عنوان­جو(دانشجویp.h.d):

1. درخواست

2.رزومه و ترجمه آن به خط کرلیک

3. ترجمه رسمی و تایید شده دانشنامه وریز نمرات  لیسانس و فوق لیسانس

4.            کپی پاسپورت

5.            چهار قطعه عکس

زمان پذیرش :

عنوان جو (تمام سال) اسپرانت (ماه­های آگوست و سپتامبر)

هزینه تحصیل عنوان جویان :

 2000 دلار امریکا برای هر سال تحصیلی

روند تحصیل دانشجویان عنوان جوی  p.h.d :

1- تهیه پرپوزال 2- تایید پرپوزال توسط استاد راهبر و شورای علمی پژوهشکده 3- گذران موفق امتحان دروس زبان، تاریخ فلسفه علم در دوسال اول و درس اختصاص ( دروس مبانی و پایه در رشته) قبل از دفاع از رساله 4- تهیه و چاپ حداقل 3 مقاله در نشریات معتبر علمی 5- شرکت در سمینارهاو کنفرانس های علمی مرتبط6- تهیه و ارائه گزارش فعالیتهای علمی سالانه  7- انجام امور وک 8- شرکت در جلسات محاکمه رساله   9- شرکت در جلسه حمایه ودفاع از رساله 10- اخذ مدرک

قالب و قواره تهیه رساله و مقالات

1- مقاله :

دانشجویان مقطع دکترا اعم از حضوری، نیمه حضوری وغیر حضوری باید حداقل سه مقاله مرتبط با موضوع رساله خود را قبل از به پایان رساندن رساله و دفاع، در نشریات معتبر علمی تاجیکستان به چاپ برساند. لذا پیشنهاد می­شود بلافاصله پس از تصویب عنوان رساله اقدام به تهیه مقالات نمائید. چرا که برای چاپ باید در نوبت مانده ضمن اینکه بعضی از نشریات در سال بیش از یک مقاله از هر نفر را چاپ نمی­نمایند. قواره مرسوم تهیه مقاله برای نشریات علمی تاجیکستان به شرح زیر می­باشد.

1-1) متن مقاله باید بخط کرلیک و ادبیات تاجیکی باشد.

2-1 ) پیوستگی مطلب حفظ شده و  در نگارش مقاله پس از ذکر عنوان مقاله، از دسته­بندی و بخش­بخش کردن مطلب خودداری گردیده و مطالب موضوعی همه به صورت پیوسته در یک پاراگراف بیاید حتی اگر پاراگراف بیش از یک صفحه شود. متن مقاله باید بین 4 تا 15 صفحه تایپی با فونت 14 و 21 سطر در صفحه و فاصله سطور 1.5 سانت باشد.

3-1) در انتهای مقاله کلید واژه­های اصلی،  فهرست منابع، چکیده به دوزبان انگلیسی و روسی ( هرچکیده حداکثر در پنج سطر)آورده شود.

2- رساله :

پس از تعیین عنوان رساله و تبادل نظر با استاد راهبر باید اقدام به نوشتن پرپوزال کرده و ضمن تشریح موضوع، اهمیت و ضرورت آن هدف و نتایج و دست­آوردهای پیش­بینی شده را تبیین نمائید. این پرپوزال را باید پس از اخذ موافقت استاد راهبر به خط کرلیک تایپ کرده و پس از تایید استاد راهبر، تحویل دفتر رئیس پژوهشگاه دهید تا سیر تصویب در پژوهشگاه را طی نماید.

هرچند که قواره نگارش رساله با توجه به رشته و موضوع رساله و نظر استاد راهنما تعیین می­شود اما قالب رایج و معمول تنظیم محتوا در دو یا حداکثر سه باب می­باشد.در ابتدا تحت عنوان پیش­سخن یا پیش­گفتار، کلیات رساله شامل تشریح موضوع، پیشینه بحث، هدف از پژوهش، فرضیه یا فرضیات، سوال یا سوال­های پژوهش، روش تحقیق و... حداکثر در پانزده صفحه آورده  می­شود. آنگاه در باب اول که می­تواند تا سه فصل داشته باشد، به مبانی نظری موضوع پرداخته شده و باید تلاش شود ضمن ذکر و نقل بررسی­های انجام شده پیشین و ادبیات فراهم شده، این ادبیات تشریح و نقد شده و نظر جدید ارائه شود. اگر مطلب در قالب فصول دسته­بندی می­شود برای هر فصل یک مقدمه در ابتدا و یک چکیده و جمع­بندی در انتها آورده شود و جمع­بندی مطالب فصول به عنوان چکیده و جمع­بندی باب در انتهای باب هم آورده شود. در باب دوم هم گزارش بررسی انجام داده خود را در زمینه موضوع باید تدوین و تنظیم نمائید. و پس از باب­ها جمع­بندی نهایی و پیشنهادات را ارائه می­نمایند. شایان ذکر است از نظر معماری مطالب و محتوا هم باید قواره مقاله را رعایت کرده و از خرد کردن مطلب و شماره­گذاری و... خودداری کرد.در نظر داشته باشید که رساله باید حداکثر در 150 صفحه تنظیم گردد. و مملو از ارجاعات باشد. و به طور متوسط برای هر صفحه یک رفرنس و ارجاع لازم است و در فهرست منابع و ماخذ باید حداقل 150 منبع و ماخذ معرفی شود.

*اسپرانت دانشجویان مقطع تحصیلی p.h.d هستند که از سوی وزارت معارف تاجیکستان و یا کشور متبوع خود بورس تحصیلی شده و عنوان جویان دانشجویانی هستند که با درخواست و هزینه شخصی مشغول به تحصیل   می­باشند. مدرک صادره برای هر دوگروه از دانشجویان (اسپرانت و  عنوان­جو ) در صورت به پایان رساندن موفق دوره تحصیلی یکسان بوده و برای آنها دانشنامه p.h.d  صادر خواهد شد.

** در حال حاضر دانشجویان همه رشته های پژوهشگاه به استثناء رشته های زیبایی شناسی، اخلاق ، منطق و فلسفه علم و تکنیک دفاع از رساله خود را در تاجیکستان و شورای دفاع پژوهشگاه انجام می دهند.

*** از ابتدای سال 2011میلادی پژوهشگاه فلسفه با عنوان پژوهشگاه فلسفه، سیاست شناسی و حقوق وحیطه کاری گسترده­تر گروه­های آموزشی و رشته­های بیشتری را دارا خواهد شد.