بسم الله الرحمن الرحیم

صدسالگی مطبوعات تاجیکستان

تاجیکستان در 11 مارس سال 1912 میلادی (دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۲۹۰) با انتشارنخستین شماره روزنامه "بخارای شریف" وارد کهکشان گوتنبرگ گردید. این روزنامه توسط میرزا محی‌الدین منصورزاده و میرزا سراج حکیم بخارایی با سردبیری میرزا جلال یوسف‌زاده در شهر تاریخی بخارا، مرکز علم و فرهنگ تاجیکان، آغاز به نشر کرد. این روزنامه در ۴ صفحه و قطع ۲۶×۴۳ سانتی‌متر و هر هفته شش شماره منتشر می‌شد. روزنامه‌ی بخارای شریف پس از نشر ۱۵۳ شماره در  سال ۱۹۱۳ با درخواست نمایندگی سیاسی روسیه از امیر بخارا، تعطیل شد.  این نشریه پس از فروپاشی شوروی به جای الفبای فارسی با الفبای سیریلیک در کشور ازبکستان منشر گردید چراکه بسیاری از مردم دیگر الفبای فارسی را نمی‌دانستند. اما پس از جند سال در راستای سیاست‌های ازبک‌سازی دولت ازبکستان باردیگر تعطیل شد.

پس از چاپ روزنامه‌ی بخارای شریف، روزنامه‌ی سمرقند در سال ۱۹۱۳ به همت محمود خواجه بهبودی در شهر سمرقند منتشر شد. این روزنامه نیز پس از انتشار ۴۵ شماره تعطیل شد. او همچنین در سال۱۹۱۴ اقدام به انتشار روزنامه‌ی دیگری به نام آینه کرد. از آینه‌ نیز ۱۶۸ شماره منتشرشده است.

بنا به آمارهای ارائه شده در هنگام استقلال تاجیکستان تنها 139 نشریه در تاجیکستان منتشر می شده است در حالی که در سال جاری، 446 نشریه در سراسر جمهوری تاجیکستان در حال انتشار است.

به افتخار چاپ اولین روزنامه تاجیکی 11 ماه مارس  هرسال به عنوان روز مطبوعات تاجیک نام گذاری گردیده و در این روز در تاجیکستان مراسم های مختلف و متعددی برگزار می گردد و از روزنامه نگاران قدردانی وتجلیل به عمل می آید.

در عرفه  روز صدسالگی مطبوعات تاجیکستان امروز 10/3/2012 امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان در سالن اپرا بالت شهر دوشنبه ضمن بازدید از نمایشگاه مطبوعات درجمع اهالی مطبوعات حضور یافته و با تبریک این روز به اهمیت مطبوعات بسزای مطبوعات و رسانه ها اشاره کرده و در باره نقش استاد صدرالدین عینی و ابوالقاسم لاهوتی در رشدو انکشاف مطبوعات تاجیکستان سخن گفت.

در ادامه این مراسم ایشان ضمن مروری بر تاریخ مطبوعات توصیه هایی به دست اندرکاران رسانه ها  از جمله توجه به انجام تنقیدهای (انتقادهای) اصولی و رعایت دستورزبان و صحیح نویسی داشتند.در "انجام" (انتهای) این مراسم هم تعدادی از روزنامه نگاران با نشانها و تحفه های قیمت و ارزشمندمکافاتانیده شدند.