بسم الله الرحمن الرحیم

خانه ایران

همزمان با برگزاری سومین جشن جهانی نوروز خانه ایران در تاجیکستان با حضور رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران، افتتاح شد.

کلنگ این خانه در تیرماه سال ۱۳۸۹ توسط آقای مشایی رئیس دفتر ریاست جمهوری ایران در محل ساختمان کارخانه اطلس تاجیک که بالغ بر 28 هزار متر مربع مساحت  دارد به زمین زده و عملیات تغییر کاربری آن آغاز شد.

قرار است پس از تکمیل و راه اندازی همه فازها، این خانه دارای سالن نمایشگاهی، چایخانه، رستوران سنتی، رستوران مدرن، کافی شاپ، نمازخانه، مجموعه اداری وآموزشی، درمانگاه و ... باشد. همچنین در محوطه مصفای این مجموعه که دارای درختان تنومند و کهنسال است، باغ ایرانی بر اساس ویژگی های باغ های ایرانی طراحی و اجرا شده است.

هدف ازاحداث بنیاد " خانه ایران" در تاجیکستان که نخستین طرح از بنیاد چنین خانه های ایرانی در سایر کشورهای جهان محسوب می شود، ایجاد اتحاد و همبستگی هر چه بیشتر میان ایرانیان برون مرزی و معرفی فرهنگ ایرانی به دیگران  و همچنین حمایت حقوقی و قضایی از هموطنان مقیم خارج از کشور عنوان شده است.

تلاش و کمک به منظور دستیابی هموطنان به رفاه و تامین اجتماعی، فراهم‌سازی زمینه تبادل اطلاعات و انتقال دانش فنی میان دانشمندان و اساتید و دانشجویان در کلیه زمینه‌های علمی، تلاش برای دستیابی به آمار واقعی ایرانیان در سراسر جهان و ایجاد حلقه ارتباطی با داخل کشور، فراهم‌سازی زمینه برای اشتغال ایرانیان خارج از کشور متناسب با توانمندی‌های فردی، از جمله دیگر اهداف مصوب این خانه ها عنوان شده است.