بسم الله الرحمن الرحیم

"اسماعیل دوان"چند نکته در حاشیه افتتاح خانه ایران

1- از اینکه ایرانیان مقیم تاجیکستان صاحب  خانه ای آبرومند و درخور شان گردیدند بسیار خرسند شده و به نوبه خود از همه طراحان و مجریان ساخت این خانه تقدیر و تشکر کرده، برایشان آرزوی سلامت و سربلندی مستمر را دارم.

2- امیدوارم تکمیل فاز اول و ساخت فازهای دیگر به قول تاجیکان "اسماعیل دوانی"(بزن برویی- صرف انجام کار بدون ملاحظات کیفی) انجام نگردد. شایان ذکر است هرچند که کلنگ این خانه در تیرماه سال ۱۳۸۹ به زمین زده و عملیات تغییر کاربری آن آغاز شده است اما اصل کار در یکی دوماه گذشته اسماعیل دوانی انجام یافته است و دست اندرکاران برای اینکه عاشقانه و در سه شیفت در دقیقه نود خانه را آماده افتتاح ساخته اند مورد تقدیر و تشویق هم قرار گرفتند.

3- چرایی عدم صحبت آقای مشایی  در این مراسم به عنوان بنیانگذار این خانه و دادن فرصت سخن به آقای موسوی که توان قرائت متن نوشته شده راهم نداشتند سوال برانگیز است.

4- تحلیل و تفسیر سخنان قابل تامل ریاست محترم جمهوری، جناب بقایی، جناب موسوی و سفیر محترم در افتتاحیه این خانه را به صاحبنظران واگذار می کنم.اما گلایه خود را از نحوه وعده دهی جناب احمدی نژاد درمورد کوتاه شدن زمان اقامت دانشجویان دکترا را ابراز داشته و نوع برخورد ایشان با دانشجویان در این زمینه و این نوع وعده دهی را که تا کنون چندین بار هم تکرار شده و به نتیجه ای منجرنشده است را توهین به دانشجویان می دانم.

5- امیدوارم سفیر محترم که از فرصت پیش آمده برای به صحنه آوردن فرزندان خود و دادن لوح تقدیر به دو فرزندشان در این برنامه به خوبی استفاده کردند، جوابی برای این سوال هم داشته باشند که؛ آیا ازبین بالغ بر هزار دانشجوی ایرانی مقیم تاجیکستان هیچ دانشجوی نخبه و سرآمدی نبود که به هیات بلند پایه کشورمان معرفی شده و تقدیر شوند؟

6- هرچند که کارخانه اطلس تاجیک تولید کننده پارچه لباس ملی تاجیکان از سالها پیش تعطیل بوده است اما اکنون که تاجیکان ملزم به پوشیدن لباس ملی شده اند و قیمت اطلس نیز افزایش یافته است، رسانه ای شدن این مطلب که کارخانه اطلس تاجیک به خانه ایران تبدیل شده است واکنش هایی را در جامعه تاجیکان برانگیخته است که امیدوارم قبل از اینکه این واکنشها تبدیل به موجی بر علیه ایران و ایرانیان شود مسئولین محترم آن را کنترل سازند .

7- امیدوارم در تکمیل مجموعه خانه ایران، ایجاد مهمانسرا یا پانسیون ویژه ای هم در نظر گرفته شود.