بسم الله الرحمن الرحیم

آخرین آمار از تعداد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در تاجیکستان

حسن مسلمی نائینی مدیرکل بورس و امور دانشجویان خارج کشور وزارت علوم، ضمن تشریح  جزئیات روش جدید دریافت ارز دانشجویی و آخرین وضعیت موسسات مجاز اعزام دانشجو به خارج کشور آمار و اطلاعات جالبی را درباره تعداد دانشجویان ایرانی خارج از کشور،ارائه کردند. ایشان اظهار داشتند که پیش از این آمار 80 هزار نفری از دانشجویان مطرح می‌شد، اما در حال حاضر براساس اطلاعات دانشجویانی که در سایت وزارت علوم برای درخواست معرفی نامه ارز ثبت نام کرده اند و همچنین اطلاعاتی که از موسسات اعزام دانشجو گرفته‌ایم، 35 هزار دانشجو در خارج از کشور داریم.

وی افزود: از 35هزار نفر دانشجو، بیش از 6هزار و 700 نفر در مالزی و حدود 3هزار و500 نفر در آمریکا و باقی به ترتیب در کانادا، ترکیه و دیگر کشورها تحصیل می‌کنند.

به گفته مسلمی، مقطع تحصیلی 85 درصد این دانشجویان تحصیلات تکمیلی است و 15 درصد مقاطع کارشناسی هستند که این حاکی از کاهش پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی است.

وی با بیان اینکه در کشور ما تنها 2درصد داوطلبان دکتری در دانشگاه پذیرفته می‌شوند، گفت: کسانی که به دنبال تحصیلات تکمیلی هستند، با این وضعیت ناچار می‌‌شوند به خارج از کشور بروند.

ایشان در فرازی دیگر از سخنانشان فرموده اند که: در تاجیکستان در حدود 717 دانشجوی دکتری، 39 نفر فوق لیسانس و 25 نفر نیز لیسانس داریم که این حاکی از ظرفیت حداقلی مقطع کارشناسی ارشد و بالاخص دکتری است.

 وی با بیان اینکه شاید خیلی از اینها به دنبال این نباشند که پس از تحصیلات استاد دانشگاه شوند، افزود: چرا ما نباید استانداردهای مختلف و سطح‌های مختلف دکتری در دانشگاه پیاده کنیم؛ به عنوان مثال سطحی را در دکتری تعریف کنیم که فقط برای امور اجرایی باشد و با آن نتواند استاد دانشگاه شود ولی دکترایش را بدهیم که نرود تاجیکستان، ارمنستان و یا آذربایجان.

مدیرکل بورس و امور دانشجویان خارج کشور با اظهار شرمندگی از مردم به جهت سختی‌های دریافت ارز که پس از نوسانات اخیر قیمت آن اتفاق افتاد، از شکل جدید دریافت ارز دانشجویی خبر داد و افزود: از این پس در مناطق مختلف شهری که پدر و مادر دانشجو مستقر هستند، با استفاده از موسسات اعزام دانشجو، ارز به دانشجویان تحویل داده می‌شود.

مسلمی با بیان اینکه دانشجویان می‌توانند در سامانه وزارت علوم ثبت نام کنند و شهر و فرد دریافت کننده معرفی نامه را معرفی کنند، گفت: تا امروز بیش از 4هزارو 700 نفر برای  سری جدید توزیع معرفی نامه ثبت نام کرده‌اند که اولین سری معرفی نامه ارز دانشجویی 22اردیبهشت در 12 شهر توزیع خواهد شد و دومین سری آن به همین منوال 5 خردادماه توزیع می‌شود.

 رئیس کارگروه نظارت بر عملکرد موسسات اعزام دانشجو درخصوص هزینه 20 هزار تومانی که در این رابطه گرفته می‌شود نیز گفت: هر دانشجو در هر معرفی نامه بین 6 تا 10 هزار دلار دریافت می‌کند که با توجه به اینکه عرضه معرفی نامه در شهر موردنظر دانشجو توسط موسسات اعزام دانشجو که خصوصی‌اند صورت می‌پذیرد و دیگر دانشجو هزینه تردد از شهرستان به تهران و مشکلات جانبی آن را ندارد.

منبع خبر:

 

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910215000088