بسم الله الرحمن الرحیم

خبری خوش از موفقیت یک دانشمند ایرانی در تاجیکستان

دکتر رضا امینی نجف آبادی، دانشمند جوان ایرانی، به عنوان نخستین تبعه خارجی موفق به دریافت جایزه اسماعیل سامانی، مهم ترین جایزه علمی در تاجیکستان شد. این جایزه روز شنبه 8 سپتامبر(18/6/1391) در مراسم باشکوهی در تاجیکستان به ایشان اعطا گردید.

وی چهار سال است که در تاجیکستان زندگی کرده و در این مدت در فرهنگستان علوم تاجیکستان دوره دکترای متالورژی  را به پایان برده وعلاوه بر آن پنج اختراع علمی را در اداره ثبت اختراعات علمی این کشور ثبت کرده است. همچنین  تا کنون دوعنوان کتاب در تاجیکستان و آلمان و 54 مقاله علمی درژورنال های علمی کشورهای فرانسه، آمریکا، روسیه، لهستان، جمهوری چک، تاجیکستان، ایران و هند از ایشان به چاپ رسیده است.

آقای امینی نجف آبادی اکنون به مقطع دکترانتوری که در استاندارد آموزش انگلیسی معادل فوق دکترا محسوب می‌شود، قدم گذاشته و به پژوهشهای خود در تاجیکستان ادامه‌ می‌دهد.

با تبریک این موفقیت به ایشان و همه دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کشور تاجیکستان برای این بزرگوار و همه سلامتی و سربلندی مستمر آرزومندم.

(برای شناسایی این دانشمند جوان ایرانی در عکس فوق لازم است به این نکته توجه داشته باشید که تاجیکان حتی الامکان از عینک استفاده نمی نمایند!!)

شایان ذکر است که جناب آقای دکتر علی‌ اصغر شعردوست، سفیر ایران در تاجیکستان، نیز روز پنج شنبه 6 سپتامبر(16/6/1391)جایزه عالی ادبی، فرهنگی و معماری دولت تاجیکستان به نام استاد ابوعبدالله رودکی را برای رساله "چشم‌انداز شعر امروز تاجیکستان" و ترغیب و انتشار ادبیات تاجیک در ایران را از امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان،دریافت داشته است. سفیر ایران در تاجیکستان نخستین تبعه ایرانی است که چنین جایزه عالی دولت تاجیکستان را به خود اختصاص می‌دهد.