بسم الله الرحمن الرحیم

پخته

ماههای سپتامبر و اکتبر ( شهریور و مهر) موسم خواندن شادمانه

"پخته پخته جان پخته ---- شکفته چون گلدسته"


 تاجیکان و برداشت "پخته" (پنبه) در تاجیکستان است. در این دوماه تقریباً در همه روستاهای تاجیکستان

معرکه پخته چینی برقرار بوده و هر روستا و جماعتی در تلاش است تا بیش از برنامه پیش بینی شده از مزارع خود پخته چیده و به "زوادهای پخته" (کارخانه های پنبه پاک کنی) بسپارند تا برنده شده و از جوایز حکومتی برخوردار گردند .

در گذشته در این ایام حتی مدارس و دانشگاهها تعطیل شده و دانش آموزان و دانشجویان به همراه معلمین و اساتید خود به پخته چینی در مزارع حکومتی مشغول می شدند. هرچند که امروزه هم در این ایام حشرهای عمومی (بسیج عمومی) برگزار شده و کارمندان و داوطلبین در روزهای تعطیل به کمک پنبه چینان می روند.

 طلای سفیدی تاجیکستان  هفتاد درصد تاجیکان به ویژه دختران و زنان را در این ایام به خود مشغول کرده و به زندگیشان رنگ پخته می دهد.

 

هرچند که در دیگر ایام سال هم از آماده سازی زمین و "چابق کردن" (نرم کردن بیخ نهال پنبه) و ... زنان ایفاگر نقش اصلی هستند.

در دوره شوروی از مزارع تاجیکستان قریب یک میلیون تن پنبه در سال برداشت می شده است اما با توجه به بروز برخی مشکلات در بخش کشاورزی و تجهیزات مورد نیازو... تولید این محصول کاهش یافته است. در سال جاری بیش از 200 هزار هکتار از اراضی تاجیکستان زیر کشت پخته رفته و پیش بینی شده است که قریب پانصدهزار تن پخته به دست آید.

به علت کمبود و به روز نبودن  کارخانه های فراوری تنها حدود یک پنجم محصول برداشتی در تاجیکستان آماده شده وبخش عمده پنبه های خام به جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، روسیه ، لتونی و... صادر می شود.

تقاضا برای پنبه تاجیکستان در ایران در حدی است که برخی از تجار ایرانی اقدام به اجاره زمین در تاجیکستان و کشت، برداشت و صادرات پنبه کرده اند.

برادر ارجمندم جناب آقای دکتر سعید ارجمندی با شماره تماس 00992935377110و ایمیل (Arjmand52@yahoo.com)می تواند راهنمای شما در زمینه تجارت و کشت پنبه در تاجیکستان باشند.