بسم الله الرحمن الرحیم

تاجیکستان نیازمندترین کشوربه مهاجران

در گزارش تازه بانک جهانی درباره وضع مهاجرت کاری آمده است که سهم پول مهاجران در تولیدات ناخالص داخلی تاجیکستان در سال ۲۰۱۱ به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته و به ۴۷ درصد رسیده است. این در حالی است که سال ۲۰۱۰ مبالغ انتقالی مهاجران برابر ۳۱ درصد تولیدات ناخالص داخلی تاجیکستان بوده است. هم اکنون این مبلغ تقریباً نیمی از تولیدات ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد. این به آن معناست که در دو سال اخیر اقتصاد تاجیکستان بیش از پیش به پول مهاجران نیازمند شده است.

به گفته کارشناسان بانک جهانی، لیبریا و قرقیزستان پس از تاجیکستان از عمدترین کشورهایی هستند که اقتصادشان وابسته پول مهاجران است. پول مهاجران در این کشورها متناسباً ۳۱ و ۲۹ درصد تولیدات ناخالص داخلیشان را تشکیل می‌دهد که این ارقام به مراتب کمتر از تاجیکستان است. تناسب پول انتقالی مهاجران با تولیدات ناخالص داخلی در لیسوتو ۲۷ درصد، در مولداوی ۲۳ درصد، در نیپال ۲۲ درصد و در ساموا ۲۱ درصد ارزیابی شده است. به این ترتیب، از قلمرو شوروی سابق تاجیکستان، قرقیزستان و مولداوی از جمله کشورهایی هستند که پیشرفت اقتصاد آنها بیش از دیگران در گرو سرمایه انتقالی مهاجران است. امّا در این میان تاجیکستان به سرمایه مهاجران بیش از هر کشور دیگری وابسته است و برخی از کارشناسان این امر را برای اقتصاد این کشور بسیار خطرناک ارزیابی می‌کنند.

هانس تیمر، مسئول امور آینده‌بینی بانک جهانی، در جریان معرفی این گزارش گفته است: "با وجود آن که رشد کند اقتصاد جهانی در وضع مهاجران اثرات منفی می‌گذارد، ولی میزان سرمایه انتقالی آنها در سطح قابل توجهی باقی مانده است." به گفته او سرمایه انتقالی مهاجران نه تنها کمکی برای خانواده‌های فقیر آنها، بلکه منشأ اصلی ثبات ارز خارجی در بسیاری از کشورهای فقیر جهان است.

طبق گزارش بانک جهانی، انتظار می‌رود در سال جاری کشورهای در حال توسعه از خارج بیش از ۴۰۶ میلیارد دلار به عنوان سرمایه انتقالی مهاجران دریافت کنند که این رقم در مقایسه‌ با سال گذشته ۶.۵ در صد افزایش را نشان می‌دهد. کارشناسان این بانک همچنین جریان انتقال سرمایه مهاجران در جهان را پیش‌بینی کرده‌اند. طبق این پیش‌بینی، تا سال ۲۰۱۵ میزان انتقال سرمایه مهاجران به کشورهای مختلف جهان به بیش از ۶۸۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

در گزارش بانک جهانی آمده است که در سال ۲۰۱۲ میزان بیشتر سرمایه از مهاجران به هند وارد شده و این مبلغ ۷۰ میلیارد دلار است. چین با ۶۶ میلیارد دلار در جایگاه دوم، فیلیپین و مکزیک با ۲۴ میلیارد دلار در جای سوم و نیجریه با ۲۱ میلیارد دلار در رده چهارم قرار گرفته‌اند.

بر اساس گزارشهای رسمی، در روسیه و کشورهای دیگر خارجی بیش از یک میلیون مهاجر کاری تاجیک فعالیت می‌کنند که اغلب آنها همه‌ساله سرمایه ضروری برای تأمین روزگار خانواده‌ها را به تاجیکستان انتقال می‌دهند. گزارشها حاکی است که در سال ۲۰۱۱ مهاجران کاری به تاجیکستان حدود ۲.۷ میلیارد دلار پول انتقال داده‌اند.

 

منبع:

http://www.bbc.co.uk/persian/world/2012/11/121121