بسم الله الرحمن الرحیم

شناخت کینایی تاجیکان از ایران

تاجیکان به ایران و ایرانی بسیار علاقه مندند اما آنچنان که باید ایران و ایرانی را نمی شناسند. به استثناء معدود تاجیکانی که به ایران سفر داشته اند قریب به اتفاق تاجیکان شناختشان از ایران به واسطه خوانندگانی همچون گوگوش ، معین ، ستار و "کینا"(فیلم)های متعلق به دوره شهرت و اوج فعالیتهای این خوانندگان در ایران است. در حال حاضر هرچند که تقریباً همه شبکه های ماهواره ای در تاجیکستان قابل دریافت است اما توده مردم به خاطر مشکلات اقتصادی یا ملاحظات اعتقادی دسترسی به این شبکه ها ندارند و آنها هم که امکان دسترسی دارند معمولاً به شبکه هایی جذاب تر از شبکه های ایران یا کانال های فارسی زبان غیر ایرانی سر می زنند .

توده مردم تاجیکستان اما به خاطر وقت خوشی و گذران ایام فراغت باکم ترین هزینه، از شبکه های تلویزیونی تاجیکستان استفاده می کنند شبکه هایی که اگر برنامه رقص و آواز تاجیکی یا برنامه های تمجیدی و "رکلامایی"(تبلیغی) از برنامه های دولت نداشته باشند، کینا پخش می کند و در این بین پخش کیناهای ایرانی بیشتر است. اما آنچه که پخش می گردد به غیر از چند استثناء همچون سریال های تاریخی که در آنها تصویری از ایران و ایرانی دوره حاضر ارائه نمی شود، فیلم فارسی های دهه چهل و پنجاه سینمای ایران است، کیناهایی مملو از آواز و رقص و...لذا تصویری که توده تاجیکان از فضای ایران و مناسبات و زندگی ایرانیان دارند برگرفته از این فیلم هاست.

ایکاش مسئولین سیاسی و فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان در کنار صدها کارکلان (بزرگ)و میده چیده (خرد و کم ارزش) برنامه های شبکه های تلویزیونی و رادیویی تاجیکستان را رصد کرده و اقدامی عملی در راستای رفع این نقیصه و شناخت اصولی و به روز تاجیکان از ایران و ایرانی انجام می دادند.