بسم الله الرحمن الرحیم

توانمندی

در آخرین روزهای سال 2012 نمایشگاه توانمندی شرکت های صنعتی جمهوری اسلامی ایران با نام "تاجیکستان 2012" در کاخ باربد شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

در این نمایشگاه که گویا قرار بوده است 62 شرکت ایرانی  شرکت نمایند تنها چند ، شرکت تولید کننده مصالح ساختمانی، مبلمان، شوینده ، تنقلات ، فرش ماشینی، چادر مسافرتی ، چای خشک، رب گوجه فرنگی و خرما حضور داشتند . نمایشگاهی با عنوان پرطمطراق توانمندیهای صنعتی که تنها نمونه تجهیزات عرضه شده در آن دستگاه شیردوش و پاک کردن کله پاچه و سیرابی بود.

هر چند که اصل برگزاری این گونه نمایشگاهها و زحمات دست اندرکاران آن قابل تقدیر است اما ایکاش عنوان مناسبی برای اینگونه نمایشگاه انتخاب می شد تا حداقل ایرانیانی که از اینگونه نمایشگاهها بازدید می کنند شرمنده نشوند . این نمایشگاه که حتی نمایش دهنده توانمندی صنعتی محروم ترین استان ایران هم نیست چرا باید عنوان نمایشگاه توانمندی شرکت های صنعتی جمهوری اسلامی ایران به خود گیرد . نمایشگاهی که برخی از تجار شرکت کننده حتی نرخ تبدیل سامان به ریال و دلار را ندانسته برای مثال در روز اول نمایشگاه چادر مسافرتی را به نرخ 30 سامان (حدود بیست هزار تومان ) عرضه کرده و پس از ساعتی آن را به نرخ سیصد سامان و در روز سوم به نرخ دویست سامان به فروش رسانیده است  . یا در اجحافی  بزرگ یک بسته گز 400 گرمی را به 40 سامان و ... البته از کیفیت اجناس عرضه شده هیچ نمی گویم که نگفتنم بهتر است. امیدوارم تجار عزیز این نکته را فهما گردند که علت استقبال تاجیکان علاقه به ایران و ایرانی است و تلاش کنند این علاقه را با عرضه کالاهای بی کیفیت و چند برابر قیمت داخلی مخدوش نسازند. درپایان برخود لازم می دانم که از شرکت بسته بندی خرمای حنان که خرمای مرغوب با بسته بندی ممتاز و قیمت مناسب در این نمایشگاه ارائه نمودند تشکر نمایم. هرچند که همین شرکت هم خرمایش را  در ایران به این قیمت  نمی تواند عرضه کند.