بسم الله الرحمن الرحیم

هلال منت

صلیب‌سرخ و هلال‌احمر ، از جمله بزرگترین شبکه های بشردوستانه غیرسیاسی و امدادرسانی جهان محسوب می‌شوند. در آبانماه سال 1391 پس از سالها حضور فعال و موثر هلال احمر ایران در تاجیکستان و اقدامات امداد رسانی و بشردوستانه ، با حضور  رئیس جمعیت هلال احمر ایران، سفیر ایران در تاجیکستان و روسای جمعیت های هلال احمر تاجیکستان و افغانستان ، درمانگاه هلال احمر در شهر دوشنبه تاجیکستان افتتاح شد.

بنا به اظهار مسئولین این مرکز درمانی پیشرفته به منظور ارائه خدمات بهداشتی و درمانی از جمله خدمات آزمایشگاهی، عمومی و کلینیکی راه اندازی شده است و  هم اکنون دارای پزشکان تخصصی زنان وزایمان، دندان پزشکی، کودکان، عمومی، سونوگرافی و... است.

همزمان با افتتاح این درمانگاه، فاز اول اردوگاه هلال احمرایران با هزینه ای بالغ بر200 هزار دلار و در فضایی به متراژ 11 هزارمتر مربع،  در منطقه ورزاب افتتاح گردیده است. و گویا داوطلبان هلال احمر ایران و تاجیکستان و سایر کشورها می توانند از این ظرفیت برای افزایش توانمندی خود استفاده کنند. علاوه بر این  رییس جمعیت هلال احمر ایران  با قبول درمان سه معلول حاد تاجیکستان در بیمارستان های ایران به 50 معلول تاجیک نفری 100 دلار و به 10 معلول ویلچر اهدا کرد.
هرچند توفیق دیدار و بهره مندی از اردوگاه نصیبم نشده است اما به ناچار از خدمات درمانگاه استفاده کرده ام تا حداقل کارت انجمن اسلامی بکار آمده و از تخفیف پنجاه درصدی وعده داده شده  بهره مند گردم. بابت ویزیت و دارو مکلف به پرداخت 60 سامانی شدم . کارت دانشجویی را ارائه کردم گفتند که تنها ویزیت شامل تخفیف می شود . (معادل 5 سامان- حدود سه هزار و پانصد تومان بر اساس نرخ دلار 4 هزار تومانی)  داروها را گرفته از آنجا که احساس کردم هزینه ام زیاد شده است با مراجعه به اینترنت و بر اساس آخرین فهرست بهای داروها (فهرست8/11/91) متوجه شدم که اگر در ایران می خواستم این داروها را به صورت آزاد خریداری کنم باید حداکثر 9 هزارتومان پرداخت می کردم در حالیکه هلال احمر بعنوان یک نهاد حمایتی و غیر انتفاعی بابت این داروها از من حدود 35 هزار تومان دریافت کرده است!!! امیدوارم حال که هیچ یک از بیمه های درمانی ایران در تاجیکستان و درمانگاه هلال احمر مورد پذیرش نیست و بنا به گفته  آقای حاجیان دبیر کل روابط عمومی جمعیت هلال احمرایران ، بیماران ایرانی در اولویت خدمات درمانی ایران این درمانگاه هستند. وخدمات این سازمان در خارج از کشور خدمات بشر دوستانه بوده  و هدف درآمدزایی نیست. بجای منت گذاری بر سر دانشجویان برای اعطای تخفیف 50%  حداقل از گرانفروشی و اجحاف خودداری نموده و اصول هفتگانه نهضت صلیب سرخ و هلال احمر ر ا هم مدنظر داشته باشند.

بی طرفی Neutrality
بی غرضی Impartiality
استقلال Independence
خدمت داوطلبانه Voluntary Services
خدمت در نهضت داوطلبانه است و در هیچ شرایطی سودآوری مشوق آن نخواهد بود.
بشردوستی Humanity
یگانگی Unity
جهان شمولی Universality