بسم الله الرحمن الرحیم

منع استعمال سیگار و ناس در تاجیکستان

یکی از مشکلات جدی در تاجیکستان عدم رعایت بهداشت عمومی و کشیدن سیگار و استعمال ناس در مراکز عمومی است که به ویژه استعمال ناس چهره بد و چندش آوری را ایجاد می سازد . خوشبختانه دولت جمهوری تاجیکستان کشیدن سیگار و استعمال ناس را در اماکن عمومی و ادارات و تأسیسات را از آغاز سال جدید میلادی ممنوع کرده است.


امامعلی رحمان ، رئیس جمهورتاجیکستان روز پنجشنبه، 30 دسامبر، قانونی در باره محدود ساختن کشیدن سیگار در تاجیکستان را امضا کرده است.

طبق این قانون از یکم ژانویه کشیدن سیگار و ناس در اماکن عمومی، مؤسسات آموزش و پرورش، بیمارستانها، ادارات دولتی و غیردولتی، در استراحتگاهها، فرودگاهها و ایستگاههای راه آهن، نقلیات مسافربر و تالارهایی که در آن جلسات و محافل رسمی برگزار می‌شوند، ممنوع است.افرادی که مقررات این قانون را نقض می‌کنند، از 175 تا 10500 سامانی جریمه خواهند شد. طبق مفاد این قانون، در فروش دخانیات (محصولات تنباکو)، از جمله سیگار نیز محدودیتهایی ایجاد شده است . از جمله فروش محصولات تنباکو در فاصله نزدیکتر از صد متری از مؤسسات تعلیمی و بهداشتی ممنوع شده است.و فروش محصولات تنباکو برای کودکان و جوانان زیر 16 سال جرم دانسته شده و چنین فروشنده‌ها مجازات خواهند شد.

به این امید که به زودی رعایت نکات بهداشتی در رستورانها ، مراکز توزیع مواد غذایی ... هم مورد توجه قرار گیرد.