بسم الله الرحمن الرحیم

راهنمایی کلی برای مسافرین تاجیکستان

اگر قصد سفر به تاجیکستان را به هر منظوری ، سیاحت ، تجارت و یا بررسی امکان تحصیل را دارید با بررسی سایت های معتبر از جمله سفارت ایران در تاجیکستان ، رایزنی فرهنگی ایران در تاجیکستان و تاجیک مدیا و... حتما اطلاعات خود را کامل کرده ومراقب باشید تا در دام دلالها نیفتید. در ادامه مطلب هم چند راهنمایی کلی را می توانید مطالعه فرمائید.


1-   اگر برای سفر اول قصد آمدن به تاجیکستان را دارید حتماً ویزای توریستی یک ماهه را که به مبلغ حدود 30 دلار توسط سفارت تاجیکستان در ایران ارائه می شود را تهیه نمائید.

2-   در فرودگاه دوشنبه فرمی را باید بر اساس اطلاعات پاسپورت و ویزا تکمیل کرده و پس از ممهور شدن حتماً یک قست آن را دریافت دارید . به هنگام برگشت به ایران اگر این فرم نباشد اذیت فراوان می کنند.

3-   کرایه تاکسی دربستی به هر نقطه دوشنبه حداکثر 30 سامانی معادل 7 دلار است .

4-   توجه داشته باشید که ریال در تاجیکستان غیر معتبر بوده و حتی در بانک تجارت که در اینجا شعبه داردهم قابل چنج نیست پس حتماً مقداری دلار خرد هم همراه داشته باشید.

5-   در بدو ورود اقدام به خرید سیم کارت نمائید سیم کارت با شماره معمولی بین 10 تا 15 سامان قیمت دارد.

6-    برای اقامت در اینجا سه راه وجود دارد . الف) گرفتن هتل که بین شبی 30 تا 100 دلار هزینه دارد ب) اقامت در میهمانخانه که کرایه آن بین 10 تا 50 دلار است ج) کرایه کردن منزل با هزینه روزی 20 تا 50 دلار برای تا پنج نفر . این منازل مبله بوده و بنا به درخواست تازه کن هم دارند.( تازه کن = خدمتکار و...) .

7-   توجه داشته باشید که در تاجیکستان باید بی خیال بهداشت شوید ....

8-   برای صرف غذا اگر مشکل وسواس بهداشت نداشته باشید مشکلی نخواهید داشت اگر هم میلتان به غذای ایرانی بود می توانید سری به رستوران د ب د در طبقه بالای کاخ جامی یا فست فود در ابتدای خیابان سامانی( تقاطع خیابان سامانی با خیابان رودکی ) و پارس نزد هتل وخش و یا پرشیا در خیابان رودکی بین چهار راه دامپیچک و میدان سامانی بزنید.

9-   در شهر دوشنبه بازدید از مراکز زیر را در برنامه داشته باشید. بازارها ( ماشین بازار ، سلطان کبیر ، کاروان ، خطا بازار، سخاوت، شاه منصور، برکت و..) مراکز تفریحی و فرهنگی ( پارک دوستی ، سنتر اسماعیلیان ، پارک وطن، پارک غلبه ، پارک عینی ، اپرا باله، موزه بهزاد ، موزه ملی ، موزه مردم شناسی و..)

10-          تقریبا" روزی نیست که در یکی از کاخها( سالن ها) کنسرت رقص و موسیقی نباشد لذا اگر اهل این گونه برنامه­ها هستید هم­سری به کاخ باربد، جامی، لختک، سیرک و... بزنید. فیلم­های روز وسه بعدی هم در کاخ باربد و جوانان قابل تماشا است.

11-          منطقه حصار( در 30 کیلومتری دوشنبه این شهرک و روستاهای اطراف محل جولان هندوانه کاران ایرانی و برداشت تخم هندوانه است. علاوه بر آن منطقه باستانی بوده و قلعه و آثار خانه زیبایی دارد.) رفت و برگشت یک روز زمان نیاز دارد.

12-          منطقه  وحدت ( این شهرک در 30 کیلومتری دوشنبه بوده و یکی از مراکز عمده کشت و برداشت پنبه است . علاوه بر این در دره رامید این منطقه که بسیار زیباست تعداد زیادی حوضچه پرورش ماهی احداث شده است و چند آبگرم بسیار خوب و مفید هم در منطقه زیرون آنجا هست) رفت و برگشت یک روز زمان نیاز دارد.

13-          منطقه ریگر ( این شهر در 50 کیلومتری دوشنبه بوده و قطب الومینیوم تاجیکستان است . بخشی ازمسیردوشنبه تا ریگر برنج زار است.منطقه بسیار زیبایی بوده و خود ریگر بسیار زیبا بوده و یکی از مراکز تفریحی دوشنبه است. ) رفت و برگشت یک روز زمان نیاز دارد.

14-          آبگرم و استراحتگاه شاه عنبری ( در 30 کیلومتری دوشنبه) رفت و برگشت یک روز زمان نیاز دارد.

15-          منطقه ورزاب ( تفرجگاهی همچون جاده چالوس در 30 کیلومتری دوشنبه) رفت و برگشت نیم روز زمان نیاز دارد.

16-          شهر قرقان تپه در 80 کیلومتری که یکی از قطب های کشاورزی و از شهرهای آباد تاجیکستان است. البته این شهر در مسیر شهر کولاب زادگاه امام علی رحمان بوده و مسیر این شهر تا کولاب جنگلهای پسته است . در خود شهر کولاب هم که در نزدیکی افغانستان است آرامگاه زیبای میرسید علی همدانی قرار دارد. از دوشنبه تا کولاب 300 کیلومتر راه هست. که البته ارزش دیدن دارد. رفتن و برگشت دوروز زمان می برد.

17-          شهر پنجکنت در 270 کیلومتری که شهری باستانی و زیباست و در 50 کیلومتری آن شهر پنجه رود و مزار زیبای رودکی قرار دارد . البته بخشی از مسیر پنجکنت با خجند یکی است.

18-          شهر زیبا و تاریخی خجند که می توان آن را اصفهان تاجیکستان نامید.برای رفتن به این شهر سه راه زمینی ، ریلی و هوائی وجود دارد.