تاجیکستان بر سر دوراهی «آمریکا و روسیه»

تاجیکستان بر سر دوراهی «آمریکا و روسیه» دوشنبه - ایرنا - خبرگزاری 'آزادگان' تاجیکستان در مطلبی تحلیلی زیر عنوان «تاجیکستان بر سر دوراهی پیوستن به آمریکا یا روسیه» نوشت: رقابت بین این دو کشور در مورد تاجیکستان بر سر منفعت ها به بحران خواهد انجامید.

 

به گزارش ایرنا ؛ در این مطلب نوشته شده است: روس ها برای پیشگیری از نفوذ آمریکا در تاجیکستان خطرات آمریکایی را بیش از حد معمول در تصورات تاجیک ها جلوه می دهند و در مقابل ؛ آمریکایی ها هم بر ضرورت وجود حضورشان تلاش می کنند.

در مقاله آمده است: کارشکنی روس ها در این مورد درحالی است که سابقه مناسبات تاجیکستان و آمریکا در یک دهه اخیر در تمام سطوح درحال رشد و برعکس مشکلات روابط تاجیکستان و روسیه افزایش یافته است.

نویسنده آورده است: اگرچه درحال حاضر روابط بین دوشنبه و مسکو نسبتا خوب است، اما از نگرانی های کارشناسان روس می توان حدس زد، که تاجیکستان می خواهد از روسیه فاصله بگیرد.

نگرانی روس ها این احتمال را رقم زده است که ممکن است در آینده چین یا آمریکا جای پای روسیه در تاجیکستان را تنگ کنند و مسکو نفوذش را در این کشور از دست دهد. 

بنا به این گزارش؛ «ویکتور اونف» رهبر سازمان مبارزه با مواد مخدر روسیه گفته است: مواد مخدر بهانه خوبی برای حضور بیشتر آمریکا در تاجیکستان است و این موضوع را می توان دلیلی بر این نگرانی ها دانست. 

درعین حال 'سعدی وارث اف' تحلیل گر تاجیک می گوید: سفر اخیر وزیر امور خارجه تاجیکستان به آمریکا به معنی نزدیک شدن بیش از حد این کشور به آمریکا نیست، چون تاجیکستان همیشه در مناسبت با ابرقدرت ها توازن را رعایت کرده است و مراقب منافع ملی خود است و از طرفی آمریکا به این زودی ها نمی تواند جای روسیه را در تاجیکستان تنگ کند و یا باعث خشم روسیه شود. 

در این مطلب تصریح شده است: نگرانی احتمالی کرملین ؛ نزدیک شدن تاجیکستان به چین است، نه به آمریکا. 

برخی از صاحب نظران هم به این نکته اشاره می کنند که روسیه از حضور چین در تاجیکستان، که بیشتر اقتصادیست ، نه نظامی، اگر چه نگران است، ولی مانند حضور آمریکا واهمه ندارند بطوریکه حتی حضور کم رنگ آمریکا در منطقه هم می تواند خشم مقامات روس را برانگیزد.

نویسنده گزارش اورده است که اظهارات اخیر روس ها مبین این است که نمی خواهند تاجیکستان از «نقطه کنترل» آنها خارج شود و برای اینکه این امر اتفاق نیفتد از «فشنگ های فشار» استفاده می کنند و یکی از این فشارها در گیر و دار و کشمکش تاجیکستان بین این دو ابرقدرت بزرگ جلوه دادن تهدید ها در مرز تاجیکستان از سوی روس ها است. 

به گفته کارشناسان ؛ بزرگ نشان دادن خطر تهدید در مرزهای تاجیکستان می تواند جای پای روس ها در مرز تاجیکستان و افغانستان باز کند. 

از سوی دیگر، آمریکا نیز از راههای مختلف می خواهد جای پای خود را در تاجیکستان مستحکم نماید. خبری که اخیرا در نشریه «نیویورک تایمز» با عنوان «تاجیکستان، جبهه جدید جهاد» انتشار یافت ، مبین این موضوع است .

'احمد رشید' نویسنده مطلب مذکور ابراز نگرانی کرده است که جبهه جدید مبارزه با گروهک تروریستی و تکفیری داعش در مرز تاجیکستان و افغانستان درحال شکل گیری است و صدها جنگجو از آسیای مرکزی برای پیوستن به داعش و طالبان آن جا جمع شده اند و از این رو وجود آمریکا برای مبارزه با تروریستها همانند سوریه و عراق ضروری است. 

نویسنده مقاله نتیجه گیری کرده است که تاجیکستان بر سر دو راهی پیوستن به آمریکا یا روسیه قرار گرفته است و برخورد منفعت های دو کشور در تاجیکستان به بروز بحران خواهد انجامید. 


 

 

/ 0 نظر / 40 بازدید