چند نکته درباره دوشنبه پایتخت تاجیکستان

1-

خیابان اصلی شهر دوشنبه رودکی نام دارد . بسیاری از ساختمانهای دولتی و میدان های اصلی شهر در این خیابان واقع شده است. کاخ ریاست جمهوری، وزارت فرهنگ، موزه ملی تاجیکستان، ساختمان هیات وزیران، پارلمان، اپرا ، بانک ملی، میدان امیر اسماعیل سامانی و ساختمان‌های مهم دولتی وآموزشی دیگروهمچنین شیک‌ترین فروشگاه‌ها در آن قرار دارد. درختان چنار سر به فلک کشیده در دو طرف این خیابان و در بلوار پیاده رو وسط خیابان به چشم می خورند که فضای زیبا و مناسبی را به وجود آورده است.

2-

مردم دوشنبه بسیار آرام و با حوصله هستند و هیچ کس عجله ندارد . شاید قناعت بیش از حد علت آرامش عجیب آنان باشد. در دوشنبه بامردمانی شاد و سرزنده مواجه هستیم مردمی که علاوه بر سرزندگی صبور و مهربانند و کمتر اهل عجله اند. اتومبیل ها با سرعتی متعارف در شهر در حرکتند و رانندگان به شدت به قوانین راهنمایی احترام می گذارند. عابران نیز موظف به رعایت قوانین هستند و از جایی که خط کشی عابر پیاده نباشد عبور نمی کنند و در غیر این صورت در هنگام تصادف مقصر عابر است نه راننده. حتی در نیمه شب نیز رانندگان به قوانین به ویژه چراغ قرمز احترام می گذارند.

3-

پوشش مردم دوشنبه بسیار متنوع است. رنگ لباسها اغلب شاد و شیک می باشد. پوشش رسمی مردها کت و شلوار، پیراهن و کراوات است. حتی دانش آموزان نیز لباس رسمی شان کت و شلوار است. زنان نیز از دو نوع پوشش محلی(لباس رسمی زنان تاجیک) و یوروپ(اروپایی) استفاده می کنند.برخی زنان به ویژه پا به سن گذاشته ها نیزدستار با کلاهی مخصوص بر سر می گذارند.زن‌های سنتی لباس گشاد و بلند ویکسره‌ای می‌پوشند که معمولاً از ابریشم است و طرحی رنگارنگ و راه‌راه دارد. این لباس اطلس نامیده می‌شود. گاهی به ویژه به هنگام سرما، روی آن لباسی دیگرمی‌پوشند که به کت‌حوله می‌ماند. در دوشنبه روسها نیزعموماً لباس اروپایی می پوشند.مردان تاجیک اغلب کلاه بر سر می گذارند. کلاه گرد و سوزن دوزی شده ای که بسیار زیباست.

4-

در شهر دوشنبه تقریباً تمام تابلوهای تبلیغاتی و سردر مغازه ها به خط سرلیک و دیدن یک تابلوبه خط فارسی و یا لاتین جلب توجه می کند.

5-

در شهر دوشنبه چهار بازار اصلی وجود دارد که خرید عمده مردم از این بازارها انجام می شود. بازار «شاه منصور» در مرکز شهر، بازار «سخاوت» کمی دورتر از مرکز شهر و بازار «کاروان» در این بازارها مایحتاج زندگی و به اصطلاح از شیر مرغ تا جان آدمیزاد یافت می شود.

6-

نان غالب، نان گرد ی است که در خانه ها پخته می شود و نانوایی اصلاً وجود ندارد. هر نان در دوشنبه حدود 1 سامانی است. اغلب نان مصرفی گرم می باشد که توسط زنان با چرخ دستی عرضه و مغازه ها آورده می شود.

7-

نظافت و تمیزی خیابانهای دوشنبه فوق العاده است. نظافت شهر به عهده زنان رفتگر است. نظافت شهری نیز به یک فرهنگ تبدیل شده است.

8-

بهترین محل جهت سکونت ایرانیان هم مرکز شهر دوشنبه یعنی در حدود میدان سامانی ، چهارراه دامپیچت و در اطراف سفارت جمهوری اسلامی ایران در خیابان تهران که از خیابان رودکی منشعب می­گردد می باشد.

9-

بیمارستان ها و در مانگاههای شهر دوشنبه دارای امکانات بسیار بالایی نیستند . البته به تازگی بیمارستان قلب ابن سینا که مجهز به دستگاهها و تجهیزات مدرن پزشکی است به همت ایرانیان عزیر در این شهر تأسیس گردیده است . مکان های زیر مهمترین مراکزی هستند که در صورت بیماری می توان به آنها در دوشنبه مراجعه کرد :

1- درمانگاه هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در خیابان تورسون زاده

2- بیمارستان قره بالا در خیابان هشتاد و دو

3- درمانگاه «شفا» نزدیک  بازار سبز

4- درمانگاه کمیتۀ امداد حضرت امام خمینی -  خیابان رودکی جنب پارک رودکی .

5- بیمارستان میت گرداک

6- بیمارستان زَرَزنی

7- بیمارستان مچی تان مخصوص بیماریهای واگیردار .

8- بیمارستان اطفال جنب سفارت هندوستان چهارراه دامپیچت .

10-

در داخل شهردوشنبه رودخانه دوشنبه جریان دارد که بر زیبایی شهر افزوده است.

11-

در دوشنبه میدانی است که در آن  مجسمه دیویرسکی, اولین پلیس شوروی  و عینی ادیب بزرگ تاجیک در آن نصب شده است.  

12-

بازدید از پارک وطنی ، دریاچه زیبای مرکز شهر، سنتر اسماعیلیان ، چایخانه راحت و باغ وحش  مورد تاکید است.

13-

در سال 1992 در مرکز شهر دوشنبه فروشگاه کتاب الهدی افتتاح شدکه این امر واقعة بسیار نادری در حیات فرهنگی کشور تاجیکستان به حساب می‌آید.

14-

در شهر دوشنبه بعنوان مرکز جمهوری تاجیکستان بغیر از روزنامه های تخصصی که مربوط به مراکز مختلف حرفه أی و وزارتخانه های تخصصی می باشد 19 روزنامه به چاپ می رسد .

15-

در کل در تاجیکستان و دوشنبه به نسبت مسافران و مهمانان و توریستش شاید هتل و مهمانخانه های زیادی وجود داشته باشد. ( هتل هایات ، هتل تاجیکستان ، هتل پایتخت، هتل اوستا ، هتل تاج پلاس ، گراند هتل ، هتل مرکوری و ...)

16-

غالب فروشنده ها در دوشنبه زنان تاجیک هستند. حتی غالب رفتگرها نیز خانمند.

/ 3 نظر / 260 بازدید
حسین رشیدی کرم بستی

باسلام . با این اوصاف ایا برای زندگی در شهر دوشنبه نیاز ضروری به وسیله نقلیه شخصی است؟

خیلی خوب بود ممنون