قتل"بابای برفی" در تاجیکستان !!!

بسم الله الرحمن الرحیم

 قتل"بابای برفی" در تاجیکستان !!!

گروهی از جوانان در شهر دوشنبه در شب سال نو میلادی به فردی که لباس بابا نوئل در بر داشت، حلمه کرده و او را به قتل رسانده اند. پرویز دولت‌بیکف، ۲۴ ساله، ساکن محله "پروفسویوز" شهر دوشنبه، در لباس بابا نوئل یا به اصطلاح تاجیکان، "بابای برفی"، برای شادباش پیوندانش می خواست وارد یکی از آپارتمان‌های این محله شود که در نزدیکی در ورودی ساختمان هدف حمله گروهی از جوانان قرار گرفت. به گفته شاهدان عینی، افراد مهاجم که تقریبا ۳۰ نفر بودند، شب ۳۱ دسامبر،با نداهای "تو کافری!" به آقای دولت‌بیکف چند ضربه کارد (چاقو) وارد کردند. به گفته شاهدان عینی، افراد حلمه‌گر سه نفر از همراهان آقای دولت‌بیکف را نیز مورد لت و کوب قرار داده‌اند، اما این سه نفر جراحت‌هایی برداشته ولی زنده مانده‌اند.

همچنین، گفته می‌شود که این افراد بعد از حمله به این چهار نفر همچنان در محلات مختلف شهر دست به اوباشی زده‌اند.اگرچه گزارش‌های رسمی در این خصوص منتشر نشده است.

منابع وزارت امور داخلی تاجیکستان به بی بی سی گفتند که در پی این حادثه دستکم سه نفر بازداشت شده اند که یکی از آنها دانشجوی دانشگاه ملی تاجیکستان بوده است. هنوز معلوم نشده است که افراد مهاجم به "بابا نوئل" افراط گرایان مذهبی بوده اند یا گروهی اوباش. شاهدان عینی می‌گویند که شب یکم ژانویه به بیمارستان "قریه بالا" چند تن از ساکنان دیگر نیز با جراحت‌های سنگین منتقل شده‌اند.

در تاجیکستان حمله به افرادی که در شب سال نو لباس "بابا نوئل" بر تن می کنند، بی سابقه است. این حادثه در حالی اتفاق افتاده که اخیرا بحثها پیرامون تجلیل از سال نو مسیحی در این کشور شدت گرفته است و عده ای از روحانیان و گروههای افراط گرا در این اواخر تبلیغ کرده اند که از جشن گیری سال نو مسیحی که "جشن کافران است" پرهیز کنند.

سیدمکرم عبدالقادرزاده، رئیس شورای علمای دین مرکز اسلامی تاجیکستان، که بالا ترین مقام رسمی مذهبی در این کشور محسوب می شود، اخیرا در مصاحبه ای با بی‌بی‌سی اظهار داشت که تجلیل از سال نو میلادی "با فرهنگ ما بیگانه" است. وی گفت: "نظر شورای علمای اسلامی چنین است: این عرف و عادت بیگانه و بیرون از دین ما است. خود من از مردم دعوت می‌کنم که از خرج زیاد به هنگام استقبال از سال نو میلادی خودداری کرده، به افراد فقیر یا یتیم کمک کنند."

تجلیل از فرا رسی سال نو میلادی از زمان شوروی برای مردم تاجیکستان به میراث مانده است.روز برگزاری این جشن در تاجیکستان رسماً تعطیل است و رئیس‌جمهور این کشور همه‌ساله در شب ۳۱ دسامبر در تلویزیون سخنرانی و مردم کشورش را با فرا رسی سال نو میلادی تبریک می کند.

رسانه های خبری صهیونیستی ونشریات همسو درباره این قتل موضع گیری کاملا حساب شده داشته وسعی کرده اند که به این رویداد رنگ و بوی مذهبی دهند. سایت خبری یهودیان روسی زبان IzRus مدعی شده است "پرویز دولت بیک اف" شهروند 24 ساله تاجیکستان و کارمند یکی از شرکتهای اقتصادی در شهر دوشنبه که لباس بابا نوئل بر تن داشت، به دست یک گروه متعصب مذهبی مسلمان به قتل رسیده است. اما "محمد ا... اسد ا...اف" سخنگوی وزارت کشور تاجیکستان با رد این ادعا گفته است که سه نفر از افراد مظنون در قتل پرویز دولت بیک اف بازداشت شده اند و بازجویی های اولیه نشان می دهد قتل فرد یاد شده بر اثر یک مشاجره لفظی اتفاق افتاده و عاری از انگیزه های مذهبی بوده است. همچنین  حاج اکبر توره جان زاده تصریح کرده است که: قتل این جوان که در شب اول سال نو مسیحی رخ داده است با انگیزه های مذهبی بی ارتباط است چرا که هیچ گاه در تاجیکستان برعلیه بابا نوئل تبلیغاتی صورت نگرفته است.

منبع خبر: سایت بی بی سی فارسی وسایت رادیو تاجیکی

/ 0 نظر / 4 بازدید