تاجیکستان از فهرست کشورهای فقیر خارج شد

تاجیکستان از فهرست کشورهای فقیر خارج شد بانک جهانی در جدیدترین رده بندی وضعیت اقتصادی کشورهای جهان، تاجیکستان را با یک درجه ارتقا از فهرست کشور های با شاخص فقیر خارج و در میان کشور های با درآمد پایین تر از حد متوسط قرار داد.

 بر اساس گزارش بانک جهانی، تاجیکستان با رسیدن به سطح درآمد ناخالص ملی بین هزار و 46 دلار تا چهار هزار و 125 دلار از فهرست کشورهای فقیر خارج و در فهرست کشورهای با درآمد پایین تر از حد متوسط قرار گرفت. 


در میان کشور های جداشده از شوروی، کشورهای تاجیکستان، ارمنستان، گرجستان، قرقیزستان، مولداوی، اوکراین و ازبکستان نیز در فهرست کشورهای با درآمد پایین تر از حد متوسط قرار دارند.

بر اساس گزارش بانک جهانی، سال گذشته درآمد ناخالص ملی قرقیزستان هزار و 220 دلار و تاجیکستان هزار و 60 دلار بوده است.

بانک جهانی، کشور ها را بر اساس درآمد متوسط به دو گروه با سطح درآمد پایین تر از متوسط و با سطح درآمد بالاتر از سطح متوسط تعریف کرده است.

بر همین اساس کشورهای ارمنستان، مولداوی، گرجستان، ازبکستان ، هند، تاجیکستان و پاکستان با درآمد ناخالص ملی تا هزار و 254 دلار در سال 2014 قرار داشتند. 

بر اساس این گزارش، کشورهای قزاقستان، آذربایجان ، بلاروس، ترکمنستان ، ترکیه، ایران و مالزی نیز با درآمد ناخالص ملی بیشتر از هزار و 254 دلار در رده کشورهای با درآمد بالاتر از حد متوسط معرفی شده اند.

بر اساس این رده بندی، کشورهای میانمار، بنگلادش و کنیا نیز دیگر کشور فقیر نیستند.

هم اکنون 31 کشور در رده بندی بانک جهانی در فهرست فقیرترین کشورهای دنیا قرار دارند.

تاجیکستان فارسی زبان با بیش از هشت میلیون نفر جمعیت یکی از پنج کشور آسیای مرکزی است.

/ 0 نظر / 40 بازدید