شبکه های ماهواره ای و تفرفه افکنی میان مسلمانان تاجیکستان

شبکه های ماهواره ای و تفرفه افکنی میان مسلمانان تاجیکستان دوشنبه- ایرنا- تاجیکستان در چند سال اخیر شاهد روند رو به گسترش فعالیت شبکه های ماهوارهای است ،کارشناسان تاجیک ضمن ابراز نگرانی از فعالیت غیر حرفه ای این شبکه ها، معتقدند برخی از آنها،هدفی جز تفرقه افکنی میان مسلمانان این کشور ندارند.

 

خبرگزاری آسیا پلوس تاجیکستان روز یکشنبه در مقاله ای با عنوان «ناآرام کردن تاجیکستان آیا رسالتی اجراشونده است؟» به روند رو به گسترش فعالیت شبکه های ماهواره ای و جنگ رسانه ای اخیر در تاجیکستان پرداخت.

نویسنده ، مقاله خود را اینگونه شروع کرده است: در جهان معاصر تکنولوژیهای نوین اینترنت و شبکه های تلویزیونی ماهواره ای به ابزار اساسی نبرد اطلاعاتی تبدیل شده است .

نویسنده با اشاره به فعالیت شبکه های تلویزیونی همچون «اهل بیت»، «توحید»، «فدک» و «نور» می نویسد : این شبکه ها مدتهاست در تاجیکستان به تبلیغات مشغولند، اما بهار امسال به صف آنها شبکه «وصال حق» نیز پیوست . 

در برنامه های این شبکه ها هیچ فعالیت حقیقی ژورنالیستی وجود ندارد و کارشناسان معتقدند ، که این شبکه ها تنها بمنظور شستشوی مغزی جوانان در جهان اسلام، بخصوص در کشور های فارسی زبان فعالیت می کنند و هدفی جز تفرقه افکنی میان مسلمانان ندارند ، به نظر برخی از کارشناسان، این شبکه های تلویزیونی توسط امریکا و انگلیس تاسیس شده و تامین می شوند.

نشریه هشت صبح افغانستان نیز چندی پیش نوشت : شبکه های تلویزیونی که برای افغانستان و تاجیکستان برنامه پخش می کنند، از جانب شیوخ خلیج فارس ایجاد و اداره می شوند و درصددند تا درگیر ها را از افغانستان به کشور های آسیای مرکزی بکشانند.

این شبکه های ماهواره ای از مشکلات کشورهای اسلامی، مانند محدودیتهای دینی در تاجیکستان ماهرانه استفاده می کنند تا به هدف خود که تقویت تندروی و افراطی گرایی در آسیای مرکزی است، برسند. 

نویسنده با اشاره به اینکه در یک ماه گذشته شبکه تلویزیونی «وصال حق» در تاجیکستان طرفداران زیادی پیدا کرده است و با مراجعه به صفحات اجتماعی می توان دیدگاههای هواداران این شبکه و مجری آن محمد انصاری را خواند، می نویسد :در این نوشته ها تندروی و تحمل ناپذیری به اندازه ایست ، که ایجاد نگرانی می کند، ایجاد نگرانی از اینکه اگر خدای نکرده این کینه و عداوت به کوچه های دوشنبه کشیده شود ، چه می شود؟ 

«وصال حق» همه روزه به تبلیغ و تشویق افکار سلفی ها ادامه می دهد و میان مسلمان تاجیکستان تخم عداوت می پاشد.

نویسنده با اظهار نگرانی از فعالیت گسترده شبکه های تلویزیونی همچون «وصال حق» بر این باور است که تعداد بسیارزیاد دیش ها در بام منازل حاکی از این است که هموطنان ما شبکه های تلویزیونی خارجی را افضل می شمارند و ادامه می دهد که شبکه های تلویزیونی تاجیکستان حتی با شبکه های تلویزیون افغانستان، که نزدیک به 40 سال در آن جا جنگ جریان دارد، امکان رقابت ندارند.

نویسنده مقاله در پاسخ به این سوال که چه باید کرد؟ می نویسد : حکومت نمی تواند با این شبکه ها درافتاده آنها را جریمه و یا مجریانشان را زندانی سازد بلکه برای مقاومت و پیروزی پرثمر در این نبرد اطلاعاتی،دولت تاجیکستان باید قبل از هر چیز مجهز به «سلاح اطلاعات» باشد .

امروزه نشریه ها و شبکه های رادیو و تلویزیونی خصوصی به خاطر شرایط اقتصادی در حال نابودی هستند ، شبکه های دولتی نیز به احتمال زیاد اعتماد مردم را از دست داده اند. در چنین شرایطی راه اندازی تدبیر های فوری ضرور است. همچنین استفاده از امکانات ذهنی پیشوایان روحانی و گروههای معتدل اسلامی ضرورت دارد.

قطع فعالیت حزب نهضت اسلامی ، برای تاجیکستان هیچ سودی نداشته و در زمان کنونی که در گروههای تروریستی و تکفیری از جمله داعش بیش از صدها نفر هموطنان ما می جنگند و در آن سوی مرز مشترک افغانستان و تاجیکستان تجمع طالبان را شاهد هستیم . اگر فعالیت حزب نهضت اسلامی قطع شود، برخی از طرفداران آن به طالبان پیوسته یا به صف طرفداران «وصال حق» می پیوندند .البته، حل مشکلات اجتماعی و اقتصادی جامعه از وظایف دولت در این جنگ است . در این باره ما نه فردا، بلکه امروز باید اندیشه کنیم ، چرا که فردا شاید خیلی دیر شود.

/ 0 نظر / 24 بازدید