پروین

بسم الله الرحمن الرحیم

پروین

بیست و پنجمین روز از آخرین ماه سال زادروز تولد اختر تابناک ادبیات ایران، پروین اعتصامی است. قصد داشتم به این مناسبت اولین بخش از مجموعه شعر و کارگزاری فرهنگی  که به بررسی باورداشتهای پروین در چهار حوزه ارتباط با خدا، خود، دیگران و طبیعت اختصاص داشته و همچنین گزیده دیوان پروین به خط سریلیک را منتشرنمایم که متاسفانه کار به پایان نرسید.درادامه مروری بر زندگینامه پروین می نمایم به این امید که در اولین فرصت بتوانم این کار ناتمام را به سرانجام رسانده و درحدخود معرف پروین به تاجیکان باصفا و شعردوست گردم.

رخشنده"پروین" اعتصامی ‌ ‌در 25 اسفند سال 1285 شمسی در تبریز متولد شد پدرش"یوسف اعتصامی"معروف به اعتصام الملک نویسنده و روزنامه نگار بود او همان است که اولین "چاپخانه" را در تبریز بنا کرد ، مدتی هم نماینده ی مجلس بود. مادرش اختر اعتصامی نیز که زنی باسواد و فرهیخته بود در پرورش احساسات لطیف و شاعرانه دخترش نقش مهمی داشت.

پروین در کودکی با خانواده به تهران آمده ادبیات فارسی و عربی را نزد پدر فرار گرفت. در هشت سالگی با به نظم کشیدن داستانهایی که پدرش از کتب انگلیسی، ترکی، عربی برایش ترجمه می‌کرد، شعرگویی را آغاز ‌نمود. او در تمام دوران تحصیلی، شاگرد ممتاز بوده به ویژه در زمینه زبان انگلیسی آن قدر پیگیر و مستمر بود که می توانست کتابها و داستانهای مختلفی انگلیسی را خوانده و ترجمه کند.

 شاعران و اندیشمندانی همچون دهخدا، بهار، اقبال آشتیانی، نفیسی و ... که از دوستان پدر پروین بودند، معمولاً در یکی از روزهای هفته در خانه آنها جمع می شدند، و در زمینه های مختلف ادبی بحث و گفتگو می کردند. پروین نیز درجمع آنها شعری می خواند، آنها نیز او را تشویق می کردند.

اشعار پروین را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: دسته اول اشعاری هستندکه به سبک خراسانی گفته شده و شامل اندرز و نصیحت بوده و بیشتر به اشعار ناصرخسرو شبیه‌است. دسته دوم اشعاری هستند که به سبک گفته شده و بیشتر جنبه داستانی به ویژه از نوع مناظره دارد و به سبک شعر سعدی نزدیک است. و شهرت بیشتری دارند.

مضمون‌های متنوع اشعار پروین مانند باغ پرگیاهی است که روح خواننده را نوازش می‌دهد.او موضوعات حکمتی و اخلاقی را با چنان زبان ساده و شیوایی بیان می‌دارد که خواننده را از هر طبقه تحت تاثیر قرار می‌دهد. اشعار وی پیش از آنکه به صورت دیوان منتشر شود در مجله بهار انتشار می‌یافت.

دیوان اشعار پروین اعتصامی‌که شامل 6500 بیت از قصیده و مثنوی و قطعه است تاکنون چندین بار به چاپ رسیده است.مقدمه دیوان به قلم ملک الشعرای بهار است که پیرامون سبک اشعار پروین و ویژگیهای اشعار او نوشته است.

پروین در نوزده تیر ماه 1313 با پسر عموی خود ازدواج کرد. شوهرش رئیس شهربانی کرمانشاه بود. اخلاق نظامی ‌او با روح لطیف و آزاده پروین مغایرت داشت. و سرانجام این ازدواج ناهمگون پس از دو ماه و نیم به جدایی کشید.

 شانزدهم فروردین سال 1320 پروین در آغوش مادرش چشم از جهان فرو بست و پیکر پاکش در قم درآرامگاه خانوادگی و کنار مزار پدرش در جوار حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد.

/ 9 نظر / 3 بازدید
دوست

سلام؛ پروين اعتصامي، يكي از فرزندان برومند و بالابلند ايران‌زمين است. او سخنوري است كه سروده‌هايش در زمان زندگي‌اش بر سر زبان‌ها روان شده است و ما كمتر سخنوري را مي‌شناسيم كه از اين بخت برخوردار باشد. ويژگي دوم پروين اعتصامي، زنده كردن شيوه‌ «چالش‌سرايي» يا همان «مناظره» است. چالش‌سرايي از شيوه‌هاي بسيار كهن در ادب و فرهنگ ايران بوده و او تنها سخنوري است كه بخشي از يادگارهاي ادبي خود را به اين شيوه‌ اختصاص داده است. ( نظر استاد فرزانه؛ ميرجلال‌الدين كزازي) این شاعره فرزانه، به خاطر طرفداري از مظلومان و ظلم‌ستيزي سال‌ها در محاق و بی مهری قرار گرفته بود.

دوست

تقدیم به او؛ روحش شاد: در دل شوریده چه ها می کند این همه مهـر فـرح افزای او بلبل خوش نغمه ی شهر ادب لایق نـــــام او و معنای او

حسن

درود به تاجيكان چون هنوزم هم نوروز را بهتر از ما جشن و گرامي ميدارند

حسن

با سلام تلويزيون تاجيكستان را درچه ماهوار و با چه فركانسي دريافت ميگردد با تشكر

حسن

با سلام لطف كنيد مطالب محب ولايت را نمايش ندهيد ما ايراني هستيم و بايد فرهنگ ايراني را گسترش دهيم با تشكر

هژیر

آقای حسن سلام ، تا یک ماه پیش چهار کانال تلویزیونی تاجیک بر روی ماهواره KU-ABS 1 البته با رسیور دیجیتال مجهز به دیش گردان به راحتی قابل دریافت بود که با وجودی که چند بار هم تغییر فرکانس داد به راحتی قابل مشاهده بود اما از حدود یک ماه پیش علیرغم این که فرکانس جدید چه توسط همین کانالها از ماهواره چه در سایتشان نیز اعلام شده قابل دریافت نیست. در هر صورت فرکانس جدید را بر روی ماهواره فوق الذکر جهت اطلاعتان اعلام میکنم چنان چه موفق به دریافت آن شدید لطفا ما و دیگر دوستان را نیز در جریان بگذارید:فرکانس 12690 ، سیمبل ریت :4650 ، ورتیکال دو سوم با تشکر هژیر

محب ولایت

[فرشته] بسم الله الرحمن الرحیم [فرشته] [قلب] [قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب] [قلب] [قلب]اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم[قلب] [قلب] [قلب] [قلب] [قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب] [قلب] [لبخند] [لبخند][لبخند][لبخند][لبخند] [لبخند]سلام علیکم[لبخند] [لبخند] [لبخند] [لبخند] [لبخند][لبخند][لبخند][لبخند] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل]قال الحسن المجتبی عليه السلام: [گل] [گل] [گل] [گل]ان الحسن الحسن، الخلق الحسن. [گل] [گل] [گل] [گل]برترين نيكي، اخلاق نيك است. [گل] [گل] [گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

هژیر

آقای حسین سلام ، تا یک ماه پیش چهار کانال تلویزیونی تاجیک بر روی ماهواره KU-ABS 1 البته با رسیور دیجیتال مجهز به دیش گردان به راحتی قابل دریافت بود که با وجودی که چند بار هم تغییر فرکانس داد به راحتی قابل مشاهده بود اما از حدود یک ماه پیش علیرغم این که فرکانس جدید چه توسط همین کانالها از ماهواره چه در سایتشان نیز اعلام شده قابل دریافت نیست. در هر صورت فرکانس جدید را جهت اطلاعتان اعلام میکنم چنان چه موفق به دریافت آن شدید لطفا ما و دیگر دوستان را نیز در جریان بگذارید:فرکانس 12690 ، سیمبل ریت :4650 ، ورتیکال دو سوم با تشکر هژیر

هژیر

با سلام و تشکر الیته هم کانال یکم هم سفینه هم جهان نما اعلام کرده اند که برای دریافت این بسامدها دسترس کردن موج قبول کنک رقمی زمانوی ( رسیور مدرن دیجیتال) از نوع DVB-S2/8PSK MPEG-4 ضرور میباشد که این هم از عجایب است چرا که تا کنون یگان کانال تلویزیونی غیر کارتی نیامده خود را فقط مطابق با یک نوع "موج قبول کنک بسازد". حقیقتا که با این کار عجایب تاجیکان مدتیست که بدجوری پزمان و سرسان گشته ایم