جشن عید مبعث حضرت محمد(ص) در تاجیکستان

بسم الله الرحمن الرحیم

جشن عید مبعث حضرت محمد(ص)  بنا به روال همیشگی حسینیه سفارت شاهد حضور جمعی از ایرانیان و برادران و خواهرانی از دو کشور افغانستان و تاجیکستان بود که این عید بزرگ مسلمین را جشن گرفتند.

 

این مراسم شامگاه روز شنبه با تاخیر معمول سی چهل دقیقه ای و پس از اقامه نماز مغرب و عشاء آغاز گردید . در ابتدا گروه هنری «دولت نذری» تاجیکستان ، چند قطعه نواخت و آنگاه دکتر حجت الله فغانی ، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان این عید بزرگ را به همه مسلمانان تبریک گفت و ضمن تشکر از همه دست اندرکاران برنامه ، هنرمندان تاجیکستان و گروه شاهنامه خوانی سفیران صلح و دوستی که در طول یک هفته اقامت در تاجیکستان برنامه های متنوعی اجرا کردند عید بعثت را یکی از بزرگترین اعیاد مسلمین جهان خواند .

وی این عید را عید برانگیخته شدن و توجه به پیام این روز ماندگار در تاریخ دانست و از اینکه پس از قرنها برخی از مسلمانان به جای قلم ، و خرد که پیام اصلی این روز است سلاح به دست گرفته اند ابراز تاسف کرد.

در این مراسم «آرتق قادر» از هنرمندان تاجیکستان مدیحه ای در وصف پیامبر گرامی اسلام (ص) خواند.   

 در این شب با شکوه علیرغم بی برنامه گی و مشکلات همیشگی در سیستم صوت و ... نمی توان از هوشمندی سفیر محترم که با در نظر گرفتن موقعیت و شرایط به حداقل ممکن زمان اکتفا کرده و سخنرانی خود را صرفاً به تشکر از گروه هنرمندان و برگزار کنندگان برنامه و یک توصیه به حاضرین اختصاص دادند و همچنین شاهنامه خوانی گروه سفیران صلح و دوستی و  دف نوازی و هنر نمایی«سامان صبغی»  به مجلس شوری خاص بخشید؛ اشاره ای نکرد.


 
 
 
 
 
 
 
/ 0 نظر / 44 بازدید