نیاز تاجیکستان؛ اتحاد و سازندگی

نیاز تاجیکستان؛ اتحاد و سازندگی  مرکز آموزش روند های معاصر و آینده نگری علمی اکادمی علوم تاجیکستان شکایت حزب نهضت اسلامی تاجیکستان به سازمان ملل متحد و کشور های کفیل صلح تاجیکان را عملی ناجوانمردانه خواند.

 

به گزارش خبرگزاری 'آزادگان' تاجیکستان، مرکز آموزش روندهای معاصر و آینده نگری علمی آکادمی علوم تاجیکستان در جوابیه خود خطاب به حزب نهضت اسلامی آورده است: تاجیکستان در مقابل خطر های جدی امروزه از جمله افزایش فعالیتهای تروریستی و افراط گرایی در افغانستان، پیوستن تنی چند از جوانان تاجیک به گروهک های تروریستی و تکفیری و تاثیر منفی بحران اقتصادی در شرایط کنونی، به اتحاد و سازندگی نیاز دارد.

مرکز آموزش روند های معاصر و آینده نگری علمی اکادمی علوم تاجیکستان در بخش دیگری از پاسخ خود آورده است: در زمان استقلال و خصوصاً بعد از پایدار شدن صلح در تاجیکستان، کار های عظیم سازندگی و آبادانی انجام شد و همچنین قدم های استواری در راه ایجاد جامعه دموکراتیک ، آزاد و سالم برداشته شده است.

این مرکز با ابراز گلایه از مسئولین حزب نهضت اسلامی می افزاید: در این 18 سال پس از صلح شما چه کرده اید و کدام برنامه را برای حل مشکلات پیشنهاد داده اید؟ شما در این چند سال بدنبال افزایش اعضای خود بوده اید و حال صحبت از فشار می کنید. 

بر اساس این گزارش، مرکز آینده نگری علمی آکادمی علوم تاجیکستان اضافه می کند: حزب نهضت اسلامی تاجیکستان پیرو کشور های خارجی است و از جانب نهادهای سیاسی و مذهبی کشورهای خارجی حمایت می شود. از این رو، هنگام پیش آمدن هر مشکلی به شهروندان تاجیکستان تکیه نکرده بلکه به سازمانها و کشور های خارجی مراجعه می کند. 

این بیانیه در پی شکایت روز چهارشنبه 10-4-1394 حزب نهضت اسلامی تاجیکستان به دبیر کل سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری اروپا، اتحادیه اروپا، سازمان همکاری های اسلامی، راهبران کشور های کفیل و عضو گروه تماس برای تطبیق سازشنامه عمومی استقرار صلح و رضایت ملی در تاجیکستان، روسیه، جمهوری اسلامی ایران ، افغانستان، قزاقستان، جمهوری اسلامی پاکستان و جمهوریهای ترکمنستان قرقیزستان صادر شده است.

'حزب نهضت اسلامی تاجیکستان' دلیل اصلی ارسال نامه را 'وضع نامناسب به وجود آمده در تاجیکستان بخصوص رفتار غیرقانونی، غیراخلاقی و سرکوبگرایانه مقامات جمهوری تاجیکستان نسبت به شخصیت ها، احزاب و گروههای سیاسی و مذهبی مخالف' عنوان کرده است. 

در این شکایت نامه، 'حزب نهضت اسلامی تاجیکستان' حکومت جمهوری تاجیکستان را به سوءاستفاده از صبر و تحمل حزب و بی توجهی جامعه جهانی به تقدیر آینده مصالحه ملی تاجیکان و ترساندن مردم از جنگ و خون ریز های نو متهم کرده است. 

هجده سال پیش در ششمین روز از تیرماه سال 1997 میلادی- 1376 شمسی با تلاش های دیپلماتیک ایران و روسیه در شهر مسکو، توافقنامه صلح بین گروههای متخاصم تاجیکستان در حضور نمایندگان سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری اروپا و کشورهای پاکستان، قرقیزستان، قزاقستان و افغانستان به امضا رسید و در پی این توافقنامه جنگ شهروندی پنج ساله تاجیکستان پایان یافت. 

بر اثر جنگ های داخلی تاجیکستان طی سال های 1992 تا 1997 بیش از یک میلیون شهروند تاجیک آواره شده و 150 هزار نفر جان خود را از دست دادند و 50 هزار کودک بی سرپرست شدند. به گفته کارشناسان در مجموع افزون بر 10 میلیارد دلار خسارت به تاجیکستان وارد آمده است. 

/ 2 نظر / 31 بازدید
پیام

درود بر شما در مورد این موضوع که چرا این حزب (نهضت اسلامی) به جای در خواست از ملت تاجیک و اعضا و هوادارانش از افراد و سازمان های خارجی و بیگانه خواهش و تمنا دارد باید عرض کنم که: این حزب در میان ملت تاجیکستان هیچ پایگاه مردمی نداشته و ندارد این موضوع را می توان با راه نیافتن (رای نیاوردن) حتی یکی از اعضای این گروه به پارلمان کشور تاجیکستان تاکید نمود. حتی سخنگوی حزب نهضت نیز به خروج گسترده ی اعضا،از این حزب و پیوستن آنها به حزب ها و گروه های سیاسی دیگر نیز اعتراف کرده است. این حزب که از سوی کشورهای خارجی (روسیه،ترکیه،ازبکستان) حمایت می شود تنها با هدف بر هم زدن اوضاع داخلی تاجیکستان و مانع تراشی برای حکومت مردمی این کشور تشکیل شده است.

پیام

در پایان اینکه: هرکس که ادعای مسلمانی و اسلام گرایی کرد که مسلمان نیست. مانند گروه های تروریستی مجاهدین خلق و داعش،که حزب نهضت اسلامی نیز مانند یکی از آنهاست. گمان بر آن دارم که در آینده نزدیک،حزب نهضت اسلامی نیز به سرنوشت گروه جنایتکار مجاهدین خلق دچار شده و مجبور به اطاعت امر بیگانگان و دشمنان ملت تاجیک تا آخرین روز حیات دریوزگی خویش باشد. به امید نابودی و ریشه کن شدن هرچه زودتر حزب نهضت اسلامی و همه ی وطن فروشان. زنده باد ملت تاجیک زنده باد پیشوای بزرگ ملت تاجیک،جناب آقای امام علی رحمان