روزی در کوچه ماهم توی (عروسی) می شود

بسم الله الرحمن الرحیم

روزی در کوچه ما هم توی می شود

در پی تشدید تحریم ها بر علیه ایران و لغو پروازهای چند شرکت خارجی به ایران ، شرکت تاجیک ایر هم پروازهای خود به ایران را کنسل نمود. در مورد دلایل این تصمیم تاجیک ایر گپ های مختلف و متفاوتی نقل می شود اما آنچه که مهم است همزمانی این تصمیم با تصمیم چند شرکت هوایی دیگر و تشدید تحریم هاست. در این باره باید به مسئولین شرکت تاجیک ایر با گلایه این مثل تاجیکی را گفت که :

"روزی در کوچه ماهم توی (عروسی) می شود"

معمولاً تاجیکان هنگامی که در زمان سختی و مشکل داشتن دوست یا آشنایشان توجهی به مشکل آنها نداشته یا اینکه دوست و آشنا در هنگام خوشی یاد آنها را نمی نماید از این مثال استفاده می کنند و به طرف در کنایه می گویند که نوبت خوشی ما هم میرسد. 

/ 6 نظر / 4 بازدید

سلام دوست عزیز .این را باید مسئولین کشور پاسخگو باشند .سفیر جمهوری اسلامی ایران که فقط در فکر منافع شخصی است و منافع کشور برای آنها اهمیت ندارد.از ماست که برماست

حسین رشیدی کرم بستی

با سلام به استاد ومشاور راهنمایم. شاید بفرمایی که اینجا هم دست از سر من بر نمیدارد.ولیکن من همیشه خود را بابت مشاورهها مدیون شما میدانم.در مورد مطلب زیبای شما باید بگویم که ایرانیان نشان داده اند افراد زندگی در شرایط سخت هستندوبه امید خدا نوبت خوشی ماهم خواهد رسید.

مرتضی اشرافی

پروازهاي هواپيمائي تاجيك اير برقرار مي باشد . با توجه به شايعات و مطالب مندرج در رسانه ها و سايت هاي خبري خارجي و داخلي مبني بر تعطيلي و لغو پرواز هاي هواپيمائي تاجيكستان « تاجيك اير»‌ به طلاع عموم مردم شريف ايران مي رساند : پرواز هاي اين خط هوايي همچنان برقرار و بدون وقفه انجام مي پذيرد. به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل فرودگاه بين المللي امام خميني (ره) در ادامه پرواز هاي برنامه ای اين خط هوايي بين المللي ، امروز شنبه 22/7/1391 ؛ پرواز ورودي به شماره 105 در ساعت 12 ظهر و پرواز خروجي آن به شماره 106 در ساعت 30/13 ،‌ خط هوايي تاجيك اير در مسير دوشنبه – تهران و بلعكس برقرار و نسبت به ارائه سرويس و خدمت به مسافران اقدام نمود. روابط عمومی و امور بين الملل فرودگاه بین المللی امام خمینی ( ره ) http://ikia.airport.ir/DesktopModules/News/

هوشنگ جعفری

با سلام به آقای اسدی عزیز طبق اظهار یکی از دوستان در همینجا گویا هنوز این پروازها برقرار است اما فرض بگیریم که این پرواز قطع شود اما شاید کمی هم باید به سیاستهای جاری خودمان در رابطه با کشورهای مختلف نیز نگاهی بیاندازیم وقتی سیل کمک هایمان به سمت کشورهایی میرود که در تمامی اجلاسهای سران کشورهای حوزه خلیج فارس رای به جدایی جزایر می دهند و ما بهترین روابط را با آنها داریم و این کشورها حتی در حد یک رای هم َ تمامی الطاف و مهربانی های دولت و ملت ایران را به فراموشی می سپارند چرا باید از کشوری گله مند باشیم که سران ما حتی با بودن در شهر دوشنبه از شرکت در مراسم و آیین های نوروزی اجتناب می کنند. ما در آنجا چه کاشته ایم که اکنون انتظار محصول داریم؟ مردم ما بخارا و سورقند و خجند و خیوه و پنجکنت را بهتر می شناسند یا انتالیا و پوکت و .... خوب مقصر کیست؟ اصولاَ فرهنگسازی کار کیست؟

دانشجو

ببخشید می شه از اقای جعفری سوال کنم تاجیکستان کی به نفع ما رایی داده و چه منافعی تا به حال ازش به ایران رسیده که اهمیتش از کشورهای عربی برای ما بیشتر باشه؟ + علیرغم اینکه ما نوروز رو پاس می داریم اما قطعا در مراسمی خلاف ارزشهای اسلامی شرکت نمی کنیم. انتظار که ندارید ما هم کنار امام علی رحمان مشروب بخوریم و برقصیم و از خانوم های دور و بر هم بخوایم که بلند شند؟

هوشنگ جعفری

با سلام چند نکته در خصوص اظهارات دوست عزیز( آقای دانشجو): 1- همین بس که تاجیکستان هیچگاه در موضعگیریهای سیاسی اش رای به جدایی جزایر یا طرفداری از این جدایی اظهار نکرده است. مصایبی که ایران و هموطنان ما از سران کشورهای عربی دیده اند هیچگاه از ملت و دولتی همچون تاجیکستان ندیده اند فقط کافی است به مرزهای جنوب و غرب ایران سری بزنید. 2- دیرگاهی است که نوروز را پاس نداشته ایم فقط تعطیلات عید داشته ایم. پاس داشتن معنایی بس عمیق دارد که جای بحث آن در اینجا نیست. مراسم نوروزی باشکوه برپا کردن با تعطیلات 5 روزه نوروزی داشتن بسیار متفاوت است در تاجیکستان این تعطیلات شاید 3 روز بیشتر نباشد اما در هر کوی و برزنی شادی و مراسم بزرگداشت نوروز را میبینید اما در ایران زادگاه نوروز شما بگویید آدرس مراسم نوروزی کجاست تا ما هم شرکت کنیم. 3- سران دعوت شده در مراسم نوروزی کاملاَ از محتوای برنامه ها از قبل مطلعند و این در پروتکل روسای جمهوری کاملاَ مشخص شده و میتوانستند بگویند چون با معیارهای ارزشی شان سازگاری ندارد لذا شرکت نمی کنند اما کار بدتر آنکه میهمان با 100 همراه بیاید ولی سر سفره میزبان نیاید این یعنی استهزا میزبان