بعثت

بسم الله الرحمن الرحیم

بعثت

عیدمبعث، روز برانگیختن خرد، روز تولّد عاطفه و مرگ قساوت و شرارت برهمگان مبارک


به همین مناسبت مجلس جشنی در خانه ایران به همت سفارت حمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان با حضور ایرانیان مقیم و دانشجویان و سایر ایرانیان حاضر در پایتخت تاجیکستان برگزار گردید که متاسفانه باحاشیه هایی تلخ همراه بود. از آنجا که امروز مصادف با آغاز دومین سال فعالیت این وبلاگ بوده و بنا دارم از این پس گزارش مراسم و اخبار را کمترمنعکس نمایم ، تنها به چند مورد اشاره کرده و انتظار دارم مسئولین برگزاری این مراسم در برنامه های آتی دقت بیشتری را معمول دارند.

1-  برگزار کنندگان مراسم پیش بینی اقامه نماز جماعت آنهم در این شب مبارک را نکرده و حتی پیش بینی تجهیز مکانی برای اقامه نماز فرادا هم نشده بود. وتاسف آوراینکه همزمان با وقت نماز گروه موسیقی به اجرا پرداخته و محری محترم  اشاره ای هم به وقت نماز نکردند.

2- چینش میز و صندلیها به روش رستورانی وعدم اشراف حضار بر تریبون باعث شده بود که افرادبا هم میزیهای خود در حال گفتگو و تبادل نظر باشندو بالطبع فضا برای مداحی و سخنرانی مناسب نبود.

3- از آنجا که همچون سایر برنامه های برگزارشده در  مسجد سفارت، سفیر محترم نتوانستند با حربه جمع کردن پرده بین قسمت زنانه و مردانه سکوت و آرامش نسبی را بر فضا حاکم سازند، از کوره در رفته و ضمن تهدید به عدم برگزاری مراسم به مناسبت های دیگر به جمع دانشجویان حاضر با بیان این مطلب که شما نمیتواند یک جمع سه نفره را اداره کنیدو... توهین نمودند.

4- به دنبال توهین سفیر یکی از دانشجویان اعتراض نموده که با همراهی گروهی از دانشجویان مواجه شده اما در یک اقدام دور از انتظار سفیر از عوامل سفارت خواستند که دانشجوی فوق را از محل خارج نمایند که این گفته و دستور ایشان واکنش هایی را در پی داشت.

5- ای کاش سفیر محترم که خوشبختانه در ادامه مراسم از جمع عذر خواهی کردند و سایر دوستانی که در اینگونه مراسم تریبون در اختیارشان قرار می گیرد عنایت می داشتند که اگر سخنانشان جالب و جذاب باشد مخاطبین بدون تهدید و ... شنونده سخن نغز خواهند بود.

 در هر حال با ابراز تاسف از آنچه که باعث شد این مراسم که می توانست مفرح و آموزنده باشد، مجدداً این عید بزرگ را تبریک عرض می کنم.

/ 21 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یک دوست

سلام،جملات زیر بخوانید و در سفارتخانه های ایران دنبال آن بگردید. بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در دیدار با مسؤولان وزارت امور خارجه و سفرا و كارداران جمهورى‏اسلامى‏ايران-1/5/1369 آقايان سفرا ! توجه داشته باشيد، در كشورهايى كه تشريف داريد، چهره‏ شما، چهره‏ ای انقلابى و يادآور امام - با همان خصوصياتى كه دنيا از امام مى‏شناسد - باشد. البته توصيه‏ هاى برادرانه زياد است … محيط سفارت، بايد محيط تدين باشد. ... يعنى سفارت بايد يك محيط كاملاً اسلامى، مثل محيط داخل ايران و محيط هاى تدين باشد كه هر كس به آن‏جا وارد مى‏شود، بايد آن‏قدر از نماز و نياز و دعا و ذكر و صدق و خوش ‏اخلاقى و محبت و احترام و همكارى و كارراه‏ اندازى و خوب كار كردن و پُر كار كردن و صميمانه كار كردن و با چهره‏ اى بشاش كار كردن و با مردم و مراجعان - بخصوص با محتاجان از مراجعان - منصفانه برخورد كردن و عادلانه برخورد كردن و مسايل شخصى را مطرح نكردن و دچار هيچ نوع - خداى نكرده - طمع مادّى و پولى نشدن ببيند، كه باور كند شما مسلمانيد.....

alireza

1- یقینا سفیر محترم ایران در توهین آشکار به حضار دچار اشتباه سخت شده اند ....ولی نقش جناب حسین مرامی در فراهم نمودن زمینه های عصبانیت سفیر بی تاثیر نبوده است. 2- بزرگان قوم ما باید سیره بزرگان دینمان را سرمشق رفتار خود قرار دهند.....آنجا که مولای ما در منبر فریاد بر می آورد هنگامی که من کج رفتم مرا با شمشیرهایتان به راه راست راهنما باشید 3- دانشجوی محترم ما نیز می بایست اندیشه می نمود ما در خارج از مرزهایمان آنهم در نگاه بیگانان قرار داریم و اثرات نامطلوب چنین اعتراضی بعضا می تواند هزینه آور باشد. راه دیگر نیز بود تا سفیر محترم را به خطایش آگاه کرد. 4- جنابعالی نیز باید در نحوه اعتراض و انتقاد بدعت گذار راه و روش نقادی صحیح باشید و تا حد امکان از انتشار اهانت و تهمت های ناروا ممانعت به عمل آورید.....که بعضا چنین عمل نکرده اید.

alireza

یک خبر یک تذکر: بنده در خصوص بورسیه تنها یکی از دیپلماتهای کشورمان تحقیق کردم معلوم شد وی فرزند شهید است و طبق مقررات و مجوز وزارتخارجه توانسته است به طور قانونی از این امکان استفاده نماید. دانشجویان عزیز ما پیشروان علم و ادب و گروه های مرجع جامعه اسلامی ما هستند لذا استفاده از کلمات رکیک و تهمت و افترائ در بیان سخنان نغزشان دور از شان ایشان است.

سامانی

من فکر می کنم سفیر بنده خدا محیط مسجد و مجالسهای عمومی را با محیط تحت سیطره و سفارت را اشتباهی می گیره و یهو جو گیر میشه و فکر میکنه همه کارمندای تحت فرمان اون هستند شاید تو مجلس افرادی باشند از نظر پست و مقام یا ثروت مادی و معنوی یا قیافه و.. از ایشان سر تر باشند و یا اینکه یکی همه اینها به .....باشه .

alireza

سیمای کارگزادان اسلام در یک نگاه حكومت‌، امانتي‌ در دست‌ كارگزار است‌ كه‌ بايد به‌ خوبي‌ آن‌ را پاس‌ داشته‌و ابزاري‌ براي‌ گسترش‌ عدل‌ و حق‌ قرار دهد، نه‌ آن‌ كه‌ وسيله‌اي‌ براي‌ تسلط‌ برمردم‌ قرار گيرد، و اين‌، در صورتي‌ ميسر است‌ كه‌كارگزار‌ حكومت‌ از سيرت‌ و اخلاق شايسته‌ و پسنديده‌ بزرگان دین برخوردار باشد.....مشتبه شدن امر قدرت و ریاست؛ عصبانیت در برابر حق طلبی؛رسیدگی به نیازهای مردم فقط از طریق مکاتبات رایج و تکراری، نبودن در بین مردم و انزواطلبی؛امور خود و حکومت را به تعدادی از اطرافیان مورد وثوق خود سپردن؛ عدم اعتماد به نیروهای خلاق و پر انرژی،؛ توجه بیش از حد به کارگزاران کشور دیگر؛ قبول اخبار رسیده بدون تحقیق دقیق، بی رویه مورد استفاده قرار دادن امکانات بیت المال مسلمین توسط عوامل خود، محرم دانستن نیروهای کشورهای غریبه و نامحرم دانستن عوامل خودی و...از جمله آفات سوء مدیریت برخی از کارگزاران می باشد که در صورتی در برطرف کردن آن کوشش به عمل نیاید اثرات نامطلوبی از خود برجای خواهد گذارد که جبران آن بسیار مشکل و به طول خواهد انجامید

حسنی . دانشجو

آقای اسی عزیز! شما به عنوان یک دانشجو چرا محافظه کارانه مطلب را بیان کرده اید.کاش اول دقیق خبر رسانی می کردید و گفته های دور از ادب سفیر محترم را منعکس می کردید. تا مخاطبان بدانند چه شده و بعد سراغ راه چاره میرفتید. البته رفیق شفیقتان در وبلاگ فرهنگ تات تا حدودی مطالب را بیان کرده ولی ایشان هم مصلحت گرا شده . خدا به داد ما برسد با این مسئولینی که نه ظاهرشان. نه گفته هایشان و نه کارهایشان با اسلام و نظام اسلامی هیچ تناسبی ندارد.

alireza

جناب آقای حسنی عزیز سلام لطفا بفرمایین چه رابطه ای بین دو مطلب شما آنجا که می گویید گفته های دور از ادب سفیر با بکار بردن سفیر محترم وجود دارد .. خدای نکرده شما خود به مصلحت انگیزی دچار نگشته اید؟ که بناحق به تنها فرد حامی و سنگربان حقوق ایرانیان در این سرزمین عجایب خرده می گیرید. ای کاش برخی ازمصلحت اندیشان از او درس می گرفتن

یک دوست

آقای علی رضا کدام سنگربان و کدام مدافع مگر خبر و مشکلات دو راننده ایرانی که ده ماه تمام در این کشور سرگردان بودند و سفیر حداقل زحمتی برای رفع گرفتاری رانندگان محترم انجام نداد و این خود دانشجویان و برخی از افراد دیگر بود که توانستند به کشور برگردند چرا سفیر در این موقع حامی و سنگربان ما ایرانیان نیست چرا سفیر محترم در مراسم هشتاد سالگی یک بازیگر تئاتروتلوزیون تاجیکی شرکت می کند و در مراسم های یادبود ایرانیانی که باعث افتخار ایران و تاجیکستان هستند متاسفانه کارمند سطح پایین رایزنی فرهنگی شرکت می کند اما سفیر محترم آذربایجان که فارسی را هم به خوبی صحبت می کند در این مراسمات شرکت کرده و شخصیت های علمی ایرانیرا به نام خود مصادره می کند. بیایید کمی بهتر و نقادانه تر عملکرد سفیر محترم را بررسی کنیم سفیر هر فردی و هر شخصیت علمی که باشد بله باید مدافع حقوق ایرذانیان در تاجیکستان باشد اما واقعا آیا این گونه است؟؟؟ آیا سفیر به درستی به وظایف سفیری خود آشناست؟؟؟؟ آیا عملکرد ایشان در چند سال گذشته تجزیه و تحلیل شده است؟؟؟؟ همه ما افراد فهیم و تحصیل کرده ای هستیم و با افراد عمومی فرق داریم و باید منطقی نظر دهیم .

یک دوست

آقای علی رضا که گفته اید فقط یک دیپلمات بورسیه هستند و ان هم به خاطر اینکه فرزند شهید هستند؟؟؟؟؟ آیا شما با مواد قانونی هم آشنایی دارید که قانون صراحتا اعلام می کند که هیچ دیپلنماتی حق ادامه تحصیل به هیچ نحو و عنوانی را در محل خدمت خود ندارد؟؟؟؟ حال فرزند شهید باشد و یا نه .....در ضمن مدارکی موجود است دال بر اینکه چند نفر از کارمندان سفارت ایران در تاجیکستان در مقطع دکتری مشغول تحصیل بوده و بورسیه هم هستند؟؟؟؟ اگر لازم باشد مدارک فوق حتی به همراه کپی قرارداد و.... ارائه می شود.

علیرضا

شما درست فرمایش می کنید من اطلاعی از قانون ندارم ولی برای اطلاع دفپقیق تر توسط یکی از دوستان به یکی از دیپلمات های کشورمان مراجعه کردم و ایشان گفتند بر اساس آخرین دستورالعمل وزارت امورخارجه در صورتی که به وظایف او خللی وارد نشود و مسئول بالاتر یعنی سفیر اجازه بدهند ادامه تحصیل دیپلمات بلامانع است. ثانیا مطمئن باشید تنها یک نفر از دیپلماتها مشغول به تحصیل می باشد و یادتان باشد خانواده محترم آنها از این قانون مستثنی هستند. دیگر شوخی نفرمئید