صدسالگی مطبوعات تاجیکستان

بسم الله الرحمن الرحیم

صدسالگی مطبوعات تاجیکستان

تاجیکستان در 11 مارس سال 1912 میلادی (دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۲۹۰) با انتشارنخستین شماره روزنامه "بخارای شریف" وارد کهکشان گوتنبرگ گردید. این روزنامه توسط میرزا محی‌الدین منصورزاده و میرزا سراج حکیم بخارایی با سردبیری میرزا جلال یوسف‌زاده در شهر تاریخی بخارا، مرکز علم و فرهنگ تاجیکان، آغاز به نشر کرد. این روزنامه در ۴ صفحه و قطع ۲۶×۴۳ سانتی‌متر و هر هفته شش شماره منتشر می‌شد. روزنامه‌ی بخارای شریف پس از نشر ۱۵۳ شماره در  سال ۱۹۱۳ با درخواست نمایندگی سیاسی روسیه از امیر بخارا، تعطیل شد.  این نشریه پس از فروپاشی شوروی به جای الفبای فارسی با الفبای سیریلیک در کشور ازبکستان منشر گردید چراکه بسیاری از مردم دیگر الفبای فارسی را نمی‌دانستند. اما پس از جند سال در راستای سیاست‌های ازبک‌سازی دولت ازبکستان باردیگر تعطیل شد.

پس از چاپ روزنامه‌ی بخارای شریف، روزنامه‌ی سمرقند در سال ۱۹۱۳ به همت محمود خواجه بهبودی در شهر سمرقند منتشر شد. این روزنامه نیز پس از انتشار ۴۵ شماره تعطیل شد. او همچنین در سال۱۹۱۴ اقدام به انتشار روزنامه‌ی دیگری به نام آینه کرد. از آینه‌ نیز ۱۶۸ شماره منتشرشده است.

بنا به آمارهای ارائه شده در هنگام استقلال تاجیکستان تنها 139 نشریه در تاجیکستان منتشر می شده است در حالی که در سال جاری، 446 نشریه در سراسر جمهوری تاجیکستان در حال انتشار است.

به افتخار چاپ اولین روزنامه تاجیکی 11 ماه مارس  هرسال به عنوان روز مطبوعات تاجیک نام گذاری گردیده و در این روز در تاجیکستان مراسم های مختلف و متعددی برگزار می گردد و از روزنامه نگاران قدردانی وتجلیل به عمل می آید.

در عرفه  روز صدسالگی مطبوعات تاجیکستان امروز 10/3/2012 امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان در سالن اپرا بالت شهر دوشنبه ضمن بازدید از نمایشگاه مطبوعات درجمع اهالی مطبوعات حضور یافته و با تبریک این روز به اهمیت مطبوعات بسزای مطبوعات و رسانه ها اشاره کرده و در باره نقش استاد صدرالدین عینی و ابوالقاسم لاهوتی در رشدو انکشاف مطبوعات تاجیکستان سخن گفت.

در ادامه این مراسم ایشان ضمن مروری بر تاریخ مطبوعات توصیه هایی به دست اندرکاران رسانه ها  از جمله توجه به انجام تنقیدهای (انتقادهای) اصولی و رعایت دستورزبان و صحیح نویسی داشتند.در "انجام" (انتهای) این مراسم هم تعدادی از روزنامه نگاران با نشانها و تحفه های قیمت و ارزشمندمکافاتانیده شدند.

/ 7 نظر / 11 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صلی علی محمد و آل محمد [لبخند] [لبخند][لبخند][لبخند][لبخند] [لبخند]سلام علیکم[لبخند] [لبخند] [لبخند][لبخند][لبخند][لبخند] [گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل] [گل]حضرت امام محمد تقی جواد الائمه علیه السلام فرمودند: [گل] [گل]سه چيز است كه رضوان خداوند متعال را به بنده مى رساند: [گل] [گل]1 ـ زيادى استغفار [گل] [گل]2 ـ نرم خو بودن [گل] [گل]3 ـ زيادى صدقه [گل] [گل]و سه چيز است كه هر كس آن را مراعات كند، پشيمان نشود:[گل] [گل]1 ـ ترك نمودن عجله [گل] [گل]2 ـ مشورت كردن [گل] [گل]3 ـ به هنگام تصميم، توكّل بر خدا نمودن [گل] [گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل]

اسماعیل مرادی

من عاشق فرهنگ شرقی + موسیقی شرقی (تاجیکی، افغان و...) هستم. وبلاگتو چند روز یه بار سر می زنم خیلی مطالب جالب و خوبی داره. فقط این آهنگ ای ایرانتو بردار لطفا. هر صفحه که باز می کنم اول باید بیام پایین صفحه این آهنگو قطع کنم.مشکلی با خود آهنگش ندارم ولی کسی که همراه وبگردی خودش داره موزیک گوش می ده یا تلویزیون می بینه صدای آهنگ صفحات تو باعث اختلاط صداها میشه و این مشکل درست می کنه. موفق باشی فیلسوف فرهنگ

دوست

سلام، جناب آقای مرادی، آقا مجید ، هیچکاری را بدون علت انجام نمی دهد.همانگونه که نوشتید او یک فیلسوف فرهنگ شناس است، بنابراین برای کارش ضرورتی احساس کرده است. اما با توجه به روحیات ایشان مطمئن هستم، علی رغم میل خودش و بخاطر رضایت خوانندگان، به درخواست شما عمل می کند. او به ایثار و از خود گذشتن عادت دارد. اما شما درخواست جالبی نکردید و یک جانبه نگاه کردید. این افزون خواهی ها درد برخی ما انسانهاست.

دوست

من که منظور این محب ولایت را با این گونه حضور درک نکردم. گاهی اوقات ما چون تبلیغ را بلد نیستیم، ضد تبلیغ عمل می کنیم و نتیجه معکوس میگیریم. برادر مگر در این وبلاگ ضد ولایت یا ضد دین تبلیغ می شود که شما این جا را عرصه ای برای احادیث و روایات خود یافته اید. مگر این آقا مجید ضد ولایت است و ما خبر نداریم. او نمیدانم مرا میشناسد یا نه. ولی من از سال 73 تا کنون او را میشناسم از دیندارترین و ولایی ترین دوستانی بوده است که من تاکنون داشته ام. اگر از آشنایان مشترک هستید، خودت را معرفی کن و من هم خودم را معرفی خواهم کرد و تصور می کنم شرمنده شوی. از آقا مجید هم پوزش می خواهم که در وبلاگ ایشان به خود اجازه فضولی دادم.

دوست

سلام، معمولا حداکثر تأخیر دو روز است. اما فقط از مطالب شما استفاده می کنم. وقتی نوشته های شما را می خوانم ، یاد مرحوم جعفرشهری و کتابهای او در ذهنم زنده می شود. خدا ایشان را رحمت کند و به شما هم عمر باعزت عطا فرماید.

دوست

تصور کردم شاید مناسب باشد، خونندپان هم مرحوم جعفر شهری را بشناسند. جعفر شهری (شهری‌باف) در سال ١٢٩٣ش در محله عودلاجان تهران به‌دنیا آمد. وی از نویسندگان توانای ایرانی و پژوهنده تاریخ تهران بود. وی به دلیل فقر مالی از تحصیل محروم ماند ولی به مدد حافظه شگفت خود و عشقی که به تحصیل داشت، کم‌کم از این و آن، خواندن و نوشتن را فراگرفته و به قول خودش با خواندن و خواندن خواندن، نویسنده‌ای بی‌مدعا ولی توانا شد. جعفر شهری، همه وقایع آن روزگاران را به‌خوبی در قالب کتاب‌هایش گنجانده است. عمده آثار نوشتاری جعفر شهری عبارت‌اند از: «شکر تلخ»، «گزنه»، «انسیه‌خانم»، «تهران قدیم»، «تاریخ اجتماعی تهران در قرن سیزدهم»، «قند و نمک» و «قلم سرنوشت».

ساره

مطالبتون خیلی جالبه و ظرافت خوبی در دید شما نسبت به مسائل وجود داره. ممنون