گرامیداشت هفتصدمین سالروز تولد میرسیدعلی همدانی در تاجیکستان

گرامیداشت هفتصدمین سالروز تولد میرسیدعلی همدانی در تاجیکستان مراسم گرامیداشت هفتصدمین سالروز تولد میرسیدعلی همدانی عارف و شاعر نامی با حضور اندیشمندان و محققان 28 کشور جهان از جمله غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

 

'امام علی رحمان' رئیس جمهوری تاجیکستان در این مراسم گفت: میرسید علی همدانی با آثار گرانبهای خود که اساس آنها برپایه درک درست مسایل فلسفی، حکمت ، اخلاق و ادب است، در تمدن مشرق زمین مقام برجسته ای دارد. 
رئیس جمهوری تاجیکستان تاکید کرد که میرسیدعلی همدانی با فضیلت های نیک انسانی و دانش وسیع نام خود را در حافظه تاریخی مردم تاجیک جاویدان کرده است.
وی افزود: امروزه آثار او به زبان های مختلف دنیا چاپ و منتشر شده و افکار و عقاید او موردپسند اهل حکمت و ادب و عرفان واقع شده است و برگزاری چنین مراسمی با حضور محققان و اندیشمندان چندین کشور از جمله روسیه، فرانسه، ایران، هندوستان، پاکستان ، افغانستان و ازبکستان دلیل بر این مدعاست. 
همچنین همایش بین المللی علمی شناخت میرسیدعلی فردا یکشنبه در جوار مزارش در شهر کولاب تاجیکستان برگزار می شود.
سال 2015 در تاجیکستان به عنوان سال گرامیداشت هفتصدمین سالروز تولد میرسیدعلی همدانی شاعر، عارف و متفکر بزرگ مشرق زمین اعلان و به این مناسبت برنامه های متعددی پیش بینی شده است که برگزاری همایش بین المللی علمی میرسیدعلی همدانی توسط آکادمی علوم تاجیکستان به منظور بررسی میراث علمی برجای مانده از میرسیدعلی، شرایط زمانی زیست این شاعر و متفکر و همچنین نقش وی در رشد تمدن آسیای مرکزی و هند و ایران، آغازگر این برنامه ها می باشد.
میرسید علی همدانی در اوایل سده چهاردهم میلادی در شهر همدان ایران به دنیا آمد، قرآن را فرا گرفت و به طریقت کبراوی پیوست و پس از چندی رهبر این طریقت شد. او تحت پیگرد تیمورلنگ؛ سمرقند را با حدود 700 مریدش به قصد کشمیر ترک کرد.
لقب ˈشاه همدانˈ به او در کشمیر داده شد و تاکنون در کشمیر از او با همین نام یاد می کنند. ˈخانقاه مولاˈ یا زیارتگاه ˈشاه همدانˈ در کنار رود جهلم کشمیر همچنان از دیدنی های عمده آن سرزمین است و مخلصان زیاد سیدعلی همدانی همه روزه در آن حضور دارند.
بسیاری از مردم منطقه ختلان تاجیکستان نیز که مقبره سید علی انجا واقع است، به دعوت او به ˈطریقت کبراویˈ جذب شدند.
سیدعلی همدانی در شهر کنر افغانستان کنونی درگذشت و بنا به وصیت او پیکرش در منطقه ختلان به خاک سپرده شد که اکنون شهر کولاب تاجیکستان در آن است. امروزه گسترش بسیاری از هنرهای قرون گذشته در منطقه کشمیر را با نام سید علی همدانی پیوند می دهند؛ هنرهایی مانند شالبافی، بافندگی، سفالگری و خوش نویسی از بازمانده های میراث ˈشاه همدانˈ و 700 همراه هنرمند او به شمار می آید.
میرسید علی 12 رجب 714 هجری قمری در همدان متولد شد و در ذیحجه 786هجری قمری درگذشت. او عارف، عالم، شاعر ایرانی قرن هشتم و از مبلغان عمده اسلام در آسیای مرکزی و کشمیر هند و از بزرگان سلسله کبرویه بود.
بیش از 110 اثر به وی منسوب است. وی برای تبلیغ اسلام سفرهای دریایی و زمینی مختلفی از جمله به عربستان، مشهد، اغلب شهرهای آسیای میانه ازجمله تاجیکستان، قفقاز، آذربایجان، سریلانکا، تبت و کشمیر انجام داد.

/ 0 نظر / 53 بازدید