یک شب در کنار سنگ مزار فردوسی در طوس

یک شب در کنار سنگ مزار فردوسی در طوس

نامه به استاد ولی صمد

شبی پرخاطره بود. شام 25 آگوست سال 2000 میلادی؛ جمعیت پر شکوه از فردوسی شناسان فرانسه، آلمان، انگلستان، امریکا، ارمنستان، لهستان، ترکیه، مصر، روسیه ، هند وچین؛ جهت زیارت آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی به طوس تشریف آورده­اند.[1]

محفل بزرگداشت، پس از ادای زیارت که بسی موثر بود، بدون هیچ مقدمه با ترانه ای بر شعر" بوی جوی مولیان" استاد شاعران عجم "ابوعبدالله رودکی" آغاز گردید. سراینده از گروه هنری "چکاوک" در حالی که در بلندی درون جعبه بزرگی دریچه دار،قرار داشت در هماهنگی با سازهای سنتی ایرانی با صدایی گیرا و شیوا، به سرودن آغاز کرد، آن­چنان بود که گویا روزنه ای از آسمان باز شده و "فرشتگان شب" با ساز و نوا به تسخیر آدمیان فرود آمده اند.

در وضعی که تاریکی فرا رسیده، گنبد فیروزه رخام طوس پرستاره می­شد، انبوه درختان باغ و بنای آرامگاه محتشم حکیم فردوسی[2] شبیه سفینه ای بود که در دریای پهناور "هزار مینا" شنا می کرد. بخصوص بنای باعظمت آرامگاه در ساعت­های شب ویژگی ای دارد که در روز مشاهده نمی شود .

 از هر کنار بنا که بنگری چنین در نظر می آید که آرامگاه در فضا شنا یا پرواز دارد. صحنه ورزشی ای[3] که پس از انجام بوی جوی مولیان در مایه گیری از پهلوانی­های شاهنامه[4] منظور شد همچنین ایجاز دیگری بود .صحنه پهلوانی­های شاهنامه سخن گویان را مستقیماً بکاوش در نهادهای شاهنامه پیوند داد . در این محفل که در کنار آرامگاه، لب حوض مصفا با اجتماعی از فرهنگیان ایرانی و مردم طوس جریان گرفت جوهر صحبت این بود :

"شاهنامه، نامه به شاهی نیست بلکه شاه نامه ها است."[5]

 فردوسی بدست ایرانیان جام جم داد و تا فردوسی جم بود جامی نبود .  سخن از خواجه حافظ[6] می­رفت که با اصرارها دعوت می­کرد:

 "کمند صید بهرامی بیفکن    جام جم بردار "

 و می­گفت:

" آئینه سکندر جام جم است بنگر   " [7]

که

" سالها دل طلب جام جم از ما می­کرد     آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا میکرد."[8]

 نُقل مجلس این بود که تا فردوسی رستم بود؛ اما دستان او، رخش او، هفت خوان نبود.[9] آرش بود، کمان نبود [10]. سیاوش بود، شهر آرمانی نبود[11].

گفته شد: همان گونه که فردوسی از ترکان، غمی در دل داشت،[12] خواجه حافظ نیز در پی رستمی رفت.[13]

 پس از فردوسی در خواجه حافط غایه(مضمون) ارزشهای ایرانی با رنگ و جلای دیگری تاکید می­شود غایه میهن پرستی در ایران زمین، خواجه و حکیمی را پرورش داد .

گفته شد: شاهنامه یک داستان طولانی با وزن و قافیه نیست . دکترین[14] ملی ایرانیان است . نظریه ملی ای است که فردوسی برای دفاع از آن به همه قربانی آماده است. فردوسی سهراب و اسفندیار را برای آن مغلوب کرد که به غایه شاهنامه خلاف بودند.[15] سیاوش برای آن قربان شد که به افراسیاب پیوست . سَلم و طور را فردوسی برای ایرج به بدنامی جاودانی کشاند .[16]

فردوسی برای ایرانیان شعار جاودانه ای پرتافت[17] که:

 "همه سر به سر تن به کشتن دهیم                        به از آن که کشور به دشمن دهیم "[18]

یادآوری شد: چون کاوس امر به بستن دستهای رستم کرد، رستم خروشید و دست در هوا تکان داد و غریو برداشت که این دست من نیست دست ایران است و دست ایرانیان را بستن اجازت نیست .[19]

رستم فردوسی نمونه عالی انسان کامل است. او قادر بود صاحب تاج و تخت باشد، سرلشکر باشد. اما باری هم میل، سوی تخت شاهی نکرد و سرلشکری ایران برعهده طوس بود و رستم پهلوان این لشکر و این کشور.

استاد یکی از دانشگاههای امریکا که از فردوسی شناسان ممتاز جهان بوده است و بیست و پنج سال مقدم در تهران درس ادبیات فارسی خوانده گفت :

 اگر امروز از اولاد فردوسی نشانی نمانده باکی نیست که فرد فرد ایرانیان فرزند اوست .

روح رستمی فردوسی در نهاد این ملت برای جاویدان زنده است و انشاالله فیروز خواهد بود . چراکه ایرانیان در جهان تندروی کنونی، یگانه دولتی است که زیر اطاعت هیچ سلطه دیگری نیست و همانگونه که رستم بود، با دست گشاده با جهانیان زورآزمایی دارد .

فردوسی شناس فرانسوی گفت:

 ترجمه شاهنامه در فرانسه 50 سال به درازا کشید و چون این کار عظیم انجام یافت و این شاه اثر به چاپ رسید شاهنامه را افتخار ملی فرانسه اعلام دادند.

ویدلسون، پروفسور خانمی امریکایی، شاهنامه شناس گفت :

" من در جوانی دلباخته یونان عهد باستان بودم و اتفاقاً در میان صفحات گامر[20] صحیفه­ای از مینیاتوری[21] دیدم، چون آن برایم نا آشنا بود سراغ تاریخ مینیاتوری رفتم و این جستجو مرا به جهان فردوسی و شاهنامه آورد و اکنون هم که افتخار شرکت در این محفل و سرفرازی از صحبت با زبان فارسی را دارم از فیض همان جستجو و همان یک مینیاتوری است ."

شب پیام فراوان در ضمن داشت ترک و تازی به تاجیکی شاهنامه می­خواند. امریکایی و انگلیسی و فرانسوی و ارمنی، به دری شاهنامه قرائت می­کرد. لهستانی و مصری و چینی و هندو، به فارسی از شاهنامه سخن می­گفت.

 در این لحظه های دل انگیز، بیتی از یک غزل مولانا یاد می­آمدکه گفته است:

" ترجمانی منش محتاج نیست        عشق خود را ترجمان است ای پسر "[22]

اتفاقاً آنروز دهمین سالگرد از درگذشت استاد شعر معاصر ایران اخوان ثالث[23] بود و پیوندان و هم­نفسان او به زیارت تربتش آمده بودند. اخوان ثالث "امید"که او را هم­زمانان، فردوسی ثانی عنوان داده اند. اصلاً زاده طوس نیست اما آن­چنان عشق و علاقه به خداوندگار شاهنامه داشت که پیش از درگذشتش وصیت کرد او را در طوس، در باغ فردوسی به خاک بسپرند. و اکنون از آن روزگار که اخوان ثالث نقاب خاک برروی کشید ده سال پر می­شد . در مجلس یادبود، یادآوری شد که هنگام در خاک گذاشتن اخوان ثالث، شاعر دیگر بزرگ معاصر ایران احمد شاملو قلم خود را با مشتی خاک بر گور اخوان پرتافت و ازدحام هرکه از علما وادبا و شعرا حضور داشت از او پیروی کرد و آن قبر، هم آرامگاه اخوان شد و هم گور قلم .

پس از پایان مراسم رسمی سخن گویی و خاطره پردازی که دیگر هوا تاریک شده بود مخلصان اخوان ثالث در چمنزاری نشستند و بزم آزادانه­ای شعر اخوان شروع شد . یکی از گوشه ای شعری را می­خواند و دیگری از گوشه ای به رسم "بیت برک"[24]

/ 1 نظر / 19 بازدید
سید وفا مشکوة

سلام خسته نباشید مطلب جالبی جمع اوری کردید و من با توجه به اندک شناختم نسبت به تاجیکستان استفاده کردم به امید دیدار شما و سایر دوستان