یک مقام دولتی تاجیکستان خواستار تدریس اسلام در مدارس برای مقابله با افراطی گری ش

یک مقام دولتی تاجیکستان خواستار تدریس اسلام در مدارس برای مقابله با افراطی گری شد دوشنبه - ایرنا - رییس مرکز تحقیقات راهبردی ریاست جمهوری تاجیکستان از نهادهای آموزشی این کشور مسلمان آسیای میانه خواست برای جلوگیری از رشد جریانهای افراطی در جامعه ، 'تاریخ اسلام' را به شیوه ای درست در مدارس تدریس کنند.

 

'خدای بردی خالق نظراف' که هفته گذشته به ریاست مرکز تحقیقات راهبردی ریاست جمهوری تاجیکستان منصوب شد، این موضوع را در کنفرانس«مشکلات رشد جامعه شهروندی تاجیکستان در پیشگیری از افراط گرایی اسلامی» در شهر دوشنبه - پایتخت- مطرح کرد.

بر اساس قوانین موجود در تاجیکستان، در حال حاضر، تدریس تاریخ اسلام در مدارس این کشور ممنوع است.

این در حالی است که گرایش به گروههای افراطی در میان برخی جوانان این کشور رواج یافته، به گونه ای که برخی از آنها حتی به گروههای تکفیری نظیر داعش در سوریه و عراق پیوسته اند.

بنا به گزارشها، برآورد می شود هم اکنون حدود 300 تاجیک در صفوف گروههای افراطی در سوریه و عراق حضور دارند و تاکنون حدود 60 تن از آنها در درگیریها به قتل رسیده اند. 

خبر مرگ آخرین تاجیک عضو گروههای تکفیری در سوریه، روز گذشته از سوی منابع خبری تاجیکستان اعلام شد.

رئیس مرکز تحقیقات راهبردی ریاست جمهوری تاجیکستان در سخنانش گفت که برای پیشگیری از گرایش جوانان این کشور به گروههای افراطی، باید از ورود کتابهای آنان، لباس و پوشش های بیگانه و اقلامی که به این گرایش کمک می کند، به تاجیکستان جلوگیری شود.

به عقیده خالق نظراف، عامل اساسی گرویدن جوانان تاجیک به گروه های افراطی ، بحران خودشناسی و مشکلات اقتصاد ی و اجتماعی از قبیل فقر و فساد، مهاجرت و فعالیت مبلغان مذهبی خارجی است.

گرایش نوجوانان و جوانان در تاجیکستان به گروه های افراطی و تروریستی و حضور آنان در جمع نیروهای داعش باعث نگرانی شدید مسئولان این کشور شده و آنها از طرق مختلف برای مبارزه با این مشکل اقداماتی را برنامه ریزی کرده اند که برگزاری کنفرانس هایی به منظور بررسی علل گرایش و چگونگی ممانعت و برگرداندن جوانان تاجیک از آن جمله است. 

در همین راستا، خبرگزاری آزادگان تاجیکستان روز گذشته به نقل از منابع خارجی از پیوستن شهروندان تاجیک به صفوف جنگجویان داعش و حتی برافراشته شدن پرچم داعش در منطقه کولاب تاجیکستان خبر داد. 

پیش از آن 'سرگئی لاوروف' وزیر خارجه روسیه نسبت به خطر حضور داعش در تاجیکستان و روسیه هشدار داده بود.

بنا به برخی گزارشها، بیشتر تاجیکها به وسیله افراطیون چچنی جذب داعش می شوند.

/ 0 نظر / 25 بازدید