محمدرحیم سیدر

استاد محمد رحیم سیدر در سال 1975 با خانم دکتر "شرافت میرزا دخت" که هم اکنون عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد تاجیکستان می­باشد ازدواج کرد و ثمره این ازدواج سه فرزند است. فرزند بزرگ تر "مُهیا" متولد 1976 با تحصیلات عالی (دکترای دامپزشکی) دردوشنبه مشغول خدمت می­باشد. فرزند دوم ایشان "فرزانه" متولد1977 دارای تحصیلات عالی ( کارشناسی ارشد اقتصاد ) است. سومین فرزند ایشان "باربد" به خارج از کشور (امریکا) رفته و در آنجا مشغول به تحصیل می باشد.

استاد از دوران تحصیل در مکتب و دانشگاه به نشر حکایت­ها و قصه های دل انگیز فارسی می­پرداخت و نخستین داستان یا حکایت او تحت عنوان"گهواره ناز" در سال 1986 در هفته نامه "ادبیات و صنعت" به طبع رسید. پس از آن نیز قصه و حکایت هایش در روزنامه های "ادبیات و صنعت" ، "سامان"، "نوید بازرگان" و ماهنامه های "صدای شرق" و "پامیر" و مجموعه دستجمعی"شفق صبح" از سال 1986تا 1992 منتشر شده اند.

محمد رحیم سیدر از سال 1995 تا آخر عمر در شهر مسکوی فدراتیو روسیه فعالیت فرهنگی داشته  و زندگی می کرده است . ومدتی خبرنگار "صدای خراسان جمهوری اسلامی ایران" در شهر مسکو و سردبیر نشریه فرهنگی تاجیکان برون مرزی با نام "پیام" در سالهای 1999 تا 2001 بوده و از سال 2001 تا آخر عمر خبرنگار بخش تاجیکی رادیوی اروپای آزاد"رادیو آزادی" در شهر مسکو بود.استاد سیدر از 1989 عضو "اتحادیه نویسندگان تاجیکستان" ، از سال 1985 عضو "اتحادیه روزنامه نگاران تاجیکستان" و از سال 2000 عضو "اتحادیه روزنامه نگاران فدراتیو روسیه" بوده است.

داستانهای ایشان در همین دوران به زبانهای روسی و اوکراینی ترجمه شده­اند. خود نیز آثار بسیاری از نویسندگان جهان را به تاجیکی ترجمه کرده است.

محمد رحیم سیدر سوم ژانویه سال 2010 در سن 57 سالگی در بیمارستان شهر "طوله" روسیه در اثر بیماری دیابت در دیار غربت و دور از زن و فرزند چشم از جهان فروبست . اما باتوجه به علاقه وافر به وطن پیکرش به تاجیکستان منتقل و در زادگاهش به خاک سپرده شد.

/ 0 نظر / 10 بازدید