جشنواره کتاب کودک و نوجوان در تاجیکستان

بسم الله الرحمن الرحیم

جشنواره کتاب کودک و نوجوان در تاجیکستان

این جشنواره به ابتکار وزارت فرهنگ تاجیکستان، اتحادیه نویسندگان و کتابخانه کودکانه میرسعید میرشکر، تشکیل شده است. این جشنواره ، هشت روز ادامه‌ خواهد داشت و در چارچوب آن برگزاری نمایشگاه کتاب و چند ملاقات ادیبان با خوانندگان در نظر گرفته شده است.

در مراسم افتتاحیه این جشنواره، فراغت عزیزی، معاون وزیر فرهنگ تاجیکستان، ضمن سخنرانی اعلام کرد که قرار است، کتابخانه کودکان و نوجوانان به ساختمان پیشین کتابخانه ملی در خیابان رودکی، یکی از خیابان‌های مرکزی شهر دوشنبه، کوچ داده شود.این پیشنهاد از سوی شرکت‌کنندگان مراسم مورد استقبال گرم قرار گرفت، زیرا کتابخانه فعلی کودکانه میرسعید میرشکر تا حال ساختمانی در اختیار ندارد و بخشی از کتابخانه شهری لاهوتی را به اجاره گرفته است.

قربان افغان‌اف، رئیس کتابخانه کودکانه که همزمان ریاست برگزاری جشنواره را بر عهده دارد می‌گوید در یک سال اخیر شمار خوانندگان ما به ۲۵ هزار نفر افزوده است. همچنین، با برگزاری جشنواره‌ها ما قصد داریم که ناشران کتب برای کودکان و نوجوانان را معرفی کنیم و هدف دیگر ما از دایر کردن این چاره‌بینی تشویق کودکان و نوجوانان به خواندن کتاب است. به گفتة آقای قربان‌اف، کتابخانه کودکانه از کتب لازمه غنی است و در آن، حدود ۱۰۰ هزار کتاب محفوظ بوده است.

با این وجود، به گفته صاحب‌نظران، در دو دهه اخیر، در تاجیکستان فرهنگ کتابخوانی و کتابداری تقریباً به نابودی رسیده است. در خیابان‌های شهرها و نواحی تاجیکستان یا به هنگام سفر در وسایل نقلیه عمومی به ندرت می‌توان کسی را دید که مشغول خواندن کتاب و حتی مجله و یا هفته‌نامه باشد. این کارشناسان علت اصلی دور ماندن ساکنان تاجیکستان از فرهنگ کتابخوانی را انتشار اندک کتاب‌های جالب، از جمله آثار برگردانده شده کلاسیکان و نویسندگان مشهور جهانی از یک سو و محدودیت توان خرید توسط افراد بنابر مشکلات اقتصادی از سوی دیگر می‌دانند. از سوی دیگر، ناشران سبب منتشر نشدن کتاب را در ده‌ساله‌های اخیر مشکلات مالی عنوان می‌کنند. هرچند گفته می‌شود که در دهه اخیر کتاب‌های زیادی با تبلیغات فعالیت‌های سیاسی برخی از مقامات بلندپایه تاجیکستان به طبع رسیده است.

در این نمایشگاه قبل از آغاز مراسم افتتاحیه جشنواره در نزد بنای اتحادیه نویسندگان تاجیکستان، مکان برگزاری جشنواره، پیشکش کودکان و مهمانان شد.واکثر کودکانی که مشغول تماشای نمایشگاه کتاب کودکانه بودند، می‌گفتند که در جستجوی داستان‌های مردمی و کتاب‌های فنی به زبان فارسی تاجیکی هستند. اما با این وجود، اکثر کتاب‌هایی که در این نمایشگاه به نظر می‌رسیدند، تاریخ استقلال تاجیکستان، پند و اندرزها و شعرهای میهندوستی و عشقی شعرای معاصر تاجیکستان بودند.

کارشنسان عرصه کتابداری می‌گویند که اشتیاق کودکان و نابالغان را برای کتابخوانی با انتشار کتاب‌های جالب و با درنظرداشت درخواست‌های امروزی جوانان و کودکان باید بیدار کرد. زیرا در زمانی که اینترنت امکان پاسخ به تمام پرسش‌های کودکان و نوجوانان را فراهم می‌کنند، جلب کودک و نوجوان به کتابخوانی با کتاب‌های شعرهای میهندوستی و اندرزها مشکل خواهد بود.

منبع: بی بی سی - دوشنبه 02 آوریل 2012 - 14 فروردین 1391

/ 1 نظر / 3 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم[گل] اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم[گل] سلام علیکم[گل] حضرت امام حسن مجتبي(عليه السلام) فرمودند:[گل] براى دنيايت چنان كار كن كه گويا هميشه زندگى مى كنى، و براى آخرتت به گونه اي كاركن كه گويا فردا خواهى مُرد، و اگر عزّتى بدون بستگان و شكوهى بدون سلطنت خواهى، از معصيت و نافرمانى خدا به طاعت و فرمانبرى خداوند عزّوجلَّ درآى[گل]