پژوهشگاه فلسفه آکادمی علوم تاجیکستان

در این نوشتار که با همکاری بسیار ارزنده  پرفسور شمال­او و معاون علمی و جانشین این پژوهشگاه سرکار خانم نسیبه،  خادم ارشد پژوهشگاه جناب آقای دکتر رهنما و آقایان محمود و عبدالغفار از مسئولین این  پژوهشگاه  تهیه شده است، تلاش گردیده تا ضمن معرفی اجمالی آکادمی، پژوهشگاه معرفی شده و روند ثبت نام و تحصیل نیز تشریح گردد.

در سال 1951 به دستور شورای وزیران تاجیکستان برمبنای شعبه آکادمی علوم اتحاد جماهیر شوروی، که از سال 1933 در تاجیکستان فعالیت داشته است،آکادمی علوم تاجیکستان به منظور تلاش در راستای توسعه علم و رونق فرهنگ، تکنولوژی و اقتصاد و... جمهوری تاجیکستان ایجاد می­گردد.اینآکادمی هم اکنون   عمده­ترین مرکز و عالی­ترین مرجع علمی، پژوهشی جمهوری تاجیکستان محسوب می‌گردد و مشهورترین و معتبرترین دانشمندان و اساتیدجمهوری تاجیکستان عضو پیوسته یا وابسته به آن                 می­باشند.آکادمی علوم مستقیماً تابع هیئت وزیران جمهوری تاجیکستان بوده و رئیس آن دارای بالاترین عنوان در تاجیکستان(پرزیدنت) بعد از رئیس جمهور می­باشد. بعد از استقلال تاجیکستان این آکادمی همه­ساله پذیرای پژوهشگران از کشورهای مختلف بوده و تعداد زیادی در این پژوهشگاه فعالیت پژوهشی خود را انجام داده و مفتخر به دریافت رتبه علمی دکترای ((p.h.dو بالاتر گردیده­اند .

پژوهشگاه فلسفه آکادمی علوم تاجیکستان به عنوان یکی از اصلی­ترین و فعال­ترین پژوهشگاه­های­ آکادمی،که از ابتدای فعالیت آکادمی علوم تاجیکستان(سال 1951) با عنوان شعبه فلسفه فعال بوده است، از سال1991باعنوان پژوهشگاه فلسفه و حقوق و از سال 2005 با عنوان پژوهشگاه فلسفه ،فعالیت علمی و تحقیقاتی خود را ادامه داده و ارتباط تنگاتنگی با دانشگاه­های آموزشی و تعلیمی تاجیکستان از جمله دانشگاه ملی، آموزگاری و مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری دارد. ازجمله اهداف و برنامه­های این پژوهشگاه، تهیه و اجرای طرح­ها و پروژه­های علمی و تحقیقاتی کشور جمهوری تاجیکستان، تربیت خادمان علم(اساتید و کارشناسان) برای مراکز آموزشی و تعلیمی تاجیکستان و تهیه و چاپ کتابهای علمی و تعلیمی است.

پژوهشگاه فلسفه آکادمی علوم تاجیکستان درسال2010 با85نفر عضو که 69 نفر از آنها دارای رتبه های علمی هستند(5نفر عضو آکادمی، 19 نفر فوق دکترا، 26 نفر دکترا ) تحت ریاست پرفسورعبدالواحد شمال­او در 7 گروه آموزشی و یک مرکز  تابعه، هدایت و راهبری  رساله 26 نفر اسپرانت* و90 نفر  عنوان­جو(دانشجوی مقطع p.h.d)را بر عهده دارد که از این تعداد26نفر تاجیک، 80 نفر ایرانی و10نفر اتباع سایر کشورها می­باشند. علاوه بر این در راستای مراودات علمی با مراکز علمی، پژوهشی و دانشگاه­های سایر کشورها، همه ساله پذیرای تعدادی کارآموز مقطع دکترا نیزمی­باشد .

این پژوهشگاه با گروه­های آموزشی؛ تاریخ فلسفه­شرق، تاریخ فلسفه غرب، فلسفه­اجتماعی، تاریخ فلسفه­دین، سیاست­شناسی، جامعه­شناسی، هستی و معرفت­شناسی و مرکز گردآوری و آموزش میراث ابن سینا؛ در سه حوزه زیر شورای دفاع** از رساله p.h.d  و مجوز اعطای دانشنامهp.h.d از سوی آکادمی علوم تاجیکستان و وک روسیه را داشته و دانشجو می­پذیرد. و مدارک صادره توسط این پژوهشگاه توسط وزارت علوم، تحقیقات و فن­آوری جمهوری اسلامی ایران معتبر بوده و ارزشیابی می­گردد.

الف- فلسفه شامل رشته­های ؛

1-   هستی­شناسی و معرفت­شناسی

2-   تاریخ فلسفه

3-   زیبایی شناسی

4-   اخلاق

5-   منطق

6-   فلسفه علم و تکنیک

7-   فلسفه اجتماعی

8-   فلسفه انسان شناسی

9-    فلسفه فرهنگ

/ 0 نظر / 13 بازدید