کاهش درآمد ارزی تاجیکستان

کاهش درآمد ارزی تاجیکستان  کارگران مهاجر تاجیک در شش ماه نخست سال جاری میلادی 52 میلیارد روبل و 1 میلیارد و 162 میلیون دلار درآمد خود را به تاجیکستان منتقل کردند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل 32 درصد کاهش داشته است.

 

جمشید نورمحمدزاده، رئیس بانک مرکزی تاجیکستان این مطلب را در نشست ماهیانه خبری بانک مرکزی اعلام کرد و افزود: این موضوع موجب کاهش درآمد ارزی تاجیکستان در شش ماه نخست امسال شده است.

نورمحمدزاده پیش بینی های سازمانهای مالی بین المللی از جمله بانک جهانی که گفته بودند در طول سال حجم انتقال ارز به تاجیکستان 40 تا 45 درصد کاهش می یابد را رد کرد. 

رئیس بانک ملی تاجیکستان افزود: این پیش بینی صحیح نبوده و کاهش درآمد تاجیکستان از این منبع مالی بیش از 29 درصد نخواهد شد. 

رئیس بانک مرکزی تاجیکستان اعلام کرد که ارز انتقالی کارگران مهاجر به تاجیکستان برابر با 35 تا40 درصد مجموع درآمد داخلی است. این هم در حالیست ، که طبق تحلیل بانک جهانی این درآمد 45 درصد از مجموع درآمد داخلی تاجیکستان را در بر می گیرد.

در گزارش رئیس بانک مرکزی تاجیکستان همچنین خبر کاهش 19 درصدی ارزش پول ملی تاجیکستان در شش ماهه اول سال جاری میلادی نسبت به دلار اعلام شده است.

شایان ذکر است بر اساس گزارش اخیر بانک جهانی، تاجیکستان با رسیدن به سطح درآمد ناخالص ملی بین هزار و 46 دلار تا چهار هزار و 125 دلار از فهرست کشورهای فقیر خارج و در فهرست کشورهای با درآمد پایین تر از حد متوسط قرار گرفته است. 

در میان کشور های جداشده از شور وی، کشورهای تاجیکستان، ارمنستان، گرجستان، قرقیزستان، مولداوی، اوکراین و ازبکستان نیز در فهرست کشورهای با درآمد پایین تر از حد متوسط قرار دارند. 

تاجیکستان فارسی زبان با بیش از هشت میلیون جمعیت یکی از پنج کشور آسیای مرکزی است. 

/ 0 نظر / 33 بازدید