آزمون ورودی دانشگاههای ایران برای داوطلبان تاجیک

آزمون ورودی دانشگاههای ایران برای داوطلبان تاجیک دوشنبه – ایرنا- آزمون متمرکز ورودی دانشگاههای ایران برای داوطلبان تاجیک صبح امروز در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

 

به گزارش ایرنا، روز سه شنبه آزمون متمرکز ورودی دانشگاههای ایران برای داوطلبان تاجیک در مرکز روابط امور بین الملل وزارت معارف و علم تاجیکستان برگزار شد.

معاون مرکز بین الملل وزارت معارف و علم تاجیکستان و حجت الله فغانی سفیر جمهوری اسلامی ایران پیش از برگزاری این آزمون از آن دیدار و برای داوطلبان سخنانی بیان کردند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان با اشاره به دیدار سال گذشته روسای جمهور دو کشور و تاکید طرفین بر تبادل هرچه بیشتر دانشجو گفت : ما امیدواریم که همه داوطلبان شرایط لازم برای قبولی را داشته باشند و بتوانند برای تحصیل به ایران بروند و با تکمیل تحصیلات به کشورشان برگردند و برای شکوفایی و توسعه تاجیکستان تلاش کنند.

آدینه اف معاون وزارت معارف و علم تاجیکستان نیز کسب عنوان دانشجویی را برای هر انسانی افتخار دانست و خطاب به داوطلبان گفت : امروز تلاش کنید تا عنوان دانشجوی دانشگاههای «ایران »را کسب کنید که این افتخار بزرگی است.

معاون وزیر معارف و علم تاجیکستان با اشاره به اینکه ایران 250 فرصت آموزشی را به تاجیکستان اختصاص داده است اظهار امیدواری کرد که همه داوطلبان امسال بتوانند از این فرصت استفاده کنند و از آنها که این افتخار نصیبشان می شود خواست که 

تلاش کنند پس از پایان تحصیلات به عنوان یک متخصص برجسته به کشور بازگردند و به مردم و دولت خود خدمت کنند و محبت و دوستی ایرانیان را هم فراموش نکنند.

اصغری مسئول دیپلماسی عمومی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان که متولی و هماهنگ کننده برگزاری این آزمون در تاجیکستان است به خبرنگار ایرنا گفت: بر اساس تفاهمنامه سال 1390 بین ایران و تاجیکستان در چارچوب توسعه فعالیتهای علمی و فرهنگی مشترک، ایران متعهد شده است که تا سقف 250 بورس تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به داوطلبان تاجیک اعطاء و تاجیکستان نیز 50 داوطلب ایرانی را به عنوان بورسیه در دانشگاههای خود پذیرش کند.

مسئول دیپلماسی عمومی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان همچنین گفت که بر اساس تفاهم به عمل آمده فراخوان، تبلیغ و ثبت نام داوطلبان بر عهده طرف تاجیک است.

وی افزود: قرار بود این آزمون در اسفند ماه سال 1393 برگزار شود اما از آنجا که طرفین اشتیاق داشتند تعداد بیشتری از داوطلبان در این آزمون شرکت داشته باشند ما با پیگیری و تلاش بسیار همکارانمان در سفارت ، مجتمع آموزشی امام جعفر صادق(ع) و تیم اعزامی وزارت علوم تاجیکستان توانستیم شرایطی را فراهم سازیم که بالغ بر یکصدو پنجاه نفر از بهترینها در آزمون امروز شرکت کنند.

علی محمد حسن وندیان معاون مدیر کل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان وزارت علوم نیز به خبرنگار ایرنا گفت: این آزمون سومین تجربه برگزاری آزمون متمرکز برای گزینش دانشجو از تاجیکستان بر اساس تفاهم نامه منعقده بین دو کشور است که خوشبختانه امسال شاهد استقبال چشمگیر داوطلبان تاجیک هستیم . 

وی افزود: در این دوره 183 نفر ثبت نام کردند که 150 نفر در آزمون شرکت کردند .

حسن وندیان گفت بعد از مشخص شدن نتایج این مرحله و برگزاری مصاحبه علمی ، نتایج نهایی اعلام می شود و پذیرفته شدگان از مهرماه سال جاری در دوره آموزش زبان فارسی شرکت و سرانجام افراد نهایی گزینش و برای تحصیل به دانشگاههای مختلف معرفی خواهند شد.

حسن وندیان افزود: در دوره قبل 92 نفر در آزمون شرکت کردند که 52 نفر آنها پذیرفته و نهایتاً 30 نفر مشغول به تحصیل شدند. 

سیاحت عبادآوا یکی از شرکت کنندگان در این آزمون که قصد تحصیل در رشته روزنامه نگاری را دارد اظهار امیدواری کرد که با قبولی در این آزمون بتواند در کشور مورد علاقه خود تحصیل و در راه پیوند هرچه بیشتر دو کشور تلاش کند.

حسین یوسف اف یکی دیگر از داوطلبان گفت : من قصد دارم با ادامه تحصیل در ایران ذخیره معنوی خود را افزایش دهم و بتوانم با شناخت بیشتر به کشورم خدمت کنم. این داوطلب آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد افزود که اطلاعاتش در باره ایران را از طریق کتاب ، فیلم و صحبت با کسانی که به ایران سفر کرده اند جمع آوری نموده و بسیار مشتاق دیدار از ایران و ادامه تحصیل در آنجا است.

 

 

/ 0 نظر / 26 بازدید