دانشمند تاجیک مقیم قزاقستان مروج زبان فارسی درآسیای میانه شناخته شد

دانشمند تاجیک مقیم قزاقستان مروج زبان فارسی درآسیای میانه شناخته شد دوشنبه – ایرنا- «صفر عبدالله» دانشمند تاجیک مقیم قزاقستان، به عنوان مروج زبان فارسی در اسیای میانه مورد تقدیر قرارگرفت.

 

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری «آزادگان» تاجیکستان روز دوشنبه مراسم بزرگداشت صفر عبدالله، به عنوان ترویجگر و مشوق گسترش زبان فارسی در آسیای میانه برگزار شد.

«شاه منصور شاه میرزا»، کارشناس میز تاجیکستان در موسسه فرهنگی اکو به خبرگزاری آزادگان گفت که این مراسم تحت عنوان «وطن فارسی» با حضور شخصیت های فرهنگی و ادبی از تاجیکستان، ایران و افغانستان برگزار شد.

در این مراسم، «اصغر دادبه» استاد زبان و ادب فارسی، «حداد عادل» رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، «میرزا ملااحمد» رئیس انجمن دوستی تاجیکستان و ایران، «حسن قریبی»، مدیر امور بین الملل فرهنگستان زبان و ادب فارسی، «نورعلی نورزاد»، «هادی کیاسری» ، «محمدعلی رجایی» ، «محمد رحیم» (از شاعران افغانستان) سخنرانی کردند و نقش این دانشمند معروف تاجیک را در گسترش و ترویج زبان فارسی ستودند.

به گفته این مسئولان فرهنگی ، صفر عبدالله سفیر فرهنگ ادبیات فارسی در کشور های پساشوری است که با تلاش های خستگی ناپذیر در عرصه ادب فارسی در برابر هجوم زبان های بیگانه می جنگد. 

صفر عبدالله مولف بیش از یک هزار مقاله علمی و پژوهشی و 50 کتاب است و مجله «ایران نامه» را به تنهایی تهیه، تالیف، تدوین و ترجمه می کند، که تا کنون 30 شماره از آن منتشر شده است. 

شاه میرزا، صفر عبدالله را بزرگترین معرف ادبیات فارسی در میان روس زبانان دانست و گفت سخنرانان تاکید داشتند، که صفر عبدالله چهره ای چندبعدی و بین المللی است که با ترجمه، شعر، روزنامه نگاری، تدریس، تألیف و پژوهش در مقوله زبان و ادب فارسی می کوشد پرچم ادب و زبان فارسی را همواره برافراشته نگاه دارد.

حداد عادل در این نشست تاکید کرد که صفر عبدالله دیوار محکم زبان فارسی در آسیای میانه است که باید قدردان خدمات او باشیم.

/ 0 نظر / 26 بازدید