تاجیکستان نگران از تکرار جنگ های داخلی

تاجیکستان نگران از تکرار جنگ های داخلی تهران - ایرنا - تاجیکستان این کشور فارسی زبان، بیست و چهارمین سالگرد استقلالش را در حالی برگزار می کند که حوادث خونین اخیر در شهرهای «دوشنبه» و «وحدت»،نگرانی را دردل تاجیکان ایجاد کرده است و مردم از این هراس دارند که این حوادث آغاز دور جدیدی از خشونت ها و تکرار جنگهای داخلی در این کشور باشد.

 

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، آرامش تاجیکستان از بامداد روز جمعه گذشته به دنبال حمله افراد مسلح به نهاد های امنیتی و نظامی تاجیکستان در شهرهای دوشنبه و وحدت دستخوش تغییر شد. در این حملات هشت تن از نظامیان و کارمندان وزارت دفاع و وزارت کشور کشته شدند. 
مقامات تاجیکستان در پی وقوع این حملات ژنرال «عبدالحلیم نظرزاده » معروف به «حاجی حلیم » معاون وزیر دفاع کشور را که هم اکنون متواری است به برنامه ریزی و فرماندهی این حملات متهم کردند. 
به دنبال این حملات مسلحانه، نیروهای امنیتی و انتظامی تاجیکستان به تعقیب افراد مسلح پرداختند و طی روزهای گذشته تاکنون 17 نفر از افراد منتسب به حاجی حلیم را در دره « رامت » شهر وحدت کشته و 53 عضو دیگر را هم دستگیر و بازداشت کرده اند.
به گفته مقامات امنیتی تاجیکستان محل اختفای نظر زاده در محاصره نیروهای انتظامی قرار دارد. 
رویدادها و حوادث اخیر حال و هوای شهر دوشنبه را در آستانه جشن استقلال این کشور دگرگون و مردم را نگران کرده است ولی مقامات می گویند وضعیت کشور آرام است و در برگزاری برنامه های جشن استقلال هیچ تغییری حاصل نمی شود.
اگر چه در ظاهر، این حوادث در جریان معمولی کار و زندگی مردم تأثیری نداشته است و همه در پی کار و زندگی معمول خود هستند اما بیشتر مردم گوش به زنگ و دل نگرانند و تلاش می کنند از آخرین تحولات آگاه شوند. ضمن اینکه نرخ کالاها و اجناس به دنبال این درگیری ها در بازار افزایش یافته است.
بسته شدن ناگهانی بازار های بزرگ شهر - کاروان، شاه منصور ، صوم، صدبرگ ، سبز، چینی ها- در شب و روزی که عملیات نهادهای امنیتی علیه گروه مسلح حاجی حلیم ادامه داشت نگرانی را میان مردم بیش تر کرد .
هرچند دروازه های بازار های بزرگ پایتخت بعد از یک روز تعطیلی دوباره باز شدند اما این تعطیلی و خبر های ناآرامی در کشور نرخ ها در بازار ها را تغییر داد و قیمت کالاها و مواد مورد نیاز مردم به یکباره بیش از 10 درصد افزایش پیدا کرد.
شهروندان تاجیک می گویند، این حوادث آنها را به یاد سال های جنگ داخلی انداخته است سالهایی که مردم در اثر این جنگها متحمل خسارات و رنج بسیار شدند.
24 سال قبل روز 9 سپتامبر 1991 میلادی و به دنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در نشست شورای عالی جمهوری سوسیالیستی تاجیکستان اعلامیه استقلال دولتی تاجیکستان مورد تایید واقع شد. 
تاجیکستان پس از هشت ماه از اعلام استقلال به گرداب جنگ داخلی فرو رفت که پنج سال ادامه یافت .در این جنگ که تا سال 1997 زمان امضای توافقنامه صلح ادامه یافت 150 هزار از مردم تاجیکستان کشته و نزدیک به یک میلیون نفر بی خانمان شدند. 
در روزهای اخیر به دنبال وقوع حملات گروه منتسب به حاجی حلیم و به دنبال آن تعقیب افراد این گروه از سوی ماموران انتظامی حال و هوای شهرهای دوشنبه و وحدت تغییر یافته و آرامش حاکم بر این دو شهر کم کم جای خود را به نگرانی و دلواپسی می دهد و هم اکنون بازارهای این شهر زیر نظارت شدید پلیس قرار دارند.
شهروندان پایتخت که طی سالهای گذشته به خاطر وجود امنیت ایجاد شده بعد از جنگ های داخلی، بدون هراس شب ها نیز در کوچه و خیابان ها گشت می زدند اکنون برای رفتن به خارج از خانه در شب احتیاط می کنند.
برخی از ساکنان با اشاره به درگیری هایی که در برخی از مناطق این کشور رخ داده است می گویند که بیش از هرچیز آسایش و امنیت می خواهند چون با خونریزی و جنگ هیچ وقت نمی توان صاحب زندگی راحت و خوبی شد.
با وجود رویداد های اخیر مقامات تاجیکستان می گویند برنامه های در نظر گرفته شده برای جشن های روز استقلال در زمان و مکان خود برگزار خواهند شد و این رویدادها هیچ تاثیری بر زمان برگزاری آنها ندارد.
این جشن ها در پایتخت، امروز و فردا با «برنامه های مخصوص عیدانه » برگزار می شود. 
به گفته «نبی جلال» رئیس اداره فرهنگی شهرداری دوشنبه برنامه اصلی جشن شب نهم سپتامبر ( فرداشب 9 در باغ نوروزگاه و با شرکت هنرمندان معروف موسیقی و سینمای کشور 
برگزار می شود.
امسال همزمان با جشن استقلال، بزرگداشت هفتصدمین سالگرد تولد «میر سید علی همدانی» متفکر بزرگ شرق و سه هزار سالگی بنای «حصار شادمان» نیز برنامه ریزی شده است. این دو جشن در چارچوب برنامه های سازمان علمی فرهنگی یونسکو 
و با شرکت مهمانانی از 30 کشور جهان برگزار می شود.
امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان در پیام خود به مناسبت بیست و چهارمین سالگرد استقلال این کشور گفت در طول این مدت تاجیکستان به پیشرفت های بنیادین نائل شده است که سرنوشت آینده کشور به آن ها بستگی مستقیم دارد.
به قول رحمان مهم ترین دستاورد این کشور در این دوره تامین صلح و آرامش و حفظ وحدت و جلوگیری از پراکندگی ملت تاجیک است.
او افزود: ا گر در آن طوفانی که بدخواهان ملت تاجیک در سر راه کشور تازه استقلال ما ایجاد کرده بودند دولت از بین می رفت و ملت پراکنده می شد، نسل های آینده ما را هرگز نمی بخشیدند.
** گزارش از : خسرو حسینی کارشناس خبر حوزه آسیای
مرکزی

/ 1 نظر / 136 بازدید
علیرضا چهره سا

سلام من لیسانس روانشناسی از دانشگاه گیلان دارم. میخوام برا ارشد بیام تاجیکستان. میخواستم از شما بعنوان کسی که اونجا تحصیل و زندگی کردید راهنمایی بخوام و بپرسم شما چجوری رفتید و اینکه وضع معیشت و تحصیل و امنیت اونجا چطوره. ازتون خواهش می کنم بهم کمک کنید. من اهل لنگرود هستم از استان گیلان. شماره تلفن من هم 09013553768 . ایمیل خودم رو هم نوشتم. اگر لطف کنید من رو راهنمایی کنید ممنون میشم. امیدوارم که این نظر رو ببینید. و امیدوارم بهم جواب بدید. اگر لطف کردید و جوابتون برای تبادل اطلاعات با من و راهنمایی به من مثبت بود یک ایمیل بزنید یا پیامک بدید ممنون میشم. منتظر هستم (ممنون)