خرمای تاجیکی

بسم الله الرحمن الرحیم

خرمای تاجیکی

«خرمالو» که تاجیکان، آن را با نام «خرما» می‌شناسند ، میوه‌ای کروی شکل با پوست بسیار نازک که رنگ آن از زرد متمایل به نارنجی تا نارنجی پررنگ متغیر است.قطر خرمالو بین 3 تا 8 سانتی‌متر می‌باشد و به جز هسته که در برخی گونه‌های آن دیده می‌شود، تمام قسمت‌های آن خوراکی است.

در منزل ویلایی تاجیکان که به این نوع منازل، «حولی» می‌گویند، درختان پربار خرمالو را به وفور می‌توان مشاهده کرد.

طعم خرمالوی تاجیکی شیرین و خوشمزه است و هرگز طعم گس در آن احساس نمی‌شود.تاجیکان از این میوه همچنین در درست کردن مربا استفاده می‌کنند.

 خرمالو سرشار از پتاسیم و منیزیم است به همین دلیل مصرف آن برای فشارخونی‌ها می‌تواند مفید باشد. در 100 گرم خرمالو 160 میلی گرم پتاسیم وجود دارد. از این رو مصرف آن برای بیماران قلبی عروقی و فشارخونی‌ها مفید است.این میوه جزو میوه‌های پرانرژی محسوب می‌شود لذا افرادی که دارای اضافه وزن هستند نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنند. در ضمن بیماران دیابتی هم به لحاظ دارا بودن قند فراوان در این میوه باید از مصرف بیش از حد آن اجتناب کنند.

منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13911018000767

/ 4 نظر / 3 بازدید
محمد

با سلام هسته های این خرمالو را نگه دارین و به ایران بیارین و بکارین، فقط مواظب باشین که آب دهان به هسته ها نخورده باشن، چون هسته ها تبدیل به درخت نخواهند شد.

حسین رشیدی کرم بستی

باسلام جناب دکتر. مطالب جالبی در مورد خرمالو نوشتید.البته چنین خرمالوهایی هم در کن تهران وجود دارد که اگر از خرمالوهای تاجیکستان بهتر نباشد بدتر نیست.جناب اسدی انشاا... هفته آینده تاجیکستان باشید زیارتتان در صورتیکه مزاحم اوقات نباشم زیارتتان خواهم کرد.

محافظان قرآن

با صلوات بــر مـحمّد و آل مــحمّد و عرض خدا قوت خدمت شما نویسنده بسیار فهیم,خوش ذوق و بابصــیرت"عــذر خواهی,تــیم افسران ارزشـی,را بابت ارسال اتوماتیک نظر به شما را پذیرا باشید"وبلــاگ نویس عزیز در صورت موافقت دوسداریم باهاتون در 12 وبگاه پربازدید با رنک بالای 2 و 3 خودمون, تبادل لیــنک داشته باشیم.خوشــحال میشـیم افـتخار بدید.درصورت موافقت لطف کـنید به آدرس http://directory.blogfa.com دایــرکتوری بزرگ افسرانـــ ارزشی تشــریف آورده و 12 پایگاه لیست شده را لینک و سپس اعلام کنید تا ضمن درج در دایرکتوری , در صفحه اول یا مخصوص دایرکتوری هر 12 پایگاه لینک گردید (زحمت زیادی برای ارسال نظر کشیده شده است پس با حضورتان باعث دلگرمی ما شوید) [گل]فقط مخصوص ارزشی نـویسان[گل] ازطرفVelayatKhamenei.Blogfa.Com

ضیاء

تشریف بیارید من هزار تا خرمالوی گس تاجیکی بدم خدمتتون!