ملاعبدالله

بسم الله الرحمن الرحیم

ملاعبدالله

روز سه‌شنبه‌ 4/1/2011 وزارت کشور تاجیکستان اعلام کرد که علاءالدین دولت اف، رهبر پیکارجویان مخالف دولت، در عملیاتی در روستای روناب با هفت تن از طرفدارانش کُشته شده و یک نفر از آنها دستگیر شده است.مقامات تاجیکستان این گروه و گروههای وابسته به ملاعبدالله‌، از رهبران مخالفان در زمان جنگ داخلی را، به انجام فعالیتهای تروریستی و همکاری با حرکت اسلامی ازبکستان، یک گروه مرتبط با القاعده است، متهم کرده‌اند.

نام ملاعبدالله‌ بعد از جنگ شهروندی، نخست در تابستان سال 2009 در ارتباط با حوادث طویلدره، در شرق تاجیکستان، دوباره سر زبانها افتاد. در جریان این حوادث میرزا ضیایف، وزیر سابق امور اضطراری و از فرماندهان مخالفان سابق، کُشته شد.تا اینکه در آغازین ماه نیمه دوم سال 2010دوباره سر و صداهایی از حضور ملا عبدالله‌در منطقه رشت-منطقه‌ای که در زمان جنگ داخلی سالهای 1992-97 پایگاه اصلی مخالفان اسلامگرای دولت محسوب می‌شد، به میان آمد.عملیات اخیر نیروهای دولتی در منطقه رشت بعد از حمله گروهی مسلح به کامیونهای وزارت دفاع در 19 سپتامبر آغاز شد. در این حمله دست کم 28 نفر نظامی کُشته شدند.دولت تاجیکستان گروههای وابسته به علی بیدکی و عبدالله‌رحیم‌اف، ملقب به ملا عبدالله را عاملان اصلی این حمله دانسته و علیه آنها عملیات گسترده‌ای را آغاز کرد.هم اکنون، هرچند مقامات از کُشته شدن علی بیدکی و تعدادی از طرفدارانش خبر داده اند، ولی تا کنون از خود ملا عبدالله‌و طرفدارانش خبری نیست.  هرچند که در گذشته چندین بار مقامات از کُشته شدن ملا عبدالله در افغانستان خبر داده بودند.به باور برخی از منابع محلی، ملا عبدالله‌دیگر در قلمرو ناحیه رشت نبوده و بعد از کُشته شدن علی بیدکی از این منطقه به سمت رامیت یا وحدت فرار کرده است، هرچند این خبر نیز رسماً تأیید نشده است.

برخی از گروهها و افراد از ادامه‌عملیات در وادی رشت ابراز نگرانی کرده‌اند. به گفته آنها، امکان دارد دولت با بهانه "مبارزه با تروریست" بسیاری از افراد مخالف را که با سیاستهای پرزیدنت رحمان موافق نیستند، سرکوب کند.در جریان عملیات نیروهای دولتی در منطقه رشت که طی بیش از سه ماه اخیر ادامه‌دارد، مقامات از بازداشت و کُشته شدن بیش از 20 تن از پیکارجویان خبر دادند.تلفات نیروهای دولتی نیز در مجموع بیش از شصت نفر ارزیابی می‌شود. در مورد تلفات نیروههای دولتی در چهار روز اخیر آمار دقیقی وجود ندارد.

/ 1 نظر / 4 بازدید
بهار

به گزارش خبرگزاری های 'اوستا و آسیاپلوس'، فروردین 90 عبدالله رحیمف" معروف به "ملا عبدالله" و 10 نفر از اعضای گروه وی درگیری با نیروهای نظامی در ناحیه نورآباد منطقه رشت کشته شدند... نکته ای که برایم ابهام دارد این است که " او" یک مسلمان افراطی شبیه گروه طالبان بود یا مسلمانی که مخالف سیاست های دولت بود؟ پیروز باشید