استقامت

کسانی که به دوشنبه تاجیکستان می آیند سه گزینه برای انتخاب محل استقامت کردن پیش روی دارند:

1-  مراجعه به مهمانخانه ها(هتل) که کم هم نیستند و بعید است در هیچ زمانی جای خالی نداشته باشند . استقامت در این مهمانخانه ها روزانه بین 30 تا 200 دلار هزینه در بردارد. البته در این هتل ها هم باید استقامت کرد.چون هیچ تناسبی بین هزینه و امکانات وجود ندارد.

2-  اجاره خانه های روزانگی ( روزانه) برای استقامت که بین 20 تا 100 دلار در روز هزینه برمی دارد.

3-  اجاره ماهگی (ماهانه) خانه که با توجه به موقعیت و امکانات از 200 دلار تا 1500 دلار در ماه تمام می شود.

البته برای دانشجویان راه چهارمی هم وجود دارد که مراجعه به خوابگاههای دانشگاهی با هزینه روزانه بین 1تا 10 دلار می باشد .

اما چگونه محل استقامت را بیابیم. در تاجیکستان بنگاه معاملات ملکی آنگونه که در ایران رایج است وجود نداشته و تنها تعدادی از "اپه­ها" و "خاله­ها" و بعضاً "اکه­ها"آدرس خانه های اجاره ای را داشته و می توان از خدمات آنها بهره گرفت .از آنجا که این اپه ها و خاله ها و اکه ها تابلو نداشته و تنها امکان ارتباط با آنها تلفن است.که باید به آنها دسترسی یافت .البته آنها که می توانند روسی یا سرلیک بخوانند گزت(روزنامه) رکلاما را هم می توانند تورق نمایند. اما چند نکته قابل توجه در ارتباط با کرایه خانه اعم از ماهگی و روزانگی:

1-  قبل از گرفتن خانه حتماً آن را با دقت دیده و به ویژه حاجت خانه(سرویس بهداشتی) و آب بازی خانه(حمام) آن را کنترل نمائید.

2-  از میزان کشتگی (قطع) برق و آب آن در طول روز یقین حاصل کنید.

3-  سعی نمائید کرایه بیش از یکماه را در ابتدا ندهید چرا که اگر در ماه اول به مشکل برخورد کردید بتوانید جابجا شوید.

4-  تلویزیون را کنترل کرده و از پخش شبکه های مورد نظرتان مطمئن شوید . وعده را که بعداً "ساز"(درست-میزان) می شود را نپذیرید.

5-  اثاث آشخانه(آشپزخانه) را از نظر گذرانده و از سلامت یخچال و اجاق و... مطمئن شوید.

6-  از داشتن امکان گرمایش و سرمایش و سلامت آنها مطمئن شوید.

7-  حق الزحمه یابنده خانه تنها 50 سامان است.

/ 29 نظر / 71 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسین رشیدی کرم بستی

باسلام جناب دکتر.خواستم ببینم برای خرید یک واحد اپارتمان دو خوابه 70متری معمولی در دوشنبه چه مبلغی پرداخت کرد؟

حسین رشیدی کرم بستی

آیا خرید وفروش آپارتمان یا خانه در آنجا بصورت مبله میباشد>؟

حسین رشیدی کرم بستی

سلام جناب دکتر.میخواستم سئوال کنم مدارس ایرانیان در تاجیکستان در مقطع راهنمایی مختلط است یا خیر؟

علیرضا گلستان

درود به شما دوست گرام من میخواهم با شما بیشتر در ارتباط باشم تا آشنایی بیشتری با کشور تاجیکستان و شهر دوشنبه دتاشته باشم میشود به من کمک کرده و ایمیل خود به همراه شماره و پیش شماره در کشور تاجیکستان را پاسخ دهید تا با شما تماس داشته باشم سپاسگزارم

حسین رشیدی کرم بستی

جناب دکتر اسدی سلام. به لطف پروردگاراین افتخار نصیبم شده که بمدت یک ماه خدمتگزار زائرین در مکه مکرمه ومدینه منوره باشم. لذا ضمن خداحافظی و طلب حلالیت بخاطر زحمات گذشته -در صورت اینکه لیاقت داشته باشم نائب الزیاره شما درآن اماکن مقدسه خواهم بود.

عادل

سلام، ببخشید بازم منم. و سومین سوال و نظر توی صفحات وبلاگتون. [شرمنده] اول میخوام واقعا تشکر کنم از صبر و جواب دادن به هموطنای ایرانی به خصوص اقای حسین رشیدی که صبورانه راهنمایش کردی. دوم با عرض معذرت اگه ناراحت نمیشی بگم که این قیمتها که اینجا زدی احتمالا برای دو سال پیشه که این تاپیکو زدی. اگه میشه قیمتها رو اپدیت کن تا بیشتر استفاده بشه از وبلاگ خوبت. سوم اقا بذار منم سوالم رو بپرسم دیگه. گفتم که میخوام دو سه ماه دیگه بیام اونجا. با توجه به قیمت بالای بلیط دیگه نمیخوام پول هتل زیادی بدم و از طرفی هم میخوام حداقل دو هفته بمونم تا به شهرهایی که معرفی کردی یه سر بزنم و عکاسی کنم. برام هم مهم نیست که مهمانخانه چقدر امکانات داشته باشه، فقط میخوام ارزون باشه، اتاق تک نفره گیرم بیاد و امنیت داشته باشه. مثلا همون 10 دلار روزی هم زیاده [گریه]. اگه به امید خدا اومدنی شدم میشه زنگ بزنم یه مهمانخانه با این شرایط رو به من معرفی کنی؟ چون شما اونجایی و ادم دلش خوشه که مهمانخانه ای که معرفی کردی امنه [گل]

خاطره

سلام جناب دکتر ممنون واسه مطالب خوبتون و جواب دادنتون به سوالات میخواستم اگه میشه بدونم دوشنبه امنیت داره واسه خانوما که میریم واسه درس و زندگی و اینکه نوع بوسس میگن دامن های بلند و لباس های بوشیده هست و کمتر زنی هست که بلوز شلوار ببوشه در واقع یه چیز مثل مانتو ما که اجباری اونجا هم اونجوره. درسته؟ باز هم ممنون

حسین رشیدی کرم بستی

سلام اقای دکتر.امیدوارم صحیح وسالم باشید.23روز است که درمدینه کنارحرم نبوی وقبرستان بقیع خدمتگزار زائرین هستم ونائب الزیاره شما میباشم.به خانواده محترم ودوستان حاضر در تاجیکستان سلام برسانید

امیر

سلام آیا شما هنوزی تاجیکستانتشریف دارین؟

حسین رشیدی کرمبستی

سلام جناب دکتر اسدی.افتخارخدمتگزاری به زایرین حرم نبوی نصیبم گشته.دراینجا نایب الزیاره شما هستم.سلام مرا به دوستان برسانید.